81952815_s.jpg
i
Foto: 123RF
Pomalu a jistě se plíží do našich životů. Začínáme o ní slýchat stále častěji. Už nejde jen o nicneříkající pojem z amerických filmů. Nenápadně se stává běžnou součástí každodenních životů nás všech. Řeč je o kyberšikaně. Co to přesně je? Jak rozpoznat, zda se někdo z vašich blízkých stal její obětí? A jak s ní úspěšně bojovat?

Dáváte si pauzu a v rámci odpočinku surfujete po internetu. Napadne vás jen tak pro zábavu zadat do vyhledávače své příjmení. Ze seznamu výsledků na vás najednou vyskočí něco, co vás zarazí. S mrazením v zádech klikáte na podezřelý odkaz. A náhle jako by vás někdo opařil. Z fotografie na amatérsky vytvořených stránkách se na vás dívá váš vlastní syn. A pod ní jsou velkými písmeny napsána nenávistná slova: „NESNÁŠÍME HO!“ Rolujete níž a pod křiklavým nápisem se vám rozbalí zesměšňující karikatury vašeho milovaného dítěte. Na jedné má velký nos, druhá poutá pozornost na velké dioptrické brýle, třetí obrázek zdůrazňuje příliš dlouhé a hubené nohy. V diskusi pod obrázky poznáváte jména a přezdívky spolužáků svého syna. Nemístné poznámky o vzhledu a chování vašeho dítěte vás hluboce raní.

Co je to kyberšikana

Kyberšikana, nazývaná také jako počítačová šikana nebo kybernetická šikana, označuje formy útlaku, ke kterým jsou využívána elektronická média. Jde převážně o šikanu prostřednictvím mobilních telefonů a internetu. Cílem útočníků je obvykle zesměšnění nebo jiné poškození oběti. Ten, kdo s kyberšikanou začne, má obvykle agresivní sklony a využívá nepoměru sil mezi ním a šikanovaným.

Někdy ale může ke kyberšikaně dojít i neúmyslně. V dnešní době plné moderních technologií se snadno stane, že se z nepovedeného žertu stane senzace. A tak nevinná a dobře míněná zábava snadno přeroste v kyberšikanu, kterou obvykle vyvolají lidé, kteří reagují na zveřejnění fotografie či nějaké informace. V praxi to může znamenat například to, že váš kamarád na sociálních sítích publikuje svou vlastní fotografii. Je ale tak zaujat sám sebou, že už si nevšimne, že na fotografii není sám. Pokud jste na fotce zachyceni v nějaké kompromitující poloze, problém může být rychle na světě.

Ať už je zdrojem šikany správná, nebo nesprávná pohnutka, pro oběť této moderní podoby šikany je v každém případě taková situace velmi nepříjemná. Útoky kyberšikany nejčastěji zažívají důvěřivé malé děti, školáci, nevyhýbá se ale ani učitelům a dalším dospělým. Kyberšikana dnes zkrátka hrozí nám všem.

Kdy se stáváte obětí

V kyberšikanu ale může přerůst nejen omyl, ale i zprvu neškodný žert. Na začátku se může zdát, že o nic nejde. Každá SMS zpráva, e-mail nebo například příspěvek na sociálních sítích, který je oběti nepříjemný, se ale dá označit za kyberšikanu.

Pronásledovateli (stalkery) se nejčastěji stávají lidé, kteří svou oběť dobře znají. Obvykle jde o současného nebo bývalého kamaráda či partnera. Stejně jako v případě běžné šikany, i v případě kyberšikany si je obvykle stalker, že dobře vědom slabých stránek své oběti. Ví, kde je šikanovaná osoba zranitelná a na která místa jeho osobnosti zaútočit.

Kyberšikana nemusí znamenat jen útok prostřednictvím sociálních sítí, ale také on-line vydírání nebo ukradení identity.

Kyberšikana má mnoho podob

Není kyberšikana jako kyberšikana. Tak jako v mnoha oblastech života, i v případě moderních technologií platí, že jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem. Kromě výše popsaného kyberstalkingu může šikana sklouznout i ke kyberharašení. Agresor v takovém případě obvykle posílá své oběti nevyžádané SMS zprávy, e-maily či jiné zprávy, které jsou příjemci nepříjemné.

Kromě toho se často hovoří také o flamingu, kdy útočník vyvolává v kyberprostoru hádky a například v internetových diskusích uráží ostatní účastníky diskuse. Není výjimkou, že je kyberšikana propojená s dalšími projevy běžné šikany. Útočník tak jen využívá další způsoby, jak svou oběť zesměšnit. V nedávné době se například stále častěji objevuje tzv. happy slapping, při kterém se člověk stane obětí „zábavy“ dalších lidí. Ti se rozhodnou fyzicky napadnout nevinného a někdy i zcela náhodného člověka. Vše si natáčí na mobilní telefon a poté nahrávku zveřejní na internetu. Kyberšikana ale může znamenat také on-line vydírání, odhalení cizího tajemství nebo krádež identity.

Kyberšikana a děti

Obětí většiny podob kyberšikany se nejčastěji stávají lidé, kteří jsou plaší a stydliví. Nedokážou se jasně prosadit a mnohdy ani fyzicky bránit. Dlouhodobě se potvrzuje, že nejčastěji zažívají kyberšikanu děti školního věku. Podle průzkumu dětské organizace YoungMinds, jehož výsledky zveřejnil v roce 2018 magazín Týden, zaznamenala až polovina dotázaných mladistvých na sociálních sítích sdělení, která lze označit za šokující. Nejčastějšími způsoby kyberšikany byly dle průzkumu nevhodné komentáře a selfie u příspěvků na sociálních sítích. Ukazuje se, že v nejhorších případech vede kyberšikana dokonce až k sebevraždě oběti. A to je rozhodně alarmující.

Stane-li se vaše dítě obětí kyberšikany, obvykle to nepoznáte podle modřin či roztrženého oblečení jako v případě běžné šikany.

Jak rozpoznat, zda se vaše dítě stalo obětí šikany

Vysledovat varovné signály poukazující na fakt, že je vaše dítě obětí kyberšikany, je mnohem obtížnější než v případě šikany, jak jsme ji doposud znali. Zatímco fyzický útok má obvykle za následek modřiny, špinavé nebo roztrhané oblečení a další věci, v případě kyberšikany je následkem obvykle „jen“ psychická újma.

Přesto existují určité rysy, pomocí nichž se vám může podařit kyberšikanu u vašeho dítěte odhalit. Oběť se obvykle začne uzavírat sama do sebe a přestává komunikovat se svým okolím. Pokud se vám na vašem dítěti něco nezdá, zamyslete se:

  • Nemění v poslední době své návyky při používání mobilního telefonu nebo počítače?
  • Když mu přijde na mobilní telefon zpráva, prožívá u toho viditelnou frustraci nebo negativní emoce?
  • Omezuje v poslední době své vztahy a uzavírá se samo do sebe?
  • Přestává s vámi komunikovat o tom, kdo mu píše nebo co na počítači dělá?
  • poslední dobou problémy se soustředěním?
  • Zhoršil se jeho prospěch? Začíná být drzé? Vyvolává častěji hádky?
  • Má sklony k nespavosti nebo nechutenství?
  • Vyhýbá se situacím, při kterých se může potkat se spolužáky?

Jak s kyberšikanou bojovat

Účinky kyberšikany mohou být mnohem závažnější než v případě projevů standardní šikany. Zrádné navíc může být i trvalé působení šikany. Fyzický útok nebo slovní napadání totiž obvykle po nějakém časovém úseku skončí. Kybernetický útok ale nemusí skončit vůbec. Pokud se totiž nepodniknou rázné kroky, nevhodný příspěvek může kolovat po internetu a být snadno dohledatelný i po několika letech. Řešení takové situace se pak hledá často jen stěží a vzhledem k dosahu sociálních sítí a webových stránek nemusí vašemu dítěti pomoct ani rázná řešení v podobě přestupu dítěte na jinou školu.

Stali jste se vy, nebo vaše děti obětí šikany? Pak zachovejte klid. Snažte se nad svůj problém povznést. Oběť kyberšikany by se neměla začít izolovat, neměla by se ale ani snažit reagovat na zastrašování jednáním na vlastní pěst. Pokud cítíte, že vám nebo vašemu dítěti přerůstají útoky stalkera přes hlavu, vyhledejte odbornou pomoc. Psychologové dokážou oběť kyberšikany proškolit, jak se v daných situacích zachovat a odvrátit kyberšikanu často ještě ve chvílích, kdy teprve hrozí, že k ní dojde. Také se můžete naučit jednat asertivně. Institut pedagogicko-psychologického poradenství ČR je na své krizové lince připraven pomoci obětem kyberšikany i dalších krizových situací. Na linku se mohou obrátit jak děti, tak i rodiče či učitelé.

Postupovat obezřetně se vyplácí

Kyberšikanu nikdy nepodceňujte. Její důsledky mohou mít zdrcující dopad. Je-li obětí kyberšikany vaše dítě, informujte o tom vedení školy. A pokud je to potřeba, nebojte se kontaktovat ani polici. Ke snazšímu řešení situace vám může pomoct, pokud si důkazy o kyberšikaně uložíte do svého počítače. I v případě, že pak stalker z kyberprostoru vše smaže, budete mít jasný důkaz o tom, že k šikaně skutečně došlo.

Tahák, jak bojovat s šikanou

Stali jste se vy nebo vaše dítě obětí kyberšikany? Připravili jsme pro vás v 7 bodech stručný postup, jak kyberšikaně rychle a účinně zabránit.

Krok č. 1:

Důkladně zvažte, zda jde ve vašem případě skutečně o šikanu a ne pouze o vyhrocený konflikt.

Krok č. 2:

Zamyslete se, zda je možné kyberšikanu odvrátit tím, že se do ní nenecháte zatáhnout nebo že na ni zkrátka nebudete reagovat.

Krok č. 3:

Pokuste se zamezit kyberšikaně tím, že dáte útočníkovi jasně a bez emocí najevo, že si nepřejete, aby o vás zveřejňoval citlivé informace, zesměšňoval vás nebo vám posílal urážlivé zprávy.

Krok č. 4:

Obraťte se na někoho zkušeného. V případě dětí jsou nejčastěji oporou rodiče nebo někdo z rodiny, komu důvěřují. Tím, že se svěříte někomu zkušenějšímu, můžete získat potřebný nadhled. Možná společně přijdete i na to, jak kyberšikaně konkrétně předcházet.

Krok č. 5:

Řekněte o tom, že jsou vaše děti obětí kyberšikany, zodpovědným osobám. Oznamte kyberšikanu učiteli, školnímu poradci nebo někomu z vedení školy.

Krok č. 6:

Pokud stalker využívá k šíření nevhodných zpráv internetové stránky nebo sociální sítě, ohlaste jeho jednání přímo provozovateli služeb nebo telefonnímu operátorovi.

Krok č. 7:

Nezabírá-li ani jedna z uvedených možností a stalker své útoky stále opakuje nebo vás jeho jednání dlouhodobě poškozuje, nahlaste to na policii.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
8
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF