Kupovat levné, nebo drahé věci? Co se skutečně vyplatí? Utratit horentní sumu za jedny boty, nebo sáhnout po těch nejlevnějších? I když se zpočátku vaše srdce tetelí z dobrého levného nákupu, peněženka se příliš neraduje. Zanedlouho totiž bude čas věc vyměnit a investovat další peníze…
Když koupíte drahou věc, neplatíte pouze za značku, jak si mnoho lidí myslí. Kupujete si především kvalitu. Dnešní levné nákupy z Číny a různých diskontů umožňují pořídit si hodně věcí za nízké ceny, a tak hromadit někdy až nadbytek věcí.
Zároveň ale dávají příležitost k tomu pořídit si novou hezkou vázu za pár korun, přestože vypadá velmi luxusně. Můžete si dovolit zaplnit skříň oblečením, i když ho na sebe vezmete jen jednou nebo dvakrát. Je to však skutečné šetření? Nevyplatí se investovat více peněz do jedné věci než se zahlcovat zbytečnými předměty, které akorát zabírají místo?
Hodně věcí, málo místa
Znáte to, brouzdáte po internetu a tu se vám líbí tohle, tady zase támhleto. Ne že byste to nutně potřebovali, ale je to levné a hezké a hodilo by se to do obýváku na stůl.
Levné nákupy jsou velkým lákadlem pro všechny peněženky, peněz však příliš neušetří. A nejen jich – čím víc nakupujete, tím méně místa doma máte. Při velkém jarním úklidu pak nacházíte věci, na které už jste dávno zapomněli. A tak je to se vším: s dekoracemi, bytovými doplňky i oblečením.
Mít jen jedny kvalitní šaty?
Tato představa je zvláště pro ženy nemyslitelná. Správný šatník přece musí hrát barvami! Jenže s neustále přibývajícím oblečením vám ubývá místo a manžel si čím dál častěji stěžuje, že nemá kam uložit svoje věci.
Zkuste někdy šatník otevřít a schválně spočítejte, kolikatery šaty jste během loňského léta unosila. Možná, že zjistíte, že polovina z nich jen leží ladem. Ne nadarmo se říká, že je výhodnější investovat větší částku za jedny kvalitní šaty, než jich mít plnou skříň a nenosit je. Dražší zboží je navíc vždy zárukou kvality: materiály jsou odolné, pevné a zachovávají si stálost barev. Levné oblečení může po oprání ztratit sytost barev, což mu podepisuje rozsudek brzké výměny.
Kolik ve skutečnosti utratíte?
Jakou částku skutečně investujete do nového oblečení, si běžně neuvědomíte. Zkuste ale použít jednoduchý vzoreček a zjistěte, jak moc doopravdy šetříte, když kupujete levné věci. Na kolik vás vlastně vychází jedno nošení? Pořizovací cenu dané věci vydělte počtem dní, během nichž jste věc měli na sobě. Jak vypadá váš výsledek?
Jedny dražší šaty z organické bavlny nebo lnu, které byly vyrobeny s ohledem na přírodu za použití šetrných technologií vás vyjdou v průměru na 100 Kč/jedno nošení, pokud stály 1 000 Kč a měla jste je na sobě během léta alespoň 10krát.
Zato levné šaty z tržnice, které jste pořídila hned ve třech barevných kombinacích vás vyjdou na 175 Kč za jedno nošení, pokud by jejich pořizovací cena byla 350 Kč za jedny a vy je na sobě měla jen 2krát (nezapomeňte, že máte troje!).
Šetřete peníze i přírodu
V poslední době je udržitelnost a využití obnovitelných zdrojů nedílnou součástí globální politiky. Někdy se stává možná až trendem, ale vždy v tom dobrém slova smyslu. Vždyť planetu máme jen jednu a když ji vlastní nerozvážností zničíme, jiná už tu nebude.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak skutečně levné jsou věci, které koupíte na internetu z čínského obchodu?
Představte si, že si koupíte boty za 350 Kč. Sice si na jejich dodání budete muset chvíli počkat, ale za tu cenu se to přece vyplatí… nebo ne? Přemýšleli jste někdy nad tím, jakým způsobem se sem věci ze zahraničí dostávají?
Kolik stojí lodní a letecká doprava a jak tyto přepravní prostředky zatěžují životní prostředí? Zatímco na jedné straně lidé produkují levné věci (často s krátkou životností), na té druhé investují horentní sumy do ochrany životního prostředí a bojů proti znečištění.
Cesta k udržitelnosti
Vlastnit jen dvoje letní šaty, jedny kožené lodičky, tři košile z bio bavlny a jeden pár kvalitních sandálů: je ta představa až příliš nereálná? Ve skutečnosti je cesta vedoucí k minimalismu tím správným směrem, jak ochránit planetu. Kvalitní oblečení (ale i jiné věci) mají svou cenu z určitého důvodu. Jednat se může o lokální produkty, které byly vyrobeny ručně, nebo jde o předměty vyrobené z udržitelných zdrojů, například bio bavlny.
Věděli jste, že na výrobu jednoho bavlněného trička se spotřebuje až 2 700 litrů vody?
Během konvenčního pěstování bavlny se používá mnohem více chemických přípravků, než byste čekali. Jen kvůli tomu, aby se zabránilo napadání rostlin škůdci se běžně použije až 25 % celosvětové spotřeby insekticidů. Kromě toho, že je zatěžována příroda, do kontaktu s chemickými látkami přichází také pěstitelé. Chemikáliemi používanými během pěstování to však nekončí. Při výrobě oblečení jsou často aplikována bělidla a jiné látky, které v oblečení zůstávají. Ty pak mohou být vstřebávány kůží při nošení.
Bio není jen moderní přívlastek. Při pěstování plodin ekologickou cestou nejsou využívány chemikálie, tudíž není zatěžována půda. Minimalizovány jsou také skleníkové plyny a dochází k výrazné úspoře energie i vody. Přestože výrobky z bio a konvenční bavlny mohou vypadat na první pohled stejně, jejich dopad na přírodu se podstatně liší. A nejen to: pěstitelé obdělávající pole pracují ve zdravějším prostředí a mají tak vyšší kvalitu života.
Kvalitou ke zdraví
Používání osvědčených a kvalitních věcí šetří nejen planetu, ale také místo u vás doma. Zatímco jedna levnější věc se obvykle po krátké době rozbije, kvalitnější alternativa vydrží i roky. Navíc se vždy nejedná pouze o udržitelnost nebo ohleduplnost k přírodě či vlastní peněžence. Často jde i o vaše vlastní zdraví.
Tak například jedny kvalitní boty udrží klenbu nohy ve správné poloze, ať už chodíte hodiny po městské dlažbě, nebo běháte po lese. Ty levné nejenže se brzy rozpadnou, ale mohou také škodit vaší noze. Ve většině případů pak skončí na skládce; plastové části se mohou dostat až do oceánu.
Neustálé nakupování a vyhazování levných nekvalitních věcí vás dostává do nekonečného koloběhu. Zpočátku možná cítíte radost z dobrého nákupu a těší vás i míra ušetřených peněz. Když se však věc rozbije, skončí napřed ve vašem koši a později na skládce.
Odpadky nejenže neprospívají vzhledu krajiny, ale přímo jí škodí. Mohou totiž produkovat nebezpečné plyny, které se dostávají do ovzduší. A protože vám na zdravém životním prostředí záleží, vynaložíte další peníze na jeho ochranu. Dostáváte se tak do nekonečného kola akcí a reakcí, které nelze zastavit.
Naučte se ocenit kvalitní práci
Jaký je rozdíl mezi drahými a levnými věcmi? Jde především o kvalitu, udržitelnost a šetrnost k přírodě. Všimli jste si té drahé kabelky, kterou vaše kolegyně nosí? A všimli jste si také, že zatímco vy vystřídáte tři modely za týden, ona nosí pořád tu stejnou? Nebo kamarád, co si před lety pořídil ty nehorázně drahé hodinky – nosí je už deset let.
Od vynaložené ceny se vždy odvíjí kvalita produktu. Nejde jen o použité materiály a techniky výroby, ale i o lidské snažení a um. Hodinář musel strávit nespočet času nad vymýšlením důmyslného a spolehlivého mechanismu, aby vytvořil produkt, který bude slavit úspěch po celém světě a u svých zákazníků si získá punc kvality.
Kupování drahých věcí není vždy o rozhazování. Mnohdy je právě o šetření.
Kvalitní věci jsou jako dlouhodobé investice. V dnešní době slyší většina nakupujících na jedno kouzelné slovo: SLEVA. Impulzivní nákupy jsou stále častější, a tak není výjimkou, že přijdete domů s věcmi, které jste původně ani nechtěli.
S věcmi, jejichž kvalita pokulhává a které z dlouhodobého hlediska nepřináší až tolik užitku. Zabírají místo a když se rozbijí, buď je vyhodíte, nebo je s příslibem opravy odklidíte do sklepa. Kvalitní produkt s vámi vydrží roky, prožívá s vámi všechny vaše příběhy a tvoří vzpomínky. Šetří nejen přírodu, ale z dlouhodobého hlediska i vaši peněženku.