Partnerské vztahy

Naučte se správně hádat!

Mnoho dvojic se bojí hádek a hlasitých slov jako moru. Obávají se, že razantní výměny názorů jejich vztah zničí. Ale je to skutečně tak?

Redakce,
17. prosince 2018 4 minuty čtení


SDÍLEJTE ČLÁNEK

Partnerští kouči mají jasno – hádka je někdy lepší, než mlčení a dlouhodobé potlačování vlastních pocitů. Konstruktivních debat, i když hlasitých, se není třeba obávat. Proč by nemohly být jako bouřky, po kterých zas a znovu vyjde slunce a pročistí se vzduch? Aby to tak fungovalo i mezi vámi, zjistěte, jak se správně hádat.

Dlouhé a nekonstruktivní rozepře mohou vést i k rozchodu

Naučte se vnímat emoce, uvědomovat si je a na základě nich lépe chápat pocity, které ve vás jednání partnera, okolní události a situace probouzí. Nemusí to být zrovna snadné, zvláště pokud vás v dětství vychovávali k tomu, abyste negativní dojmy potlačovali. Vnímejte nově každý pocit, ať již ten kladný či záporný, jako posla svého nevědomí, konfrontovaného s vědomím.

Pamatujte, že emoce jsou jako živly. Přichází bezprostředně, aby na zdánlivě klidnou hladinu vnitřního rozpoložení udeřily silou tajfunu a vyvolaly emocionální cunami. Naší úlohou je porozumět jim, zvládnout je a při troše snahy se naučit vcítit do pocitů ostatních. Právě to má na svědomí v posledních letech vyzdvihovaná emoční inteligence.

Vyjádření míry emoční inteligence zřejmě znáte pod zkratkou EQ (emoční kvocient).

Právě rozvoj tohoto druhu intelektuálního spektra rozhodně nezanedbejte. Pomůže vám lépe pochopit nejen svou polovičku, ale třeba i nerudnou kolegyni v práci či cholerického šéfa. S porozuměním sobě samým dokážete v hádce lépe argumentovat a udržet své emoce na uzdě. To bude samozřejmě lepší jak pro vás, tak pro partnera. Nekonstruktivní rozepře plné výčitek a chybějících návrhů řešení mohou totiž vést až k rozchodu.

O důvod víc, naučit se hádat. Nejprve ale poznejte sami sebe. Tady máte jednoduchý návod, jak rozpoznat své potřeby, pojmenovat je a zjistit, co se vám nelíbí a proč.

Zapisujte si, co cítíte

Zvykli jste si své pocity popírat? Pak se nedivte, když vám jejich sebeuvědomění hned nepůjde. Všechno chce svůj čas. Začněte si s sebou nosit zápisník. Vyberte si takový, který si na první pohled zamilujete. Přejeďte rukou po jeho obalu a stránkách, sledujte jeho barvy. Je vám příjemný? Pak si svůj první dojem do něj vepište. A pokračujte s dalšími. Nyní máte svůj první deník pocitů. Noste jej při sobě a zaznamenávejte si vše, co opravdu cítíte. To dobré i to zlé. Co vás rozčiluje a trápí, a co naopak působí radost a vyvolává dobrou náladu. Možná dokonce propadnete pravidelnému psaní. Zkusit to pak můžete s osobním deníkem. Psaní vám pomůže utřídit si myšlenky a vyplavit pocity na povrch. A kdo ví, třeba se z vás ještě stane mistr pera – spisovatel či copywriter.

6 pravidel konstruktivní hádky

Víte, co chcete? Co vám vadí a co vyhovuje? Pak je načase svěřit se partnerovi. Není třeba se s ním hned hádat, pokud k hlasitým slovům ale dojde, pamatujte na základní pravidla konstruktivní hádky:

  1. Vždy mluví jen jeden z partnerů a druhého se snaží vyslechnout. Neskákejte si do řeči.
  2. Vyjadřujte se výhradně v první osobě. Rozhodně nemluvte za partnera „ty si myslíš, ty chceš…“
  3. Používejte slůvko „já“. Partner snáze postřehne, že neútočíte na jeho sebeúctu, mluvíte o sobě, ne o něm.
  4. Nesnažte se partnerovi vnutit obraz toho, co si myslíte, že on sám cítí. Nejste on. Navíc by mohl nabýt dojmu, že se snažíte mluvit za něj a neakceptujete fakt, že má vlastní pocity a názory.
  5. Snažte se, aby každá hádka byla krátká. Čím déle se táhne, tím méně přínosnou se stává. Nerozebírejte pořád dokola každé slovo, které jste si vyměnili. Snažte se jít rychle k věci a problém vyřešit.
  6. Nezatahujte do hádky další osoby. Neodvolávejte se na třetí strany, které by vaši pravdu potvrdily. Nezatahujte do svých výměn děti ani přátele. Snažte se spor vyřešit sami.

Partnerství a manželství není jen o tom hezkém.

Naučte se vyslovit i to méně příjemné. Dodejte si odvahy. Jen tak je možné posunout se dál. Získat stabilitu a najít pochopení. Ne nadarmo se říká, že hádky spojují a usmiřování bývá sladké. Navíc ten, kdo popírá některé ze svých pocitů, část sebe vytěsňuje. Žije jen napůl a nakonec možná promešká nejen setkání s „tím pravým“, ale především sám se sebou.

SDÍLEJTE ČLÁNEK

27
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.