Doba se rychle mění. Profese, které před 50 lety neznaly světlo světa dnes dominují pracovnímu trhu. Co bude za dalších 50 let je ve hvězdách.
Rodiče dnešní nejmladší generace musí vychovat své děti pro svět, který si možná ani neumí představit. Ještě nikdy v historii lidstva neprobíhala technická evoluce tak rychle, jako nyní. Nové technologie nahrazují ty staré závratnou rychlostí, a lidé se na ně stejně rychle snaží adaptovat – nebo jsou k tomu alespoň nuceni.
Zatímco současní třicátníci nevyrůstali s prsty na klávesnici a o mobilech si mohli nechat leda zdát, dnešní pubescenti si svět bez chytrých telefonů, nonstop připojení k internetu a sociálních sítí neumí představit. A nejen to – technologie umožnily změnu dávno vžitých pořádků a společenského uspořádání. Pro dnešní děti tak bude možná slovo „fluid“ v budoucnu stejně běžné jako „kluk“ nebo „holka“.
A co bude dál?
Doby kdy mobily neexistovaly, domácí počítače byly utopií a barevná televize výsadou jen některých domácností, dávno minuly. Uběhlo něco přes 30 let a svět, jaký byl, už není.
Během zhruba poloviny průměrné délky našeho života jsme se posunuli k hlasem ovládaným technologiím, samořídícím autům, dronům, robotům – a samozřejmě – k celosvětové globalizaci.
Technologie součástí novodobé budoucnosti
Pokud nedojde k události, která současné směrování globalizované společnosti zastaví, nebo zcela zásadně pozmění, můžeme se domnívat, že technologie, jejich vývoj a adaptace na ně, budou součástí životů i našich nejmenších. A to možná v měřítku dosud nepředstavitelném.
Dnešní rodiče tak více než kdy jindy stojí před otázkou, jak své ratolesti do života co nejlépe připravit.
Nezakazujte dětem moderní technologie, ale propojte je s klasikou
Ať chceme nebo ne, děti technologie fascinují a jejich život s nimi pravděpodobně bude spjat. Mnoho rodičů tak řeší otázku, do jaké míry jim je bezpečně dopřát. Kolik času není „moc“, aby zažili ještě „normální“ dětství?
Zkusme se na věc podívat z jiného úhlu a propast mezi klasickým hraním a moderními výdobytky překlenout. Možná vás překvapí, jak dobře se doplňují…
Zábava pro děti, příprava do života
Podporujte konstrukční schopnosti dětí klasickými stavebnicemi
Lego, stálici mezi stavebnicemi, není třeba představovat. Díky stále probíhajícímu vývoji Lego setů dokáží barevné kostičky plně zaujmout i dnešní generaci, zvyklou na svět barevnější, rychlejší a interaktivnější. Klasikou je stejnojmenná řada Classic, pro konstrukčně zdatnější pak Creator a Technic.
Své pozornosti však nenechte uniknout ani další hvězdy stavebnicového nebe: Merkur, Seva, nebo Cheva. Stavebnic podporujících konstrukční myšlení dítěte je celá řada.
Připravte děti na programování – i ty v mateřských školách
V rámci projektu Podpora rozvíjení informatického myšlení zaměřeného na inovaci obsahu vzdělávací oblasti Informatika a ICT, na kterém se podílí všechny pedagogické fakulty v České republice a Národní ústav pro vzdělávání, vznikly učební publikace a metodické příručky zaměřené na rozvoj informatického myšlení žáků.
Těm nejmenším (již od 4 let) je určena publikace Rozvoj IM s využitím robotických hraček v MŠ a na 1. stupni ZŠ (zdarma ke stažení zde).
Hrajte si a programujte kreativně, účastněte se soutěží
Znáte stavebnice s programovatelnými roboty Lego Boost (pro děti 7-12 let dle doporučení výrobce) či Lego Mindstorms (pro děti od 10 let)? Nebo elektronickou stavebnici Boffin? Možná by vaše potomky zaujaly více než sledování televizní obrazovky.
Děti své konstrukční dovednosti mohou následně předvést třeba na největší robotické soutěži v České republice a mezinárodní robotické soutěži Robotiáda.
Navštivte technická muzea a zábavní vědecké parky
Muzea nemusí být nudná a ve vědeckém parku (např. VIDA! V Brně) se děti pobaví a ještě se toho spoustu dozví.
Hrajte stolní hry podporující komunikaci, logické uvažování a strategii
O přínosu stolních her na rozvoj logického myšlení jsme již psali.
Stolní hry, které potrénují mozek
|4 minuty čtení
Zkoumejte techniku kolem sebe
Dosloužil vám elektrický spotřebič nebo třeba jen obyčejná svítilna? Nevyhazujte je hned, ale nechte je své dítě prozkoumat. Nejlépe samozřejmě s rodičem po svém boku.
Tatínky většinou rozebírání a montování baví – je to další možnost, jak s dítětem kreativně, zábavně a zároveň poučně trávit čas.
Hodně dětem čtěte a veďte je ke čtení v průběhu celého dospívání
Čtení je v útlém věku především o komunikaci, sdílení a představách. Rodiče předčítající svým dětem je nejen zahrnují svou plnou pozorností, rozvíjí jim slovní zásobu a představivost, ale také sociální dovednosti. Na stránkách knih se setkávají s pravidly slušného chování a při společném čtení narážejí i na morální otázky skryté v příbězích. Chcete-li vychovat ze svého dítěte přemýšlivou osobu, hodně mu čtěte a ve čtení jej podporujte i v dospívání.
Čtení je důležitější než si myslíte
|5 minut čtení
Podporujte děti v jejich zájmech
Vaše ratolesti rády kreslí? Mají skvělé pohybové dovednosti? Nebo snad hudební nadání? Podpořte je. Budoucnost může mít nesčetně podob, které vytváříme vlastním jednáním a směrováním právě teď.
A co může být lepšího než udělat své děti šťastné, dát jim svou lásku, podporu a projevit uznání nad jejich schopnostmi.
Přejeme příjemnou zábavu a chuť objevovat.