…protože na tom, kým JSME, záleží
Nepodceňujte roli prarodičů ve výchově
Prarodiče

Nepodceňujte roli prarodičů ve výchově

Aktuální věta, pravděpodobně, v každé době: „Tomu babičko, nerozumíš, teď je jiná doba.“ Jaký vliv má na výchovu doba, ve které výchova probíhá a jaký vliv mají rodiče a prarodiče?

3 minuty čtení


Děti jsou vychovávány vším, co je kolem nich a všemi, kdo je kolem nich. Na dítě působí maminka, tatínek, babička, děda, sourozenci, vychovatelky ve školce, učitelky ve škole, kamarádi, spolužáci, opravdu velké množství lidí.

Co je dobře a co špatně?

Každá generace vyrůstá v jiné době, v jiné rodině, v jiné sociální skupině. Z toho plyne, že si pak každý nese jiný model o tom, co správně je a co ne. A to navíc ještě vůbec neznamená, že bude v budoucnu aplikovat stejný model jako, ve kterém vyrůstal. Na otázku co je špatně a co dobře není jednoznačná odpověď.

  • Vzpomínáte si, co se vám líbilo, když vás hlídali prarodiče a co se vám na tom samém nelíbilo?
  • Nebo naopak je něco, co vám chybělo, a chtěli byste, aby to s prarodiči zažili vaše děti?
  • Dozvěděli se vaše rodiče o všem, co se dělo u babiček a dědečků?
  • Úkolovali vaše rodiče babičku, povolovali a zakazovali, co s vámi má či nemá dělat?
  • Vzpomínáte si na to, co jste s prarodiči zažili?
  • A vnímáte, že vám poskytli do života možná i něco jiného než rodiče? Ať už veselého nebo i smutného, poučného, zajímavého. Jak s vámi mluvili, jaké rady vám dávali, co vás naučili?
  • Nechutnalo zakázané ovoce nakonec nejvíce. Nemáte náhodou díky tomu, že vaše babička neposlechla rodiče, na ní mnohem větší vzpomínky. Nebo jste snad opravdu kvůli tomu, že babička neposlechla vaší maminku nevyrostli v samostatného člověka?

A chcete o to vše vaše dítě připravit, jenom protože máte jiné představy?

Jak roli prarodičů nastavit?

Co se domluvit, vy máte nějaký přístup a prarodiče také.

Nechtějte po nich, aby vám vychovávali děti, od toho tady nejsou, od toho jste tady vy. Oni mají přidanou hodnotu, měli by dát vašim dětem to, na co vy nemáte v běžném shonu dostatek času. Dejte jim prostor, protože vy ho chcete také.

Domluvte se s nimi na pravidlech, ale ne striktně. Je vaším přáním, aby dítě dodržovalo nějaká pravidla, která jsou pro vás důležitá, pak si je domluvte, nechcete, aby dítě jedlo sladké, proč ne. Aby dítě ponocovalo u televize, proč ne. Můžete se s nimi ale také dohodnout na tom, že vaše děti vezmou do divadla, že s nimi budou chodit na procházky. Že jim budou vyprávět, co všechno zažili. Na tom se s nimi můžete dohodnout, ale nemůžete jim to přikázat.

Nechte na nich, co jim budou předávat. Nejenom vy nebo škola, ale i oni přispívají k dotvoření vašeho dítěte. Nebo snad ovlivňujete učitelku, anebo zakazujete chodit dítěti do školy, protože se učitelka nechová zrovna podle vašich představ? Není i na dítěti, aby se k věcem učilo samo stavět čelem?

Pokud potřebujete mít neustálou kontrolu nad tím, co s dětmi prarodiče dělají, jaký vliv na ně mají, nebo máte potřebu jim přikazovat, co mohou, a co ne? To jim své děti raději na hlídání nedávejte a zaplaťte si chůvu, které sepíšete seznam pravidel a za hlídání jí zaplatíte.

Prarodiče patří k vašemu dítěti tak jako vy a je jedno, jestli jsou blízko nebo daleko, jestli je dítě vidí nebo nevidí často. Pořád je to někdo, kdo je součástí jejich života a kdo jejich přirozený vývoj ovlivňuje.

14

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.