Přepadají vás občas otázky a nejistota, zda bylo manželství správným krokem ve vašem životě? Nebo zda bylo dobře načasováno? Co když by bylo lepší počkat, nebo se raději ani nebrat?

Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady

Většina mladých lidí se jednou dostane do fáze života, kdy je třeba se rozhodnout, zda vstoupit do svazku manželského, nebo ne. Někdy to vypadá, že snad ani nemáte na výběr. Snad všichni známí a přátelé se postupně berou a zakládají rodiny a vy máte pocit, že to od vás společnost vyžaduje také. A vlastně je to tak.

Svobodní – single – lidé jsou nahlížení jakýmsi prizmatem podivnosti. V dnešní společnosti je normální vdát se (oženit se) a založit rodinu. Tak to od vás všichni očekávají. A tak to i většina z vás udělá. Ale co když si po letech uvědomíte, že jste udělali zásadní chybu? Jaký by byl život, kdybyste tento krok nikdy nepodnikli?

Pohledem vědy

Někdo je všemi deseti pro a skáče do manželství rovnýma nohama, jiný raději žije s partnerem jen tak na hromádce. Co vede lidi k tomu, aby zůstali svobodní, přestože mají rodinu? Manželství – formalita, která může hodně změnit. Pro jednoho cár papíru, pro druhého svatost. Lze mezi těmito dvěma „extrémy“ nají zlatý střed?

Studie Národního projektu manželství (The National Marriage Project), který zkoumá vytváření, udržení a konec amerických manželství, zjistila, že stále více mladých lidí manželství odkládá, protože jej vnímají jako završení života – vrcholný hřeb, který přichází až po dosažení pracovních a jiných cílů. Nejde však pouze o mladé lidi, i starší populace ve věku 50 a více let žije tzv. na psí knížku. V manželství buď nevidí žádné výhody nebo jej považují za něco, co by mělo přijít až nakonec.

Život na psí knížku: Svatba neznamená jen zbytečný cár papíru

Klára Kubáčková |5 minut čtení

Proč lidé nevstupují do manželství

Pohled na manželství se v mnoha zemích různí. Nejčastějším důvodem žití na psí knížku jsou finance. V některých státech totiž zákony vyžadují, aby byli manželé zodpovědí za dluhy svého druha. Pro mnoho lidí je také výhodnější vychovávat děti jako rodič samoživitel, protože se na něj vztahují jiné příspěvky. Zároveň je pro dítě snazší získat studentskou podporu.

Pro některé osoby je manželství zastaralým zvykem a jedná se vlastně jen o přežitek, který v dnešní době není potřeba. Mnozí jej vidí jako konzervativní instituci, která jasně definuje vztah mezi partnery a v podstatě slouží k organizaci výchovy dětí. Je také značně drahé. Vždyť jen samotná svatba stojí majlant. A co teprve, když dojde na rozvod.

Hlavním účelem manželství by měla být vzájemná pomoc partnerů, výchova a starost o potomky. Manželstvím vzniká rodina.

Pozitiva manželství

Abychom ale neviděli vše jen černě a negativně, měli bychom si uvést také určitá pozitiva, jež manželství nabízí. Jsou to především jistoty, i když s tímto výrokem by mnoho lidí nesouhlasilo. Manželství přináší jistotu především v tom, že nikdy nezůstanete sami. Je na každém z nás, jak moc se nechá manželstvím „svázat“ a nakolik bude „svobodný“. Vše je o komunikaci partnerů. Ti si musí sami nastavit svůj vztah, a to platí, ať už jsou svoji, či nikoliv.

Výhody toho, že jste svoji, můžete ocenit v těžkých životních situacích. Pokud jeden z partnerů onemocní nebo se mu něco stane, vždy budete první, kdo se to dozví, nebo má vůbec nárok něco vědět. V případě úmrtí je sice partner žijící alespoň rok před smrtí ve společné domácnosti také dědicem, ale spadá až do druhé třídy. A není to vždy jednoduché. V první třídě dědí vždy děti a zákonný partner (tzn. manžel, manželka, případně registrovaný partner). Může to znít, že pozitiva manželství se týkají pouze zákona a práva, ale je v tom víc. Manželství je svazek z lásky a svatba je oslavou společného života. Peníze utracené za velkou svatbu však neznamenají šťastný konec…

Hnízdo je prázdné a oheň v rodinném krbu vyhasl

Luisa Sárová |5 minut čtení

Jaké by to bylo, kdybychom se nevzali

Možná jste někdy zauvažovali, jaké by to bylo, kdybyste do manželství nikdy nevstoupili. Měli byste více svobody? Mohli cestovat, měli lepší práci, nespoutanější život? Jaké by bylo zodpovídat jen sám za sebe a na nikoho jiného se neohlížet, nemuset se neustále zpovídat, kam jdete a kdy se vrátíte? Jen si to představte…

  1. Lepší pracovní příležitosti

    Pamatujete si na ten okamžik, kdy jste odmítli pozici v jiném městě nebo státě, po které jste toužili, protože bylo třeba zajistit rodinu stabilním platem? Život nás někdy nutí si vybírat tu možnost, po níž ve skutečnosti netoužíme a odmítat nebo na neurčito odsouvat naše sny.

    V manželství neexistuje myslet pouze na sebe. Partnerství přináší zodpovědnost a nutnost postarat se o své blízké. Někdy to ale znamená odepřít si vlastní tužby a přistoupit na kompromis.

  2. Více možností k cestování

    Procestovat celý svět je snem mnoha lidí. Ne všichni si jej ale mohou dovolit. Jakmile se oženíte nebo vdáte, přijdou děti a s cestováním je konec. Můžete sice společně vyrazit na dovolenou, ale to asi není to, po čem jste toužili.

    Jako svobodný máte otevřené nekonečné možnosti. Můžete procestovat křížem krážem celý svět, poznávat nové lidi a kultury. S kým ale budete cestovat? Partnera nemáte, kamarádi jsou doma s rodinami, tak s kým se podělit o zážitky z cest?

  3. Více peněz

    Živit jen sám sebe znamená mít více peněz na zájmy a zábavu. Když máte rodinu, utrácíte peníze za potřebné a nezbytné věci, zatímco ve svobodném životě si můžete libovolně zvolit, co si za svou výplatu koupíte.

    Ačkoli se zdá, že manželství a rodinný život jsou nekonečné investice, jako svobodný můžete snadno sklouznout k hýření. Každé má své pro a proti.

  4. Lepší bydlení

    Mačkáte se v 2+KK se dvěma dětmi, které se neustále hádají, že nemají vlastní pokoj. Jak jim ale máte vyhovět? Obětovat ložnici a spát v obýváku? S partnerem se neustále dohadujete, protože vy se chcete uskromnit, ale on ne. Hádky jsou na denním pořádku a vy začínáte přemýšlet, jaké by to bylo, kdybyste byli svobodní.

    Mohli byste si pořídit prostorný byt, který by byl jen a jen váš. Všude by vládlo ticho a klid. Položte si ale otázku: Nechyběl by vám váš současný život?

Svobodný život přináší rozmanité možnosti. Veškerá rozhodnutí můžete bezostyšně činit pouze na základě vlastního uvážení. Nikdo vás neomezuje a na nikoho nemusíte brát ohled. Svoboda je velmi osvěžující, ale pozor na to, abyste se jí nepřejedli. Život nezadaného přináší mnoho možností, ale také vás ochuzuje o krásné okamžiky s partnerem a rodinou. Dnes se vám možná zdá, že byste měnili všemi deseti, ale představte si sebe v opačné situaci: netoužili byste naopak po rodinném životě?

Snění o jiném životě někdy není na škodu. Přenese vás na chvíli jinam a pomůže uklidnit se a utřídit si myšlenky. Ať už sníme a toužíme po čemkoliv, vypadá to, že věci, kterých nemůžeme dosáhnout, se vždy zdají atraktivnější a lákavější. Posuďte ale sami: vyměnili byste rodinu za život bez závazků? Nechybělo by vám teplo rodinného krbu nebo vřelost a láska partnera?