Stačí pouhých dvacet minut denně, které strávíte čtením, a svým dětem dáte skvělý vklad do školních let i do života jako takového. Proč věnovat cenný čas čtení? Co to vašim dětem přinese? A co konkrétně dětem číst?
„Jako malá jsem přímo zbožňovala, když mi maminka před spaním četla pohádku. Někdy ji vystřídala moje starší sestra, občas babička, někdy to byl tatínek či dědeček. Nezáleželo na tom, kdo mi zrovna pohádku četl. Každý ji interpretoval trochu jinak – používal rozdílný přednes, jinak měnil hlasy postav, a tak i naprosto stejná pohádka čtená už po stopadesáté zněla pokaždé jinak.“
S tímto vyjádřením se ztotožňuje nejeden z nás. Čas, kdy jsme se těšili do postýlky na to, až se konečně zachumláme do peřin a někdo z našich blízkých, které máme tak rádi, nám s trpělivostí a láskou přečtou další napínavý příběh.
V dnešní době, která je plná moderní techniky, internetu, obrovské spousty informací, spěchu a starostí, se tyto kouzelné rituály pomalu a nenápadně z většiny domácností vytrácejí. Důsledkem moderní doby je nakonec i to, že už ani děti po nich netouží tolik, jako dříve. Čím to je? A jak to změnit?
Čtení pomáhá vašim dětem růst
Pro děti je typické, že rády objevují. Zajímá je vše, co je nové. Fascinuje je to. A zároveň je pro ně často nesmírně těžké se zorientovat v prostředí, ve kterém se pohybují – ve velkém světě, ve kterém se dospěláci zdají být tak jistí a neohrožení. A právě knížky mohou být skvělým způsobem, jak se děti mohou nenásilnou formou dozvídat o světě dospělých – přibližovat se reálnému životu, zjišťovat, co je čeká, až vyrostou. Zkrátka odhalit tajemství toho, co na ně čeká za dveřmi dospělosti.
A nejenom to. Čtení dětem také pomáhá v přirozeném rozvoji mnoha dovedností. Formuje jejich uvažování, názory a myšlenkové pochody. Učí je tomu, jak věci v životě chodí, co je správné a co naopak špatné.
V příbězích nacházejí poučení, jak by se měly zachovat v situacích, se kterými se v následujících letech setkají.
Školní povinnosti levou zadní
Kromě toho děti prostřednictvím knížek přijímají do své slovní zásoby i nové pojmy, slovní hříčky a významy mnoha rčení a ustálených frází. A tak se čtením učí nejen naslouchat a přemýšlet, ale také se lépe vyjadřovat. Při čtení navíc přirozeně rozvíjí svou fantazii, kterou následně pohotově uplatní při hraní. Jejich život tak začne být jednoznačně pestřejší a zábavnější.
Odborníci prokázali, že pro děti, kterým rodiče pravidelně četli v brzkém věku, je mnohem snazší nástup do školy. Navíc se dokážou lépe soustředit, znají spisovný jazyk, lépe vyslovují a artikulují. Jejich paměť je pravidelně trénovaná, a tak jim nedělá problém si cokoliv zapamatovat. A díky tomu všemu mají lepší studijní výsledky.
To ale ani zdaleka není vše. Pravidelné čtení rodičů dětem s sebou kromě všech výše zmíněných výhod nese ještě jednu neméně důležitou výhodu – totiž že čtení buduje a upevňuje silné pouto mezi rodičem a dítětem. A právě z těchto důvodů vznikají mnohé projekty na podporu čtení dětem. Jedním z nich je i projekt Celé Česko čte dětem.
Kdy je ten nejlepší čas začít?
Pokud máte doma nebo ve svém blízkém okolí malé dítě, pak už vás při čtení tohoto článku zřejmě napadla otázka, kdy je nejlepší čas se s ním do čtení pustit. Možná přemýšlíte, zda na to ještě není příliš malé. Pochopí smysl toho, co mu budete číst? Bude ho to bavit? Udrží tak dlouho pozornost?
Pokud si kladete tyto otázky, pak vězte, že na čtení není nikdy příliš brzy. Ideální čas, kdy začít, totiž začíná už ve chvíli, kdy je miminko ještě v bříšku u své maminky. Vědecké výzkumy dlouhodobě ukazují, že čerstvě narozené děti, na které jejich rodiče mluvili už v období těhotenství, díky tomu po hlase okamžitě po narození poznají své rodiče. Tato informace může být skvělou inspirací pro všechny nastávající rodiče. Možná totiž toužíte po smysluplné komunikaci se svým nenarozeným dítětem, ale zkrátka a jednoduše vám docházejí nápady, jak na to. Nevíte, o čem si s ním pořád povídat? Mluvte ke svému nenarozenému dítěti prostřednictvím zajímavé knížky. Vybudujete si tak hezký vztah ještě dlouho před tím, než se vám miminko narodí.
Co dětem číst?
Rozhodli jste se, že skoncujete s večerním pouštěním televize a raději se budete svým dětem osobně věnovat? Výborně! Na následujících řádcích vám přinášíme několik tipů, jak začít.
U maličkých dětí, které jsou zatím v novorozeneckém, nebo dokonce v prenatálním věku, si s výběrem nemusíte dělat příliš velkou hlavu. V takovém případě totiž hraje nejdůležitější roli především váš hlas a způsob, jakým text čtete. Pokud se tedy rozhodnete číst svou oblíbenou knížku tak, jako kdyby to byla pohádka, splní to svůj účel stejně tak dobře jako v případě knížky určené dětem.
Jakmile už ale děti trochu povyrostou, začne jejich pozornost odvádět spousta jiných věcí. Pokud tedy chcete, aby vaše děťátko v postýlce skutečně vydrželo, přemýšlejte nad tím, co ho bude bavit. Inspirujte se tím, s čím si děti nejraději hrají. Vyberte takovou knížku, která nepoužívá složité jazykové formulace a dlouhá souvětí. Volte raději zajímavou obrázkovou knížku, která zaujme a u které si s dětmi kromě čtení budete moci i povídat.
Větší děti si často rády vyberou knížky, ve kterých jsou místo slov obrázky. Nebraňte se tomu. Děti se tak totiž mohou aktivně zapojit do vyprávění a čtení je pak mnohem více baví. Máte doma předškoláka? V tom případě jednoznačně uspějete s napínavými příběhy a komiksy, které děti tohoto věku přímo zbožňují.
Ať už je vaše dítě jakéhokoliv věku, v každém případě se vyhněte neúměrně strašidelným příběhům a pohádkám s hororovými prvky. Obzvláště při čtení před spaním by takové knížky mohly v dětské hlavičce nadělat více škody než užitku.
Investice, která se vyplatí
Rozhodnutí strávit každý den několik minut se svými dětmi a přečíst jim oblíbenou knížku je obrovský vklad do jejich prožívání i do vašeho vzájemného vztahu. Možná vás často tlačí celá řada povinností a máte pocit, že sedět u dětské postýlky a předčítat pro vás nezajímavou knížku, když to jde i jinak, je čas, který byste měli využít podstatně lépe. Věřte ale, že jde o skvělou investici.
Čas strávený s dětmi se vám mnohonásobně vrátí.
V podobě šikovných dětí, se kterými si budete v budoucnu rozumět a jejichž uvažování vám nebude vzdálené. Do budoucna tak předejdete celé řadě problémů, které by mohly nastat, pokud byste za sebe nechali mluvit pouze televizi.