Výběr vhodné obuvi není zrovna jednoduchý vzhledem k neutěšené situaci na trhu v ČR. Jak ukazují statistiky i provedené výzkumy a studie ortopedů, dětí s vadami nohou bohužel přibývá. Přitom se většina z nich rodí se zdravýma nohama, ale při zahájení školní docházky již třicet procent dětí potýká s vadami nohou. Příčinou může byt obouvání děti do nesprávně konstruované obuvi, nošení obuvi zhotovené z nevhodných materiálů, dědění obuvi i další. Správným obouváním svého dítěte můžete zamezit vzniku vad a deformací, které se v plném rozsahu mohou projevit až v dospělém věku. Na co se při výběru vhodné obuvi zaměřit?
Zvolit vhodný materiál obuvi v souvislosti s účelem použití a ročním obdobím
Pro celoroční používání obuvi je vhodným materiálem přírodní useň nebo pláno. Textilní obuv je vhodná pro domácí přezůvkovou obuv nebo pro sportovní obuv nošenou především v jarně-letních měsících kvůli své prodyšnosti. Obuv zhotovená z přírodní usně může být navíc doplněná vhodnou membránou. Ta zajišťuje v obuvi vhodné klima – odvětrávání potu a zabraňuje promočení obuvi v deštivém podzimním počasí. Osvědčená je obuv s certifikovanou membránou značky Goretex. Dbejte také na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.
Volba vhodného střihu obuvi
Pro nejmenší děti se jako nejvhodnější doporučuje šněrovací obuv kotníčkového střihu. Výrobci v současné době nabízejí i jiné možnosti – obuv uzavíranou na sponu či suchý zip, různé varianty gumičkových systémů. U těchto způsobů uzavírání je nutné dbát na to, aby byla obuv správně uzavřena a dítěti se v průběhu chůze nevyzouvala. V letním období nosit spíše otevření střihy sandálového typu, aby byla noha vhodně odvětrávaná.
Nakupovat správně konstruovanou obuv u renomovaných firem
Základem dobře konstruované obuvi je kvalitní dostatečně dlouhý opatek v patní části obuvi. Ten zajišťuje kolmé postavení nohy. Vnitřní stélka obuvi má být měkká, ale zajistit i dostatečnou oporu pro klenbu nohy a patu. Vhodné je nošení obuvi s kulatou patou, aby byl zajištěn dostatečný prostor pro prsty. Vyvarujete se tím deformitu prstů, které vznikají jejich překládáním. Podešev obuvi by měla být opatřená dostatečně hustým a hlubokým vzorkem, aby v ní dítě neuklouzlo.
Nové boty kupujte včas a pravidelně kontrolujte jejich velikost
U batolat se doporučuje kontrola 1× měsíčně, u předškoláků a mladších školáků 1 x za 2 až 3 měsíce, u starších školáků 1 x za 4 až 5 měsíců, u 15-i letých až 20-i letých stačí jednou za půl roku. V souladu s růstem nohou platí – čím menší dítě, tím více párů za rok potřebují. K poškození nohou dochází, pokud dítě trvale nosí krátkou obuv. Rovněž není vhodné, aby vaše dítě nosilo obuv po svých starších sourozencích. Pokud se u starších sourozenců vyskytla deformita nohy, např. vbočená či vybočená noha, mladší dítě může snadno přejímat tuto deformitu. Také pravidelně kontrolujte, jak dítě novou obuv opotřebovává. Jej vizuální kontrolou můžete zjistit první příznaky deformity nohou – např. podle stupně sešlapání patníku můžete určit vbočenou či vybočenou nohu a následně řešit daný problém s ortopedem.
Je nutné kupovat a nosit obuv se správně zvoleným nadměrkem i vhodnou šířkou
Před vlastním zkoušením obuvi přimějte své dítě ke změření aktuální velikosti nohy. Personál prodejny s dětskou obuví by měl být patřičně vyškolený a vybavený certifikovaným měřidlem a s měřením obuvi vám ochotně pomoci. Naměřená velikost obuvi by měla zahrnovat i nadměrek 10- 15 mm. U malých dětí stačí 10 mm u starších dětí může být nadměrek nepatrně větší. Je nutné mít také na paměti, že obuv je vyráběna v různých šířkách a vzít v potaz i tento parametr. Údaj o šířce obuvi by měl být vyražený na vnitřní straně obuvi, ale je možné se doptat i na prodejně. Příliš volná nebo naopak těsná obuv může způsobovat nepohodlí při nošení. Dítě vám bude odmítat zakoupenou obuv nosit a také může vést k deformaci nohou.
Přimějte dítě k vyzkoušení obuvi na prodejně
Rozhodně se nedoporučuje kupovat dítěti nové boty bez pořádného změření nohou a následného odzkoušení celého páru obuvi. Nenechte se odradit tím, dítě nemá na zkoušení náladu, chce si hrát nebo má jiné zájmy. Jestliže je situace vyhrocená, dítě je unavené nebo ospalé, raději navštivte prodejnu jiný den. Rovněž není vhodné zkoušet obuv tlakem prstu ve špičce obuvi pro zjištění velikosti nadměrku nebo vsunováním prstu do patní části obuvi. Tento způsob ověřování velikosti nadměrku není správný. Dítě má tendenci reflexně krčit prsty a vy mu tímto způsobem můžete zakoupit nevhodnou obuv. Na nákup obuvi je lepší vyrazit spíše v odpoledních hodinách. Délka chodidla se vlivem zatížení může lišit. Tato zásada platí i pro dospělé. Dále při zkoušení sledujte, zda obuv padne na nohu i v oblasti kotníku. Nevhodně zvolená obuv může způsobit otlaky a nepříjemné puchýře. Nespoléhejte na to, že se obuv při nošení poddá. Výsledkem bude nechuť dítěte nosit tuto obuv nebo v horším případě deformita nohy.
Při výběru obuvi se zaměřte na ohebnost podešve
Při výběru dětské obuvi se také zaměřte na ohebnost podešve. Ohebnost podešve si můžete poměrně snadno vyzkoušet už při prohlížení vystavených modelů na prodejně. V oblasti prstních kloubů by měla být podešev nejohebnější. Nepoddajná a příliš tuhá podešev je pro nošení velmi nepohodlná. Zvyšuje únavu nohou při nošení a může mít negativní vliv na vývoj nohou. Na zdraví nohou mohou mít negativní vliv také neustálé dopady na tvrdé povrchy (beton, dlažba, plovoucí podlaha), což se může časem projevit opotřebením kostí, kloubů a kloubních chrupavek dolních končetin. Proto je vhodné nosit obuv s podešví s dobrými tlumícími vlastnostmi (zhotovenou z pryže, TPE - Termoplastického elastomeru, PUR – Polyuretanu), pěnové vložky, tvarované stélky z pružných materiálů.
Při nákupu se neřiďte pouze cenou obuvi
Pořídit potomkům novou kvalitní obuv není zrovna lacinou záležitostí. Matky více dětí vědí své. Oblečení po starších sourozencích dítěti určitě neuškodí, ale v případě obnošených bot můžete dítěti zadělat na problémy až do dospělosti. Samozřejmě, pokud dáte dítěti starší tenisky pro hru na písku, nestane se nic zásadního, avšak pro celodenní nošení raději zakupte obuv novou. Kvalita obuvi není jen o její ceně. I obuv vyšších cenových relací nemusí být pro vaše dítě vhodná, např. kvůli své šířce, špatné ohebnosti v oblasti prstů. Snažte se řídit zásadami zdravého obouvání a také zdravým selským rozumem.
Věnujte pozornost hmotnosti obuvi
Dítě, které nosí těžkou obuv se snadno a rychle unaví a následně odmítá chodit. Proto raději volte obuv z kvalitních, ale odlehčených materiálů.