26137775_s.jpg
i
Foto: 123RF

Jak by byl život jednoduchý, kdyby bylo možné zbavit se všech bolestí a neduhů jednoduchým stlačením příslušných bodů na těle. A co když vám řekneme, že díky akupresuře můžete bojovat s nevolností, migrénou nebo i bolestmi svalů?


Čínská medicína je odedávna považována za zázračnou. Vždyť právě odsud pochází metody jako je akupunktura a zmiňovaná akupresura. Zatímco k akupunktuře jsou používány tenké jehličky, které se zapichují do těla na přesně daná místa, akupresura používá k aktivování bodů tlak.

Při zmáčknutí jednotlivých bodů je možné ovlivnit činnost konkrétních orgánů, zbavit se vnějších i vnitřních bolestí, a to nejen těch fyzických.

Jak to funguje?

Základem je aktivovat ty správné akupresurní body. Najít je na poprvé nemusí být jednoduché, proto se může stát, že se efekt zprvu nedostaví. Pomoci vám však může akupresurní mapa, v níž jsou všechny body zaznamenány. Tyto body lze nalézt po celém lidském těle. Jsou to velmi citlivá místa a umístěna jsou ve svrchní vrstvě kůže. Jsou také velmi malá, jejich velikost se pohybuje od 1 do 5 milimetrů.

Přestože vám může kůže připadat jako jeden celek, zkušený terapeut cítí mírné prohlubně okolo bodů. Místa mohou být také teplejší.

Akupresurní body jsou seřazeny na drahách (jinak také meridiánech) a proudí mezi nimi energie. Největší zastoupení mají body na chodidlech, prstech, na nártech i hranách nohou, ale také na dlaních rukou. Citlivost některých míst může ukazovat na poruchu části těla nebo orgánu, s nimiž bod souvisí.

Akupresura spočívá ve správném stlačení odpovídajícího bodu, díky čemuž dochází k úlevě od bolesti. I když je tato léčebná metoda pro začátečníky trošku obtížná, nemusíte se bát, že omylem zmáčknete nevhodný bod. Protože i když se tak stane, v odpovídající zóně nedojde ke změně, pokud funguje správně. Z toho důvodu je bezpečné mačkat více bodů najednou, protože výsledný efekt se projeví pouze v oblasti, kde je narušeno fungování. Pro precizní aktivování konkrétních bodů se využívá přesné akupunktury.

Tip: Už ve starověké Číně lékaři doporučovali masírovat více bodů současně. Domácí léčbu můžete provádět i tak, že do lavoru nasypete drobné kamínky a napustíte jej vodou. Při přešlapování v takovéto lázni jsou masírovány všechny body na chodidlech. Funguje to podobně jako Kneippův chodník.

Akupresurní body jsou všude po těle

Čínská medicína pracuje s předpokladem, že naše tělo je tvořeno z bodů, které jsou vzájemně propojeny. Skrz orgány pak proudí energie. Pokud některá část nepracuje dobře nebo se vyskytne nějaká překážka, energie do této části těla přestane proudit a nastává tak nerovnováha.

Každý akupresurní bod je zodpovědný za funkci některé části těla. Jeho stlačením dochází k lokálnímu prokrvení, což by mělo mít za následek zmírnění bolesti. Výhodou této metody je to, že si nemůžete ublížit.

Akupresuru nevědomky používáte i v běžném životě. Jen si zkuste vzpomenout na okamžiky, kdy vás bolela hlava a vy jste si mnuli spánky. Právě v tomto místě se nachází akupresurní body, které ovlivňují mozek.

Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie aneb Když les léčí

Lenka Bocková |5 minut čtení

Akupresurní metody

Celé naše tělo je pokryto nejrůznějšími akupresurními body. Stlačením mnoha z nich si můžete pomoci od bolestí, ale také od psychického napětí. Některé z nich totiž působí proti stresu, zklidňují mysl a navozují vnitřní klid.

„Moře klidu“ – odbourá stres

Tato metoda pomáhá navozovat vnitřní klid – jak napovídá název. Zbaví vás strachu, obav, paniky i stresu. Odpovídající bod najdete ve spodní části hrudní kosti. Po dobu 1 minuty tento bod mačkejte nebo masírujte a klidně dýchejte.

„Spojené údolí“ – bolest hlavy a zubů

Masáž tohoto bodu tlumí bolesti hlavy, zubů nebo i krční páteře a ramen. Pro jeho aktivaci stlačte místo nacházející se na ruce mezi palcem a ukazováčkem (měkká oblast, kde nejsou kosti). Na tento bod vyvíjejte mírný tlak prsty druhé ruky, případně masírujte po dobu 1 minuty.

„Brána vědomí“ – migrény a závratě

Dalším bodem, který umí ulevit od silných bolestí hlavy, je „brána vědomí“. Tato metoda zároveň mírní závratě. Body se nachází na zadní straně krku v místě, kde se krční svaly upínají k lebce. Tyto body stlačujte prsty po dobu 1 minuty.

„Větrný zámeček“ – zbaví bolestí v krku

Podzimní plískanice s sebou často přináší nachlazení a nepříjemné šimrání v krku, které nechce přestat. Masáž metodou „větrného zámečku“ uleví od bolestí v krku a zmírní také bolest hlavy. Bod se nachází vzadu na hlavě v prohlubni u konce páteře. Po dobu 1 až 2 minut jej stlačte nebo mačkejte za pomocí mírného tlaku.

„Trojitý ohřívač“ – proti nadýmání

Tento bod se nachází na horní straně předloktí, asi 7 nebo 8 cm od zápěstí. Mírnou stimulací bodu pomocí prstů druhé ruky po dobu asi 1 minuty se můžete zbavit plynatosti.

„Rybník v ohybu“ – pro zlepšení imunitního systému

Bod pro tuto metodu lze najít v blízkosti loketní kosti. Je umístěn na konci ohybu loketního kloubu. Pomocí stimulace tohoto místa se můžete zbavit rýmy i různých příznaků nachlazení. Metoda „rybníku v ohybu“ také pomůže posílit imunitu. Ruku mírně ohněte v lokti a prsty druhé ruky vyvíjejte mírný tlak na zmiňované místo po dobu asi 1 minuty. Totéž zopakujte na druhé ruce.

„Třetí oko“ – proti únavě a stresu

Aniž byste to možná tušili, tuto metodu jste už určitě použili. Pokud vás někdy bolela hlava, pravděpodobně jste si mnuli spánky nebo kořen nosu. Právě mezi očima, u kořene nosu, se nachází bod „třetí oko“. Mírný tlak na tento bod prováděný po dobu 1 minuty zažene únavu, stres i bolest hlavy. Podobnou metodou je „Tong Zi Liao“. Body se nachází na spáncích a jejich masáž pomáhá zmírnit bolest hlavy a únavu očí.

Zvládnete to sami doma

Přestože není akupresura považována za léčebnou metodu, ale pouze za alternativní způsob léčby, její výsledky jsou nesporné. Provádění akupresury má za výsledek odblokování jednotlivých uzlů, které brání v proudění energie celým tělem.

Masírování bodů na těle není nebezpečné a zvládnete jej tak i sami doma. Vždyť i obyčejná masáž chodidel je vlastně určitá forma akupresury.

Na rozdíl od akupunktury je tato metoda zcela neinvazivní a provádět ji nemusí pouze odborníci. Akupunktura je naopak velmi precizní metodou, která vyžaduje zkušeného a kvalifikovaného specialistu.

Na chodidlech se nachází velké množství bodů. Masáží chodidel se lze zbavit až 200 různých obtíží.

Výborným domácím pomocníkem jsou akupresurní podložky. Bývají podobně jako karimatky vyrobeny z měkkého houbovitého materiálu, některé jsou vycpané, aby byly měkčí. Po celém jejich povrchu jsou rozmístěny malé plastové hroty, které po ulehnutí vyvíjejí tlak na různé akupresurní body. Na první pohled nepůsobí podložky nijak pohodlně, a to právě kvůli ostrým hrotům. Účinky však stojí za to.

Podložka se nejčastěji využívá k masáži zad, kdy prokrvuje kůži a tlačí na různé akupresurní body, takže zbavuje napětí i případných bolestí. Podložku však můžete využít i k masáži chodidel. Díky rovnoměrnému tlaku dochází k uvolnění uzlů, které brání plynulému toku energie. Tato masážní pomůcka je vhodná jako řešení bolestí hlavy a krku, bolestí zad, napětí, stresu i úzkosti, působí při problémech s krevním oběhem, funguje proti nespavosti a pomáhá také uvolnit ztuhlé svalstvo. K podložce často dostanete i polštář, který masíruje krční páteř a hlavu.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
5
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF