Důvody, o kterých je řeč, mohou působit na první pohled banálně. V konečném důsledku, pokud dlouhodobě přetrvávají, mohou manželský a milenecký vztah značně nahlodat. Pak už stačí jen pomyslná kapka, aby pohár přetekl. Jakých „plíživých“ chyb se proto raději vyvarovat?
1. Nedůvěra
Důležitým stavebním kamenem každého dlouhodobého vztahu je důvěra. Její absence může být zprvu nenápadná, časem však naopak zásadní. Mezi nejčastější pochyby patří otázka věrnosti partnera nebo nedůvěra v jeho schopnosti. Svůj prapůvod mohou mít v bolestné zkušenosti z minulých vztahů, v dětství či v dospívání.
Neseme-li si do nového vztahu zátěž z toho předchozího, je to takřka vždycky špatně. I když tomu zpočátku nejde úplně zabránit, vyrovnat se s minulostí je pro hladké fungování nové známosti nutností. Stávající partner za chyby toho minulého nemůže a neměli bychom mu je tudíž vyčítat nebo je dokonce předem očekávat.
Vyústěním dlouhodobých pochyb v partnerství může být přehnaná kontrola ze strany jednoho z partnerů, špehování (ať již fyzické, prostřednictvím sociálních sítí či pročítání SMS zpráv, chatů a soukromé pošty), ale také vlastní nevěra coby odplata za domnělé skutky druhého. Intenzivní projevy takové skeptičnosti mohou přerůst až do podoby psychického týrání.
2. Podceňování
Cílené i mimovolné snižování sebevědomí svého protějšku může být v počátku velmi nenápadné. Jeho projevy mohou být mírné, od občasně pronesené žertovné poznámky s negativní konotací, až po verbální napadání ve společnosti více osob.
Takové zacházení ze strany partnera vede ke ztrátě sebevědomí a nárůstu pochyb o sobě samém. Intenzivní projevy podceňování jsou opět jednou z forem psychického násilí.
3. Přehlížení
Pocit nedostatečného zájmu ze strany protějšku nebývá ojedinělou příčinou rozpadajících se manželství a partnerství. Ten, který nedostatek všímavosti pociťuje, si ze zoufalství může najít takříkajíc náhradu bývalých pozorností. Tou může být jak druhá osoba, tak koníček či skupina přátel, která mu zájem partnera alespoň částečně vykompenzuje.
Rizikem této kompenzace je pak emocionální odcizení dvojice a chatrná komunikace mezi sebou – není spolu totiž o čem hovořit. Pocit ublíženosti jednoho či druhého může postupně narůst do vážných vztahových problémů.
4. Zlozvyky
Irituje vás, že je partner nedostatečně pořádný? Nebo je podle vás naopak pořádkumilovný až přehnaně a vy už nemůžete vystát jeho každodenní kritiku? Posloucháte kvůli neutřené kapce na vodovodním kohoutku půlhodinový monolog? Anebo vám už tečou nervy z toho, že váš drahý přijde pozdě takřka na každou schůzku?
Řeč je o nešvarech, nad kterými řada z nás nejprve mávne rukou – anebo je dokonce považuje za úsměvné či roztomilé. Po letech soužití však kouzlo nového vyprchá a z milé, stále se opakující nedokonalosti se stane otravný zlozvyk. Ten sice nemusí být přímo důvodem k rozpadu vztahu, ale někdy mu výrazně napomůže.
5. Změna povahy
Jak se životní osudy každého z nás odvíjí, formují i naši povahu. Není pravda, že by naše „já“ bylo po ukončení puberty neměnné. Vnější podněty na něj stále působí a ty nejvýraznější jej nadále dotvářejí. Největší naději na udržení svazku mají tudíž ty páry, jejichž povahové vlastnosti a životní vnímání se při společné cestě životem vyvíjí stále kompatibilně.
6. Rodičovské trápení, denní povinnosti a zdravotní omezení
I rodiny, které na první pohled vypadají spokojeně a jejíž členové navenek působí „zdravě“, mohou prožívat pocity selhání, nedostatečnosti, stesku a viny. Ty se mohou odrazit jak na pocitu životní spokojenosti, tak v konečném důsledku na kvalitě vztahu.
Jednoduché není ani skloubení každodenních povinností s výchovou potomků – nemluvě o nutnosti obstarat domácnost a zapojit se do pracovních činností, které by rodině zajistily dostatek financí.
Na vážné vztahové problémy je i v tomto případě zaděláno nedostatkem komunikace, neochotnou jednoho z partnerů rozdělit si vyhovujícím způsobem činnosti zabezpečující zdárný chod rodiny a neřešenou tíživou finanční situací.
Každý vztah, i ten sebedokonalejší, má svá tajemství. Jak se říká, jednou jsme dole a jednou nahoře.
Hodně štěstí na vlastní cestě životem.