Zlomené srdce se týká žen i mužů, ačkoliv se to pánové mnohdy stydí přiznat. Pravdou je, že se tento bolestivý zážitek každý snaží překonat po svém. Někdy úspěšně již po pár týdnech, jindy neúspěšně i po několika měsících. Žádný lék na zlomené srdce neexistuje. Několik uzdravujících tipů by se ale přece jen našlo.


Prožili jste spolu krásné chvíle, během kterých jste si malovali společný život. Idylický vztah ale náhle skončil a vy, aniž byste se stačili ohlédnout, najednou stojíte na druhé koleji, cítíte se opuštění, nešťastní… Ztráta blízkého člověka je vždycky těžká věc. Ať už šlo o rozchod nebo úmrtí, ztráta milované osoby vám zanechala těžký šrám na duši i na těle.

Uvnitř sebe cítíte neskutečnou prázdnotu a bolestivé svírání na hrudi. Říkáte si: „Kdy to jen přestane?“ a náhle vám na mysli vytane: „Co když to nikdy nepřestane? Co si počnu?“. Tyto pocity jsou zcela přirozené a prochází si jimi každý. Někdo dříve, jiný později. Někteří lidé se totiž snaží tyto myšlenky a pocity spojené s krizí ve vztahu nebo ztrátou blízké osoby vytěsňovat nebo odkládat na později. Tím ale zároveň odkládají uzdravení svého zlomeného srdce, které do té doby nemůže správně fungovat.

Rozvod z pohledu ženy aneb Jak zdárně vykročit do nové etapy života?

Klára Kubáčková |6 minut čtení

Rozvod z pohledu muže aneb Výzva, která vás dokáže posílit

Klára Kubáčková |6 minut čtení

Život bez problémů a překážek nevede ke spokojenosti

Zlomené srdce je silný emocionální stav, který se nemusí týkat pouze rozvodu nebo ztráty partnera či dítěte. Vyvolat ho může i nevěra, těžká hádka, násilí, ztráta vysněného zaměstnání, finanční problémy nebo zklamání. Jde o tak intenzivní zážitek, který se může přehoupnout až do klinického stavu zvaného syndrom zlomeného srdce projevujícího se celou řadou nepříjemných symptomů. O tom ale až později.

Důležité je uvědomit si, že každý negativní zážitek a nelibá emoce představuje příležitost k překonání a posílení sebe samých. Překážky a problémy nejrůznějšího typu zažívají všichni lidé na planetě a vy nejste výjimkou. Není tedy třeba užírat se myšlenkami typu: „Co mě to zase potkalo? Proč zrovna já?“. Všichni jsme na stejné lodi a bohužel každý ve svém životě minimálně jednou zažije, jaké to je mít zlomené srdce. Život bez problémů a překážek ale nevede ke spokojenosti – to je potřeba mít na mysli a naučit se s tím pracovat. Díky problémům získáváte zkušenost, poznávat se a učit se.

Bez problémů v životě nebudete nikdy opravdu spokojení. Problémy představují příležitost k růstu a zlepšování.

Projevy zlomeného srdce

Zlomené srdce se u každého člověka projevuje trochu jinak. Některé příznaky se však často opakují. Tyto patří k nejběžnějším:

  • Nechutenství – ztráta chuti k jídlu je velice častým doprovodným příznakem. Někdy mu předchází etapa nadměrného přejídání, avšak ta brzy přechází k nechutenství, které se vyznačuje úbytkem hmotnosti a nepravidelným stravováním.
  • Nespavost – ani problémy s usínáním či s kvalitou spánku nebývají žádnou výjimkou. Ačkoliv jimi více trpí ženy než muži. Kvůli probouzení, špatným snům či dlouhému usínání dochází k nadměrné únavě, podrážděnosti a výkyvům nálad, které mohou mít neblahý dopad na každodenní fungování.
  • Bolesti hlavy – koho by od toho věčného pláče, smutku a ležení v posteli nebolela hlava, že? To je prostě nemožné.
  • Kompenzace užíváním návykových látek – mnozí odborníci přirovnávají zlomené srdce k abstinenčním příznakům. Naše tělo totiž během zamilovanosti vylučuje hormony, které nás činí ještě více blažené. Když ale najednou dojde ke ztrátě blízké osoby, naše tělo si to moc dobře uvědomuje a je s hormony utrum. Není tedy divu, že se náhle cítíme zmateni a někteří z nás se mohou uchylovat k nadměrnému užívání alkoholu nebo jiných návykových látek, které navodí podobné pocity blaženosti.
  • Deprese a úzkost – časté příznaky, které jsou samy o sobě velice nebezpečné. Mnohdy se neobejdou bez návštěvy u odborníka.

Syndrom zlomeného srdce může vést až k srdečnímu selhání

Asi pro nikoho nebude žádným překvapením, že hluboký smutek a intenzivní emoční vypjetí se dokáže podepsat i na zdravotním stavu jedince. A to ne pouze jedním příznakem, ale souborem hned několika příznaků. Ano, je tomu skutečně tak a odborně se tento stav nazývá syndrom zlomeného srdce. K němu dochází vlivem zvýšení míry stresu a zvýšení hladin stresových hormonů nad únosnou hranici. Tuto hranici, kdy je ještě naše tělo schopno stresové hormony zvládat bez následků na zdraví, je možné překročit právě nekonečným odkládáním léčení zlomeného srdce nebo příliš dlouhým utápěním se v sebelítosti.

Ženy jsou více náchylné ke vzniku syndromu zlomeného srdce. Při něm dochází ke zvýšení srdečního tepu, svalové slabosti a zhoršení imunitního systému.

Syndrom zlomeného srdce, který většinou doprovází celkové snížení obranyschopnosti, svalová slabost a zvýšení srdečního tepu, může dokonce vyústit až v srdeční mrtvici. A právě proto ho není radno podceňovat!

Možná jste slyšeli o příběhu manželů, které rozdělila tragická smrt jednoho z nich. Příběh vypráví o tom, že pozůstalý umřel „žalem“ do několika hodin po tragédii milované osoby. A přesně to je ukázka toho, co dovede extrémní emoční vypjatost.

Tipy, které vám pomohou uzdravit zlomené srdce

Léčení zlomeného srdce je zdlouhavý proces, který lze pouze trochu popohnat a zefektivnit. Bohužel i tak se nelze vyhnout nepříjemným pocitům. Nedá se ale nic dělat. Tyto pocity musíte zpracovat, připustit si je a dovolit si je cítit. Jedině tak můžete osobnostně růst a zlepšovat se. Jejich popíráním ničeho nedosáhnete, jedině si celý proces odložíte na později, a ještě ho zhoršíte.

Vnitřní konflikt z nedoléčeného zklamání a ztráty osoby vás pak může poznamenat a znemožnit vám navazovat další milostné vztahy. Nyní se tedy pojďme podívat na to, co vám může pomoci zlomené srdce překonat.

  • Dovolte si truchlit – jste na úplném začátku, několik hodin po rozchodu. V této fázi byste si měli dovolit truchlit. Tím, že necháte své emoce volně proudit, se z nich lépe dostanete. Vždy si proto nahlas řekněte, jakou emoci právě prožíváte a dejte si čas na její zpracování. Poté ji pusťte a přejděte do fáze přijetí.
  • Nejste v tom sami – uvědomte si, že v tom nejste sami. Každý si někdy prošel podobným emočním zážitkem a najít takovou osobu, která něco podobného jako vy zažila, vám může dost pomoci. Hledejte proto oporu ve svých blízkých a nebojte se o svých pocitech mluvit. Vyslechněte si také jejich příběhy a vzájemně se podržte. Pozor ale na přílišné utápění se v sebelítosti a soustavné rozebírání toho, co by kdyby. Tím ničemu nepomůžete.
  • Nenavazujte kontakt s expartnerem – prohlížením společných fotek, sledováním expartnera na sociálních sítích nebo čtením zpráv, které jste si spolu vyměnili, si akorát dál a dál ubližujete. Zbavte se proto věcí, které vám dotyčnou osobu připomínají a přestaňte vyhledávat kontakt s ní. Nyní je potřeba udělat si čas na sebe a na uzdravení svého srdce.
  • Věnujte se koníčkům – abyste se neutápěli v negativních emocích, je potřeba začít se soustředit na pozitivní věci. Možná jste kdysi rádi hráli na nějaký hudební nástroj, rádi chodíte běhat, nebo možná po večerech vyšíváte. Ať už je vaším koníčkem cokoliv, začněte se mu věnovat a dělejte zkrátka vše, co máte rádi. Dopřejte si večer příjemnou relaxační koupel nebo dlouhý spánek. A pokud žádný koníček nepěstujete, vyjděte si na delší procházku do přírody.
  • Meditace a dechová cvičení – s procesem odpuštění a uklidněním vám také může dost pomoci meditační cvičení nebo série hlubokých nádechů a výdechů. O tom, jak začít meditovat, najdete všude dostatek informací, takže si je neváhejte načíst a pustit se do toho.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
6
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF