Lék ze psích jater
Na začátku byla opravdová psí játra. Nikoliv jako specialita orientální kuchyně, nýbrž játra pokusných psů z laboratoří Hopkinsonovy univerzity v Baltimore. Právě z nich byl v roce 1916, během výzkumu krevní srážlivosti, poprvé izolován zajímavý výtažek, který srážení krve bránil. Protože řecky se játra řeknou hepar, dostal extrakt název heparin. Za objevem heparinu stál vedle profesora Williama Howella též student druhého ročníku medicíny, Jay McLean.
Cesta k použitelnému léku
Vyrábět heparin ve velkém jen ze psích jater bylo pochopitelně nemožné. Proto vědci zamířili na jatka, což se ostatně v dějinách získávání léků pro člověka nestalo poprvé ani naposled. Plíce a střeva z poraženého hovězího a vepřového dobytka se ukázala být nejen bohatá na heparin, ale navíc snadno dostupná a levná.
Bylo však ještě nutné najít způsob, jak molekuly heparinu vyčistit a lék tak zbavit vedlejších toxických účinků. V navazujícím výzkumu figuruje jméno ještě jednoho slavného medika, Charlese Besta. (Možná se vám ze školních let vybaví spojení Banting-Best? Ano, skutečně je řeč o jednom z objevitelů insulinu.)
Následovaly další roky bádání, ale také přišli první pacienti. Koncem druhé světové války už heparin zachránil před amputací ruce a nohy nejednoho vojáka, kterého postihla gangréna. Jak je to možné? Gangréna (česky sněť) je typickou komplikací válečného střelného zranění. Těžce poraněná a zároveň infikovaná tkáň přestane být dostatečně prokrvená, trpí nedostatkem kyslíku a hromadí se v ní toxiny. Postupně odumírá. Podaný heparin brání dalšímu srážení krve v drobných cévách, takže se prokrvení zlepší a tkáň je zachráněna.
Heparin v dnešní medicíně
V současnosti se používá tzv. purifikovaný (čištěný) heparin a látky od něj odvozené, tzv. nízkomolekulární hepariny. Výchozí surovinou pro jeho výrobu jsou stále hovězí a vepřové vnitřnosti.
- Heparin má za úkol bránit vzniku krevních sraženin v žilách a tepnách, např. při léčbě žilní trombózy , srdečního infarktu nebo plicní embolie.
- Aplikuje se formou podkožních injekcí nebo v infuzi do žíly.
- Heparin najdeme také v mastech a gelech na léčbu otoků, zánětů, modřin, těžkých nohou a křečových žil.
- Dodnes se jedná o nenahraditelný lék. Je to jeden z nejdéle používaných v medicíně!
A nakonec heparin trochu jinak...
Naposledy upoutal heparin zájem české veřejnosti v souvislosti s kauzou série vražd pacientů v havlíčkobrodské nemocnici tamním ošetřovatelem.
O možnosti heparinem přímo zabíjet (tak, jak se obviněný ke svým činům přiznal) někteří lékaři pochybovali. Upozorňovali, že s uváděnými dávkami se lidský organismus ještě dobře vypořádá. Jako důkaz dokonce jeden z nich navrhl, že si přímo v soudní síni takovou dávku ihned sám aplikuje. Soudce ovšem nic takového nepřipustil a „heparinový vrah“ Zelenka byl shledán vinným a odsouzen na doživotí. Jeho příběh se po čase stal uměleckou inspirací pro román i filmové zpracování...