facebook pixel
…protože na tom, kým JSME, záleží
Jak zachránit rozpadající se vztah?
Partnerské vztahy

Jak zachránit rozpadající se vztah?

Máte pocit, že se vám rozpadá vztah/manželství se svým partnerem? Přestáváte si rozumět?

4 minuty čtení


Spousta lidí to zná. Na začátku každého vztahu je žena nesmírně zamilovaná do své drahé polovičky a její partner jí snese modré z nebe. Vzájemně se na sebe těší před každým setkáním a hned si padnou do náruče. Několik nocí probdí kvůli tomu, aby si mohli vzájemně psát a posílat si zamilované zprávy. Tyhle chvíle jsou jedním z nejkrásnějších okamžiků v životě každého z nás. Automaticky přehlížíme nedokonalosti druhého a ani od okolí si často nenecháme poradit. Když si rozumíme, časem se rozhodneme pro společnou domácnost a právě v této chvíli často přijde ten "kámen úrazu".

S partnerem se vidíme každý den, začínáme se poznávat víc a víc a najednou si začínáme všímat nedostatků. Vášeň vyprchává, dny plynou jeden za druhým a my si čím dál víc přestáváme rozumět a lezeme si na nervy. Pomalu se vztah rozpadá, pak si ale vzpomeneme na ty krásné společné chvíle a dojde nám, že partnera stále milujeme a nechceme ho ztratit. Zde jsou nejčastější důvody rozpadání vztahu a pár rad, jak jej zachránit.

Hádky kvůli maličkostem

Tohle je velmi častý problém. Tyto maličkosti bývají často těmi nedokonalostmi, které přehlížíme v počáteční zamilovanosti. Předtím nám to ani tolik nevadilo, ale časem nás to může přivádět k šílenství a kvůli tomu se dokážeme natolik rozčílit, že partnerovi uděláme naprosto zbytečnou scénu. Než vyvoláte konflikt, nejdřív se ujistěte, že je to opravdu vážná věc. Drobnosti se dají vyřešit i v klidu. Zkuste zachovat chladnou hlavu.

Špatná nebo žádná komunikace

Jen těžko na nás může druhý poznat, co přesně nám vadí, proto je nutná komunikace. Zkuste si s partnerem jednou za čas jen tak popovídat a říct si vzájemně a upřímně do očí, co vám na sobě vadí. Ne nadarmo se říká, že upřímnost šetří čas.

Přehnaná žárlivost

Máte pocit, že vás partner podvádí a nemůžete se toho pocitu zbavit? Uvědomte si, jestli nežárlíte zbytečně. Na obědu vašeho partnera s jeho kolegyní z práce ještě není nic špatného. Jen málokdo by snesl za zády stíhačku, která ho bude kontrolovat na každém kroku a zpovídat ho po každém příchodu domů. Neptejte se, kde byl přesně v 15:47. Nekontrolujte mu telefon. Mnohem lepší je si s ním promluvit. Tak nejlépe poznáte, jestli vám lže do očí. Dejte mu svobodu a věřte mu!

Nedostatek důvěry

Se žárlivostí souvisí i málo důvěry. Důvěra je základem každého vztahu. Často máme tendence vymýšlet si katastrofické scénáře a s přehledem přehlížíme, co nám partner říká. Zajímá nás jen naše teorie, kterou považujeme za pravdivou. Co kdybychom připustili tu možnost, že se náš partner opravdu jen zdržel v práci?

Vyprchávajíc vášeň

Přestáváme se na sebe těšit jako v počáteční zamilovanosti, společné bytí nám zevšední a sex už taky není, jaký kdysi býval. Co takhle dát partnerovi opravdový důvod, aby se na vás těšil? Připravte mu oblíbené jídlo k večeři, které provoní celý dům po jeho příchodu z práce. Pokud máte děti, poproste své rodiče nebo kamarádku, ať vám je občas pohlídá. Udělejte si čas jen sami na sebe. Změňte jednou za čas prostředí a vyjeďte na chatu nebo do hotelu na víkend. Jistě to váš vztah utuží! Každý nemá rád stereotyp.

Snaha o převýchovu

Láska je založená na tom, že partnera bereme takového, jaký je, to znamená se všemi nedostatky. Váš partner má možná na určité věci jiný pohled a vy to nezměníte. Nikoho nikdy nemůžete převychovat. Pokud máte pocit, že vám povahově nesedne, pak nemá smysl v takovém vztahu pokračovat.

Nedostatek svobody

Každý má právo na svůj osobní život. Ve vztahu se o spoustu věcí dělíme s druhým člověkem, ale to nám neodebírá právo mít i své zájmy a záliby. Všichni máme právo na své přátele a nikdo by se neměl nechat druhým ve vztahu omezovat a ve všem se mu stále dokola podřizovat. Měli bychom vzájemně respektovat i potřebu soukromí druhého a nechat mu i chvíli pro sebe.

Na závěr je třeba zmínit dvě naprosto mylné domněnky většiny společnosti

“PŘÍCHOD DÍTĚTE NA SVĚT VŠE ZMĚNÍ!”

Ne! Takhle to nefunguje. Pokud už to mezi vámi delší dobu neklape, dítě to nezlepší. V některých výjimečných případech to vztah utuží, ale pokud si nerozumíte už téměř v ničem, vašemu vztahu to spíše uškodí.

“KVŮLI DĚTEM TO VYDRŽÍM!”

Další omyl. Děti dokáží velmi dobře vycítit napjatou situaci mezi rodiči a nic jim neubližuje víc, než když musí být neustále u hádek svých rodičů. Děti časem pochopí, že lidé si občas nerozumí a smíří se s tím. Nakonec vás budou respektovat a budou spokojení, že vy jste šťastnější, i když možná už nejste spolu. Spokojený rodič = spokojené dítě.

18

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Pokračováním souhlasíte s podmínkami.