…protože na tom, kým JSME, záleží
Nezneužívejme pomoci rodičů při výchově našich dětí
Prarodiče

Nezneužívejme pomoci rodičů při výchově našich dětí

„Kdyby nebylo babičky, tak bych se asi nikdy nenaučila vařit a kdyby nebylo dědy, tak bych asi nikdy nepoznala co je to výlet“

3 minuty čtení


Tak tohle asi od svých dospělých dětí slyšet nechcete. V dnešní době je velmi složité, aby se mladí mohli tzv. nastěhovat do vlastního. Mladí si tak zakládají rodinu ve svém původním hnízdě, ze kterého měli vylétnout. Zakládají ji u svých rodičů. Ještě, že je mají, protože bez nich by to šlo někdy velmi obtížně.

To, že žijí pod jednou střechou s rodiči, ale neznamená, že budou služeb rodičů využívat, tak jako doposud. Rodiče jim dali prostor, ne svůj čas.

POMÁHAT neznamená SLOUŽIT

Je skvělé, když máte někoho, kdo vám pomůže. Malé miminko ukolébá v kočárku a vy si mezitím uklidíte. Větší dítě vám odvede do školky, protože vy musíte jít brzy do práce, abyste si své dítě pak téhož dne mohli brzy ze školky vyzvednout. Když vám pohlídá vašeho psa, protože zrovna letíte na dovolenou, kam váš chlupatý mazlíček nemůže. Když vám každou středu odvede dítě na koníček. Když s sebou vezme vaše dítě na výlet, když vy zrovna musíte být v práci, protože „termíny klepou na dveře“.

To je pomoc a může se radovat ten, kdo ji má. A dítě se může radovat, že má skvělé prarodiče a rodiče. Jak mohou, tak si pomohou a současně tím dávají dětem skvělý příklad toho, jak se dospělí lidé umějí dohodnout.

Celý předchozí příběh lze ale popsat také úplně jinak.

Je skvělé, když máte někoho, kdo vám pomůže. Každý den po obědě s vaším dítětem v kočárku obejde obchody, protože když už je venku, tak přece může i nakoupit. Větší dítě vám odvede do školky a ze školky, proč ne, je přece celý den doma, tak ať má program. Vašeho psa venčí každý den, když je zrovna venku s vaším dítětem v kočárku a současně obchází obchody. Alespoň je to vše při jednom. V pondělí vodí dítě na angličtinu, ve středu na zpěv a v úterý a v pátek na volejbal. Když letí k moři, tak vezme s sebou i vaše dítě. A když odjedete na dovolenou vy, tak vám doma pohlídá dítě i psa. Vy si totiž potřebujete na dovolené odpočinout, od toho je to přece dovolená. Nebo si ho vezmete s sebou, aby vám tam vaše dítě pohlídal, když vy budete mít jiné aktivity. Celý pobyt si samozřejmě uhradí sám, vždyť už nemá skoro žádné výdaje.

Opravdu máte pocit, že vám rodiče pomáhají, nemáte pocit, že vám slouží? A nemáte pocit, že jsou s vašimi dětmi častěji než vy?

Co děláte VY?

  • Kde jste vy, když se o vaše dítě starají prarodiče?
  • Kde jste vy, když prarodiče pro sebe i pro vás nakupují a vaří?
  • Kde jste vy, když je vám uklízený byt?
  • Kde jste vy, když jsou prarodiče s vašimi dětmi u vody?

TOHLE určitě NECHCETE

Nebojíte se toho, že vaše děti jednou nebudou chtít od vás pomoci s vašimi vnoučaty. Že se vaše děti budou chlubit, jak skvělý vztah mají s prarodiči, se kterými toho tolik zažili. Že se vaše rodiče budou chlubit, jak mají skvělá vnoučata, když něco potřebují, tak jim vždy přispěchají na pomoc. A vy se budete divit, že u vás se zas tak často na návštěvě neukáží. Že vám vaše rodiče budou vyprávět co vše je nového u vašich dětí a vy o tom ani nevíte, protože vám to vaše děti neřekli.

ZKUSTE to NAPRAVIT nebo jinak NASTAVIT

Děti jsou součástí vašeho života a vy jste součástí života vašich dětí.

Opravdu děláte vše pro to, aby tomu bylo tak i v době, kdy budou dospělé? Zkuste se nad tím zamyslet, zkuste na to jít lépe, než jdete dnes. Až budou děti veliké, může být už pozdě. Předejděte tomu, že jednou budete litovat toho, že jste si s nimi nevytvořili kvalitní vztah v době, kdy to bylo ještě možné.

Může se totiž stát, že od nich v budoucnu druhou šanci nedostanete.

9

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.