facebook pixel
Naučte se správně hádat!
Partnerské vztahy

Naučte se správně hádat!

Mnoho dvojic se bojí hádek a hlasitých slov jako moru. Mají strach, že hádky jejich vztah zničí. Ale je to skutečně tak?

2 min na čtení, 

Není hádka někdy lepší, než své pocity potlačovat a o problémech ve vztahu mlčet? Nemůže být hádka jako bouřka, po které se pročistí vzduch a vyjde zase slunce? Může! Jen je třeba vědět, jak se správně hádat.

Dlouhé a nekonstruktivní hádky mohou vést i k rozchodu.

Nejprve bychom se měli naučit vnímat vlastní pocity. To není snadné, zvláště pak pro ty z nás, kteří byli od dětství vychováváni k tomu, aby své negativní pocity potlačovali. Potlačovat cokoli negativního však není dobré, a proto bychom se měli snažit opět dospět k tomu, abychom si všechno, co cítíme, uvědomovali a akceptovali to. To se samozřejmě nestane ze dne na den, ale je k tomu třeba čas.

Je možné si s sebou začít nosit zápisník a zaznamenávat si do něj, co opravdu cítíme nebo co nás rozčiluje a trápí. Další možností je začít si pravidelně psát deník. Po čase se pocity díky psaní deníku dostanou na povrch a utřídí.

Pokud už si své pocity uvědomujete a víte, co vám vadí, můžete se s tím svěřit partnerovi. Je však třeba pamatovat na základní pravidla hádky

  1. Vždy mluví jen jeden z partnerů a snaží se toho druhého vyslechnout, aniž by mu skákal do řeči.
  2. Je třeba mluvit v první osobě. Rozhodně není vhodné mluvit za partnera nebo mu snad vnucovat, co on sám cítí, přesněji řečeno, co vy si myslíte, že on cítí. Partner by pak mohl nabýt dojmu, že se snažíte mluvit za něj a neakceptujete to, že on má své vlastní pocity a názory.
  3. Používejte často slůvka „já“. Partner pak bude vědět, že neútočíte na jeho sebeúctu, mluvíte o sobě, ale ne o něm.
  4. Snažte se, aby každá hádka byla krátká. Čím déle se hádka táhne, tím méně přínosnou se stává. Nerozebírejte pořád dokola každé slovo, které jste během hádky vyslovili, ale snažte se jít rychle k věci a problém vyřešit.
  5. Nezatahujte do hádky další osoby, jako třeba děti nebo přátelé. Nežádejte od třetí strany, aby potvrdila, že pravdu máte vy a ne partner. Snažte se spor vyřešit sami.

Pamatujte, že kdo se v partnerství naučí vyslovit i něco nepříjemného, vyhraje. Stará moudrost praví, že hádky spojují a že usmiřování bývá sladké. Navíc ten, kdo zapírá některé ze svých pocitů, vylučuje jednu část sebe, která k němu patří, žije jen napůl a nakonec promešká nejen setkání s partnerem, ale především sám se sebou.

20

Líbí se vám tento článek?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už Vám nic neunikne!

Newsletter

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Budete-li nadále prohlížet náš web, předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.   V pořádku