Rozvoj myšlení

Ať si hrají! Bezpečné hry pro děti na Android zdarma

Patříte-li k těm, kterým není tablet cizí a kteří se jej nebojí půjčit ani svým potomkům, máme pro vás jeden tip. Hry pro menší i větší děti na Androidu, u kterých se o ně nemusíte bát.

Mgr. Lucie Vařechová,
26. dubna 2019 8 minut čtení


SDÍLEJTE ČLÁNEK

Občasné hraní her na PC nebo tabletu zřejmě není třeba démonizovat. Tato zařízení pozornost dětí nekradou, spíše ji směřují jinam, než by si některý rodič možná přál. K dnešní době ale bezesporu patří – a jak se zdá, s vysokou pravděpodobností budou patřit i k životu příští generace. Jde tedy spíše o to, naučit sami sebe, a zejména pak děti, jak tento druh elektroniky využít ku prospěchu. Aby se za pár let nestalo, že u něj budou přilepení jak můry na lampě (protože odříkaného přeci největší krajíc) a nepěkně se popálí.

Jak si udělat z tabletu parťáka

To, že se tablet někdy stane východiskem obtížně řešitelné logistické situace, není nic až tak hrozného – co si budeme povídat, je stále lepší usadit potomka k interaktivní hře, než jej podporovat v pasivním příjmu televizního obrazu – nemělo by se tak stát ovšem pravidlem. Což ostatně platí i pro notebooky a stolní počítače.

Nejdůležitější zásadou je, nebrat jej jako „odkladiště malého otravy“. Tedy ve smyslu: „Nemám teď na tebe čas, vezmi si tablet.“

Vraťme se ovšem k tématu parťáctví – zkuste pro jednou k tabletu (a jiným zařízením podobného charakteru) přistupovat jako k jednomu z mnoha druhů zábavy, kterému se dítě může věnovat. A které mu na jeho cestě za poznáním může pomoci. V této konstelaci by vás pak nemělo překvapit, když potomek sám od sebe tablet vypne a dá přednost jiným aktivitám. Ať už těm venkovním nebo domácím. A to ze zcela přirozeného důvodu: elektronika mu nebude tak vzácná, aby jí chtěl věnovat celý svůj volný čas.

A co závislost na hraní?

Je třeba si uvědomit, že přirozeně tíhneme k činnostem, které se nám jeví jako zajímavé a které nás baví. V oblasti svého zájmu se pak učíme mnohem rychleji než kdyby nás to, co děláme, vnitřně nenaplňovalo. Je to naprosto logické a samozřejmé, přesto se stále dost rodičů diví, co ti mladí „na těch hrách vlastně vidí“. A vidí toho bezpochyby hodně, protože tablety a počítače mají opravdu co nabídnout. Je tedy zejména na rodičích, aby nové podněty vhodně dávkovali a usměrňovali. Zejména pak u těch nejmenších.

„Výukové“ hry na Androidu

Rozhodnete-li se využít přirozené nadšení dítěte z nových objevů a svěříte mu tablet, máme pro vás tipy na hry, u kterých se o něj nemusíte bát. Nejedná se totiž o žádné „střílečky“, ale kousky, které mladý mozek (a nejen ten) nutí k přemýšlení. Přitom zábavně a nenuceně. Nejedná se tu totiž o „výuku“ v pravém slova smyslu. Tyto hry, dostupné v současnosti zdarma pro Android, spíše rozvíjí logické uvažování, postřeh a obrazovou představivost, než aby hráče nutily např. otrocky sčítat 15+15. Hodí se proto i pro předškoláky. Některé z těchto her neobsahují český překlad, v závorce proto uvádíme, zda je pro jejich zvládnutí nutná znalost angličtiny.

 • Curved Shape Puzzle (nevyžaduje znalost angličtiny)

  Na první pohled je jasné, o co tu jde – v tomto případě o skládání puzzle. Ale ne jen tak ledajakého. V Shape Puzzle skládáte nepravidelné tvary do obrazce, který předem neznáte. Vaším cílem je nakombinovat rovinné útvary tak, aby zcela zaplnily plochu určenou ke skládání. Pokud to dokážete, splnili jste level a můžete přejít na další. Hra obsahuje celkem 200 úrovní a nemáte-li dobře vycvičenou prostorovou představivost, u některých úloh se nejspíš zapotíte. Hra je vhodná pro předškoláky i dospělé, každý si v ní lehce najde „to svoje“. V Google Play je ke stažení zdarma (zde).

 • Brain It On! (obsahuje český překlad)

  Tahle povedená věcička obsahující řadu fyzikálních hádanek potrápí nejednu hlavičku. Hra je určena pro starší děti a dospělé, vyzkoušet ji ovšem mohou i předškoláci (neumí-li číst, je nutná asistence druhé osoby). Hra je založena na kreslení obrazců prstem a jejich vyvažování – tvary okamžitě po dokreslení „ožívají“ a působením fyzikálních sil dochází k jejich destabilizaci. Záleží tak jen na vás, zda potřebujete, aby se ve správném směru zbortily nebo naopak zůstaly stát. Výborná logická hra s fyzikálními aspekty Brain It On! Je k dispozici v Google Play ke stažení zdarma (zde).

 • ScratchJr (nevyžaduje znalost angličtiny)

  Hry na počítačích není potřeba jen „slepě“ hrát, můžete je sami vytvářet! ScratchJr to naučí i vaše děti (a když ne úplně naučí, tak je k tomu alespoň trochu navede). Aplikace je určena dětem ve věku 5-7 let, které si rády tvoří vlastní příběhy. Ty pak díky ScratchJr mohou samy rozpohybovat. Pomocí obrazového „programovacího jazyku“ řeknou postavičkám, co mají dělat a jak to mají dělat. Když se jim to povede, odměnou jim může být celé vlastní divadelní představení – resp. animovaný „film“ vlastní režie. ScratchJr je v Google Play ke stažení zdarma (zde). Jeho nevýhodou je ne zrovna intuitivní ovládání.

 • Can You Escape (nevyžaduje znalost angličtiny)

  Tento velmi povedený počin od MobiGrow je jednou z řady „únikovek“, anglicky Exit Games, dostupných v App Store. Vaším úkolem bude, jak jinak, únik z místností. Dokážete otevřít dveře a projít dál? Na hráče čeká řada logických hádanek v sympaticky provedeném prostředí místností. Grafika sice není úplně realistická, to však není podstatou hry. Těšit se můžete i na příjemnou hudbu dokreslující atmosféru. Stačí se pořádně dívat, poskládat střípky hádanky a otevřít dveře. Can You Escape je v Google Play ke stažení zdarma (zde).

 • Escape game: 50 rooms (nevyžaduje znalost angličtiny)

  Další z řady povedených únikovek na App Store, tentokrát od BusColdApp. Těšit se můžete na únik z 50 místností, ve kterých hledáte indicie vedoucí k nalezení ztraceného klíče. Hra je zajímavá nejen celou řadou zajímavých logických úloh, ale též zdařilým grafickým zpracováním. Ke stažení v Google Play zdarma (zde).

 • Oddmar (nevyžaduje znalost angličtiny)

  Překrásná adventura s logickými prvky z vikingského prostředí potěší nejednoho hráče. Vyniká dechberoucí grafikou i velmi zdařilým hudebním doprovodem. Oddmar je plošinovka (skákačka) od studia Mobge Ltd., která velmi kreativně ztvárňuje cestu mladého vikinga Oddmara za svým ztraceným klanem. Každý level překvapí jiným prostředím a jinými úkoly, které je cestou k cíli nutno absolvovat.

  Díky vpravdě nádhernému provedení, jednoduchému ovládání a kreativnímu zpracování může být Oddmar více „návykový“ než ostatní výše uvedené hry. Je určen pro starší děti a dospělé, nicméně zvládne jej hrát i zaujaté 5leté dítě. Neobsahuje žádné krvavé násilí a ke stažení v Google Play je prvních 5 + 1 levelů (tj. první svět) zdarma (zde), zbytek (tj. další 3 světy se stejným počtem levelů) lze dokoupit.

Pouštíte děti ke hrám na tabletu? Bavte se o nich

Mnohem důležitější než to, zda dítě sedí dvacet minut u tabletu nebo u modelíny, je sociální interakce s okolím a pocit uspokojení. Jak s tabletem, tak s modelínou se něco naučí, může dát průchod své kreativitě. Tablet (či počítač) není uzavřený svět – s dítětem je o něm, resp. o vykonávaných činnostech, možné mluvit stejně dobře jako o rozečtené knize.

Do her se navíc můžete sami zapojit. Nic přeci nebrání tomu, aby vám mladý hráč ukázal, jak se hra ovládá a sdělil vám, co je jejím cílem. Mimo jiné si tak potrénuje komunikační schopnosti, formulaci pravidel a principů hry. A co je úplně nejdůležitější, vezme vás s sebou do svého světa – do toho, který mu možná sami pomůžete vytvořit. A kdo ví, možná vás hra samotné natolik zaujme, že se do ní s chutí pustíte též.

SDÍLEJTE ČLÁNEK

29
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.