Správně si vybrat člověka, po boku kterého budete stát po zbytek života, je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. O tom, zda bude váš vztah s partnerem či partnerkou úspěšný a jestli budete vy i váš protějšek spokojení, totiž mnohdy rozhodují zdánlivé maličkosti.
Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady
Začíná to naivními představami a překrouceným pohledem na to, co má ve vzájemném soužití s partnerem skutečnou hodnotu. Končí to zbytečným rozčarováním, vzájemnými neporozuměními a frustrací z vlastního života. Hádky za zavřenými dveřmi, ale i vztahové problémy, které doprovázejí každodenní běžnou komunikaci, jsou dnes v mnoha rodinách na denním pořádku. Přitom se dá problémům v manželství či společném životě ve většině případů jednoduše předejít. Jak?
Co nás v životě formuje
Pohodový a zdravý vztah působí navenek jako ladné pohyby tanečního páru. Vyzařuje z nich vzájemná harmonie a lehkost. Ve skutečnosti však všichni přihlížející vědí, že bez pravidelného tréninku, tvrdého úsilí, spolehlivého partnera a vzájemně vybudované důvěry by podobného výkonu tanečníci nikdy nebyli schopni dosáhnout. Podobné je to i s manželstvím. Jeho úspěch totiž závisí v prvé řadě na výběru vhodného partnera a následném celoživotním společném úsilí.
Zábavní průmysl protkaný skrz na skrz sexuálními narážkami na mnoho způsobů, scestné názory a pokřivené hodnoty lidí okolo nás, ale také postoje, které jsme převzali od svých rodičů, a vlastní chyby a nedostatky, které si celoživotně neseme – to všechno má vliv na to, jak už od dětství smýšlíme o tom, jak jednou bude vypadat náš život a co pro nás bude důležité. Od silně zakořeněných vzorců chování se pak odráží i to, jakým způsobem se rozhodujeme, po boku koho chceme ve svém životě stát.
Ententýky… Nebo zvolit jiný klíč?
A tak není divu, že vlivem všech těchto aspektů končí podle statistik každé druhé manželství rozpadem. Už od malička jsme totiž vystavováni názorům, které staví výběr partnera na podobnou úroveň jako když se rozhodujeme, zda si dneska koupíme vanilkovou, nebo čokoládovou zmrzlinu.
Pro mladé lidi je navíc jejich rozhodování o to náročnější, že jsou ovlivňováni svými přirozenými touhami a náhlými hormonálními změnami. K tomu jim obvykle chybí potřebný životní nadhled, a tak aniž si to mnohdy uvědomují, nechávají se snáz ovlivnit postoji, které jim předkládá jejich okolí. Mít v brzkém věku kluka či holku je přitom nejen společensky přijatelné, ale dá se říci, že mezi mladými jde v tomto ohledu často o jakousi prestiž. Vždyť kdo někoho nemá, jako by nebyl.
Všechny tyto aspekty vedou k tomu, že se mnozí rozhodují při výběru partnera unáhleně nebo téměř vůbec. A než se nadějí, sdílí život s někým, koho si neváží a vlastně ho ani pořádně neznají. Jak tedy postupovat, abyste při výběru celoživotního partnera neprohloupili?
Dříve, než začnete hledat svůj ideální protějšek, musíte nejprve poznat sami sebe. Vyhnete se tak ve vztahu mnoha zklamáním a problémům.
Vím, kým jsem já
Ke spokojenému vztahu vede souhra rozumových i citových procesů. Má-li být ale výběr úspěšný, společným klíčem je vždy trpělivost. Unáhleným rozhodnutím podpořeným strachem z toho, že už budou všichni okolo mě zadaní a já zůstanu na ocet, dosáhnete jen jednoho velkého celoživotního zklamání. Pokud proto nechcete skončit sami s dítětem a dluhy na krku, nespěchejte. Být obezřetný a nespěchat se v tomto ohledu vyplácí.
Máte-li vkročit do vztahu, který bude mít smysl, musíte totiž nejprve poznat sami sebe. Vlastní potřeby, touhy a životní postoje se v průběhu mládí rychle vyvíjí a mění. Je pravděpodobné, že se budete na to, co je pro vás důležité, dívat o poznání jinak, když vám bude 14 než když vám bude o deset let více. A tak je logické, že svůj optimální protějšek pravděpodobně nenajdete ve 14 letech, ale až poté, co budete vědět, co od života vy sami očekáváte. Jedině tak si budete moct být jistí tím, že je váš partner dobrou volbou a do vztahu zároveň dokážete vznést i vy sami hodnoty, které se stanou pevnými základy vašeho hezkého vztahu.
Jakmile si budete jistí tím, co od života očekáváte, kam směřujete a jakým způsobem chcete žít, zřejmě to přinese jeden na první pohled negativní efekt – začnete být vybíravými. A to je dobře. Do vážného vztahu se totiž pustíte jen s tím, kdo se k vám bude skutečně hodit. A rozhodně to bude stát za to.
Vím, koho si beru
To ale neznamená, že se máte bezhlavě vrhnout do vztahu s někým, kdo má také rád psy a líbilo by se mu bydlet v rodinném domě na venkově. Spokojené manželství je na jedné straně o shodných hodnotách, na straně druhé ale také o tvrdé dřině. Neočekávejte od svého partnera dokonalost, ani že bude ve všem stejný jako vy. V mnoha věcech se nejspíš budete doplňovat. Přesto byste si ale měli být jistí tím, s kým chcete sdílet svůj život.
Víte o svém partnerovi, co je pro něj v životě důležité? Tušíte, čemu chce věnovat svou životní energii, čeho je ochotný nebo ochotná se vzdát? Znáte vzájemně svou minulost a těšíte se na společnou budoucnost? Máte jednotný názor na to, zda mít děti? Dokážete číst ve slovech partnera i mezi řádky? Nebo je pro vás váš protějšek naopak tajuplný, záhadný a jeho reakce nepředvídatelné? To všechno jsou otázky, které vám mohou pomoci ujasnit si, zda víte, kdo se stane vaší celoživotní oporou.
Vybírejte si s rozumem
Média a televizní seriály do nás dnes a denně vtloukají poučku, že se máme řídit svým srdcem. Jenže co když zjistíte, že váš šestý smysl vám radí jinak než vaše srdce? V tom případě poslechněte raději rozum. Ten se totiž nedá oklamat tak snadno jako emoce, kterými se srdce řídí. A byla by škoda, kdyby vám po pár měsících společného soužití spadly růžové brýle a zůstaly jen oči pro pláč.
Přemýšlejte také nad tím, zda vám stojí za to se vdát či oženit za každou cenu. Nikdo nechce zůstat sám a po boku někoho, koho milujeme, je život mnohem příjemnější. I v případě, že by to pro vás do budoucna znamenalo jeden problém za druhým?
Více o tom, jak najít v životě dlouhodobou vyrovnanost i bez partnera, jsme psali v článku:
Budovat vztah, který má budoucnost, znamená spoustu úsilí, hledání kompromisů i vzájemné tolerance.
Naslouchejte svému okolí
Začali jste se častěji stýkat s člověkem, který má ve svém okolí špatnou pověst? Pak neztrácejte ostražitost. Každý z nás se může změnit a pracovat na svých slabých stránkách. Pokud vás ale všichni ve vašem okolí varují, nebuďte vůči jejich radám příliš skeptičtí. Vaše okolí se vás nejspíš jen snaží varovat před něčím, o čem vy sami možná nevíte, nebo jste si to ještě nebyli ochotni připustit. Jakmile opadne prvotní zamilovanost, může být pro vás šokující, s kým vlastně sdílíte jednu domácnost.
Všímejte si proto i maličkostí. Není váš partner agresivní, manipulativní nebo podivín? Přemýšlejte, jak mluví o lidech ve svém okolí. Vypráví o svých blízkých, kamarádovi, kolegovi či bývalém partnerovi jako o nesvéprávných individuích, kteří proti němu neustále něco mají? Shazuje všechny kolem sebe drsnými urážkami? Pak to může leccos vypovědět o tom, jak mluví o vás během vaší nepřítomnosti nebo jak se jednou bude chovat k vám.
Naopak pokud vnímáte, že má váš partner dobré vztahy se všemi lidmi okolo sebe, ještě to pro vás ve vztahu sice nemusí znamenat výhru, dá vám to ale určitou míru jistoty, že váš zdravý úsudek není přespříliš zahalen bouřlivými city, které provázejí začátek každého vztahu.
Nespěchejte
Vybírat si s rozmyslem se vyplatí. Svůj vztah neuspěchejte. Začít s někým chodit až ve chvíli, kdy cítíte, že jste připraveni na závazky, znamená méně stresu, starostí i potencionálně trapných situací. Neexistuje univerzální rada pro věk, ve kterém budete na vztah připraveni. Stejně jako neexistují konkrétní pravidla, kam byste měli ve vztahu v ten který okamžik dojít. Jisté ale je, že pokud budete příliš tlačit na pilu a svůj vztah uspěcháte, pravděpodobně nebude založen na dostatečně pevných základech, ale pouze na romantické lásce, která může snadno pominout.
Neočekávejte dokonalost
Člověk, který má na svého budoucího partnera či partnerku příliš vysoké požadavky, nebude v životě nikdy šťastný. A to bez ohledu na to, zda zůstane sám, nebo ne. Nehledejte proto dokonalý protějšek. Stejně tak buďte připraveni na problémy, které mohou ve vašem vztahu nastat. Dokonalé manželství neexistuje. Problémy a nedorozumění tak přijdou, ať se budete snažit sebevíc. A není divu. Vztah totiž tvoří vždy dvě zcela rozdílné osobnosti s odlišnými názory.
To ale neznamená, že spolu nemůžete být šťastní. Pouze vás čeká tvrdá dřina a pokud chcete být úspěšní, budete se muset naučit navzájem tolerovat své odlišnosti, umět ve správnou chvíli ustoupit a vidět věci z nadhledu. Jedině tak spolehlivě dosáhnete šťastného manželství, které vám vydrží po celý život.