Výchova dětí

Čtení je důležitější než si myslíte

Dvacet minut denně a svým dětem dáte dobrý start do školy. Proč? Protože rozvíjí slovní zásobu, fantazii, trénuje paměť a zlepšuje soustředění.

2 min na čtení

Autor:

Jako malá jsem milovala, když mi maminka četla před spaním pohádku. Někdy ji vystřídala starší sestra či tatínek, jindy babička či dědeček. Bylo jedno, kdo to aktuálně byl. Každý měl jiný přednes, jinak měnil hlasy postav, a tak i ta stejná pohádka čtená už po sto páté působila pokaždé jinak. A myslím, že takové těšení do postele a ten čas před usnutím mělo nejedno dítě. V dnešní době internetu a uspěchané doby se tyto rituály pomalu vytrácí a není to vůbec dobře. Pro děti, a nejen pro ně, je čtení opravdu důležité. Pomáhají v rozvoji spousty věcí a formují dítě i do budoucna. A proto k obnově a přimění rodičů, aby se svým dětem více věnovali, vznikl třeba projekt Česko čte dětem. V tomto článku se však na četbu knih podíváme obecně a v širším měřítku.

Kdy je ten správný čas

Lidé často přemýšlejí, kdy je nejlepší s touto aktivitou začít. Není na to ještě moc malé? Bude to mít smysl? Pochopí to? Ne. Ano a Ano. Začíná se už v břiše. Tedy v době těhotenství, v břiše matky. Je prokázáno, že miminka, na které jejich matka a otec hovořili už v období těhotenství, je díky hlasu poznají ihned po narození. A i pro nás je určitě příjemnější, něco předčítat než bezcílně hovořit k pupku. Je vlastně jedno, po čem sáhnete. Ranní noviny, seminární práce, detektivka nebo časopis, to je fuk. Hlavně že vás to bude bavit.

Proč je to tak důležité

Dítě rádo objevuje nové věci. O vše se zajímá, vše jej fascinuje. Zároveň je pro něj těžké zorientovat se ve velkém světě a knihy mu v tom mohou pomoci. Díky nim si rozšiřuje slovní zásobu, a tedy zlepšuje vyjadřovací schopnosti. Rozvíjí si fantazii při poslouchání příběhu a hraní bude hned zábavnější. Starší dítě začne pomalu chápat souvislosti mezi čteným příběhem a nakresleným obrázkem u textu. Odborníci také prokázali, že děti, kterým bylo odmalička pravidelně čteno, zvládají lépe nástup do školy a učení, protože se umí soustředit. Také již mají pod kůži zarytý spisovný jazyk, výslovnost a artikulaci. Jejich paměť je perfektně vycvičená. A v neposlední řadě, pravidelné čtení rodičů dětem upevňuje jejich vzájemný vztah.

9
Newsletter

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku,