36576491_s.jpg
i
Foto: 123RF

Je jich spousta a nové stále přibývají. V dnešní přetechnizované době zažívají doslova boom.


Řeč je o stolních hrách. Chcete strávit večer bez televize a dobře se pobavit? Sezvěte rodinu, pozvěte přátele. A nezapomeňte na děti, protože o nich bude v našem článku řeč především.

Přemýšlíte, jak efektivně rozvíjet uvažování dítěte předškolního či mladšího školního věku, a ještě se u toho dobře pobavit? Rozhodně sáhněte po stolních hrách.

V době nonstop připojení k internetu skýtají to, co v rodinách často schází: společnou zábavu, pocit sounáležitosti, komunikaci, učení formou hry v bezpečí rodinného kruhu a samozřejmě jakousi rodinnou pospolitost. Tu totiž nenahradí žádná PC hra – ani taková, kterou by spolu on-line hráli všichni vaši známí a příslušníci rodiny dohromady.

Stolní hry nejsou zastaralou zábavou. Radost podněcují i neverbální signály

Označení „stolní hry“ zahrnuje všechny typy her hraných na vodorovné ploše, nejčastěji na desce stolu. Jsou to tudíž hry deskové, karetní a kostkové, RPG hry na hrdiny a další společenské hry splňující „horizontální podmínku“.

Oproti PC hrám vnáší do komunikace veledůležitý neverbální prvek, který se u monitorů jaksi ztrácí. Možná právě proto jejich popularita strmě stoupá – a zřejmě ještě dlouho stoupat bude.

Některé moderní kousky jsou určeny těm nejmenším – již od 2 let!

Kromě klasiky jako je pexeso, obrázkové domino nebo Kloboučku hop, jsou na trhu také moderní stolní hry pro dvouleté (a starší). Některé přitom dokáží zabavit i sourozence s několikaletým věkovým rozestupem.

Chcete-li u svých nejmenších rozvíjet logické uvažování, zrakové vnímání a trpělivost při řešení problémů, zkuste zabrousit např. do SMART her od MINDOK. Příkladem může být logická hra Králík Kuk nebo Den a noc. Obě jsou určeny pro věkové rozmezí 2-5 let. Hry mají 4 úrovně obtížností a s dětmi tak doslova rostou.

O tom, že tyto typy her dětské vnímání opravdu rozvíjejí, svědčí i fakt, že např. Den a noc je na seznamu her pro děti, které doporučuje Mensa České republiky (národní pobočka mezinárodní společenské organizace sdružující nadprůměrně inteligentní osoby).

Hry na rozvíjení obrazového vnímání a prostorové představivosti

Pro věkovou kategorii od 4 let výše je nabídka her již opravdu široká – a to i těch zaměřených ryze na prostorové vnímání. Stačí si jen vybrat, zda dát přednost stolním hrám pro jednoho nebo pro více účastníků. Mezi oblíbené hlavolamové hry pro jednoho hráče patří skládání tangramů, Zámecké schody, IQ Puzzle, Stavitelé, Tučňáci na ledu a mnohé další (opět z kategorie SMART her od MINDOK).

Nervy dráždící hrou (v dobrém slova smyslu) je také stará dobrá „posunovačka“ plochých kostiček zasazených do rámečku, které správným složením vytvoří obrázek. Zapomenout přitom nelze ani na klasické puzzle, kterým si děti zdokonalují obrazové vnímání.

Co se her pro více osob týče, zkusit můžete Ubungo Junior, které lze hrát dohromady s Ubungem (pro starší a dospělé hráče). Cílem hry je co nejdříve složit obrazec z předem určených dílků. Kombinací obou her získáte hru pro děti i rodiče, která vyrovná věkový rozdíl hráčů.

Postřehové hry

Postřehovou hrou doporučovanou některými mateřskými školami je Dobble. Ten je k dostání také ve verzi Kids (pro děti). Jeho složitější alternativou je např. hra Duch. V ní jde, oproti rychlému nalezení prosté obrazové shody, také o kombinatorické myšlení.

Další oblíbenou postřehovkou, určenou pro mladší hráče, je Švábí salát nebo hra Cink! A samozřejmě velká spousta dalších.

Abstraktní, strategické a logické deskové hry

Kdo by je neznal: šachy, dáma, mlýn, halma (a její varianta čínská dáma) či přes 4 000 let stará hra go, která nad jiné vyniká astronomickým počtem herních variací (internetové zdroje uvádějí 10800, což je o dost více než v případě šachů – ty disponují „jen“ 10120 variacemi).

Jenže, hrajete je doma? Měli byste. Bystří totiž strategické uvažování, logické myšlení, vytrvalost i psychickou odolnost. Hráči se učí disciplíně a umění vyrovnat se s prohrou. Hry je možné začít hrát s dětmi předškolního věku. Nečekejte ale, že vás po pár kolech regulérně porazí.

Co se moderních strategických her týče, velmi oblíbené jsou Carcassonne, Osadníci z Katanu, Takenoko. Tyto hry ovšem obsahují již větší prvek náhody. Ten je naopak potlačen např. v moderní deskové hře Quarto.

Ať zvolíte jakoukoli hru, cílem je užít si ji

Hra by měla hráče především bavit. Pokud zjistíte, že dětem z nějakého důvodu nejde, zachovejte chladnou hlavu a pokuste se nedělat ukvapené závěry. Některé hry – zejména ty abstraktního typu – vyžadují trpělivost a způsob myšlení, kterému se mladý člověk musí postupně naučit.

Hry uvedené v článku slouží pouze jako příklad. Jistě existuje velká řada dalších oblíbených her. Propadnete-li jejich kouzlu, budete zřejmě ztraceni. V tom nejlepším slova smyslu. Tak příjemnou zábavu.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
31
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF