Život v manželství je někdy jako chůze po tenkém ledě. Nikdy nevíte, kdy vaše láska a vzájemné sympatie přerostou v averzi a skutečnou nenávist. Jak dojde k tomu, že se někdy partnerský život tak rychle otočí vzhůru nohama? A pokud ke svému partnerovi či partnerce čas od času pociťujete silné negativní emoce, měli byste se rozejít?


Říká se, že láska a nenávist k sobě nemají daleko. A tak stejně jako se v případě mnohých párů přehouply původní nesympatie ve vášnivý vztah, může se snadno stát, že se vaše láska k partnerovi či partnerce po nějaké době změní v nenávist.

Co vztah, to cesta

Láska je komplikovaný cit. Na počátku každého vztahu obvykle stojí zamilované pohledy a mnohá gesta, která na vás prozradí, že máte o druhou osobu zájem. Sympatie brzy přerůstají ve chtění trávit spolu více a více času, až se nezávazné flirtování přehoupne v hluboký a intenzivní vztah. Není ničím překvapivým, že začátek téměř všech vztahů je plný lásky a vzájemných projevů něžností.

Jenže stejně jako je každý člověk jiný, liší se mnohdy i cesty, kterými vztahy vedou v následujících obdobích. A tak zatímco některé páry prožívají poklidný a harmonický vztah, který nijak nevybočuje ze zajetých kolejí, jiné páry si naproti tomu procházejí nejrůznějšími fázemi hádek, rozchodů a opětovného usmiřování se.

Nedorozumění patří k životu

Bylo by naivní si myslet, že v dlouhodobém partnerském vztahu k nějaké formě rozepře nikdy nedojde. Pokud máte jejich průběh relativně pod kontrolou, pak dokonce mohou být pro váš vztah prospěšné. Vyčistí totiž vzduch a váš partnerský život může poklidně plynout dál.

Někdy ale dochází k situacím, kdy jeden, nebo oba z partnerů nedokážou neustále se opakující chyby svého partnera dále tolerovat. Láska a vzájemné pochopení pak pomalu a jistě přerůstají v trvalé podráždění a nepohodu mezi partnery. Dlouhodobé hromadění negativních emocí pak může snadno vygradovat a než se nadějete, překvapeni sami sebou zjišťujete, že vůči svému partnerovi pociťujete holou nenávist.

Hádky mohou být v některých situacích prospěšné. Trvalé podráždění ale ve vztahu přináší oboustrannou nespokojenost.

Nenávist značí zájem

Na druhé straně, pokud svého partnera v určitém smyslu nenávidíte, pak je to znakem toho, že ho ve skutečnosti dokážete také milovat. Silné pozitivní i negativní emoce totiž vyvíjíme vůči těm, na kterých nám ve skutečnosti záleží. Silné pocity z obou konců emočního spektra tak ve vás dokážou vyvolat jen lidé, které máte opravdu rádi. Není proto ničím neobvyklým, že zatímco jeden den ve své mysli v průběhu hádky tiše spřádáte plány, jak se svého partnera zbavit, druhý den mu bez výčitek svědomí dokážete do ucha opět s upřímností šeptat něžná slova.

To je jistě pozitivní zpráva. Znamená to totiž, že negativní pocity vůči partnerovi či partnerce nemusí vždy nutně znamenat konec vztahu. Přesto pokud máte sklony k extrémně silným projevům svých emocí a italská domácnost je u vás na denním pořádku, váš vztah je tak jako tak ohrožen více než v případě párů, které žijí nudné a poklidné životy.

Pokud totiž nenávisti ve vašem vztahu přibývá, z vašeho banálního problému se může v krátké době stát neřešitelná situace. Než se nadějete, budete tak stát před rozhodnutím, zda se rozejít, či nikoli. Jak je vůbec možné, že někoho, koho jste ještě nedávno milovali, nyní nemůžete vystát?

Příčiny hledejte hluboko pod povrchem

Ač je příčinou většiny hádek banální problém, pokud vůči svému partnerovi či partnerce pociťujete stále silnější alergické projevy, skutečná příčina vašich neshod bude patrně někde úplně jinde. Důvody vaší averze mohou být zcela jasné. Například pokud vám byl váš partner opakovaně nevěrný, je pochopitelné, že se vám nyní příčí jakákoliv důvěrná komunikace, ba dokonce i jakýkoliv společný hovor.

Někdy ale možná sami netušíte, co ve vás ony nesympatie vyvolává. V takovém případě může jít o maličkosti, které se postupně kumulovaly a nyní vás tíží víc a víc, protože máte například více příležitostí si jich všímat. Stejně tak může jít ale také o nespokojenost, kterou jste doposud zvládali potlačovat. Nyní už ale pohár přetekl a vy zkrátka nejste schopni jít dál.

Nebudete-li se svou averzí vůči partnerovi dlouhodobě nic dělat, časem přeroste ve lhostejnost a neodvratitelný rozpad vztahu.

Přehnaná očekávání přináší zklamání

Ještě předtím, než svého partnera nadobro odsoudíte, přemýšlejte o tom, odkud ona nenávist k partnerovi pramení. Jde snad o to, že jste doposud s partnerem či partnerkou netrávili příliš mnoho společného času, a tak jste jeden druhého ani pořádně neznali? Nebo jste měli přehnaná očekávání, partnera či partnerku jste si dopředu idealizovali a nyní se nedokážete smířit s tím, že je váš protějšek nedokonalý?

Pokud dokážete poodhalit alespoň část příčiny, která ve vašem případě vedla k averzi, kterou vůči svému partnerovi nyní pociťujete, dokážete také mnohem snáz svůj problém začít úspěšně řešit. Jisté je, že pokud se svou alergií na partnera nebudete dlouhodobě nic dělat, časem přeroste ve lhostejnost a neodvratitelný rozvod nebo rozchod. Více o tom, jak překonat partnerské rozepře, jsme psali v článku:

Jak zachránit rozpadající se vztah?

Lucie Vařechová |6 minut čtení

Druhá strana mince

Vaše pocity pravděpodobně vyvolalo určité jednání vašeho partnera či partnerky. A jistě jsou v mnohém oprávněné. Možná proto máte pocit, že se svou situací jen stěží můžete něco udělat. Ale ruku na srdce – opravdu jste nemohli mít na chování svého protějšku nějaký podíl? Ne nadarmo se říká, že každá mince má dvě strany. Nemůže to být ve skutečnosti tak, že se váš partner či partnerka chová určitým způsobem, který ve vás vyvolává ony nenávistné pocity, jen proto, že tak reaguje na vaše jednání?

Připustit si vlastní chybu obvykle není snadné. Znamená to zkoumat vlastní pocity, jednání a pohnutky. Možná ale dojdete k názoru, že jste si o způsob chování vašeho partnera už nějakou dobu koledovali. A tak, ač rozhodně nejde o pravidlo, nejsou výjimkou situace, kdy jeden z partnerů například sklouzne k alkoholismu, nevěře, násilí, či jakémukoliv jinému neodpustitelnému jednání jen proto, že už nedokázal unést tlak, který na něj nějakým způsobem vyvíjel jeho protějšek.

Můžete se rozejít. Nebo?

Pokud ke svému partnerovi cítíte dlouhodobou nenávist, máte dvě možnosti, jak s tím naložit. Vztah se svým dlouholetým partnerem či partnerkou můžete ukončit. Nabízí se ale ještě jiná otázka: Opravdu už se svým protějškem nedokážete být šťastní? A skutečně byste v jiném vztahu nalezli to, co nyní postrádáte?

Upřímné odpovědi na tyto otázky vás mohou přivést k jistému závěru – totiž že pokud jste svého partnera dokázali ještě nedávno hluboce milovat, s trochou vůle to dokážete i v budoucnu. Pokud totiž zažíváte situace, kdy svého partnera silně nenávidíte, dokážete ho stejně hluboce i milovat. Od vás obou to sice bude vyžadovat určité úsilí, společně trávený čas a nějakou tu toleranci. Pracovat na vztahu, který vám ale ještě nedávno přinášel hluboké uspokojení, se ale jistě vyplatí.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
11
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF