Jaro je období, na které se všichni těšíme. Nebe je jasně modré, sluníčko svítí a všechno v přírodě začíná kvést. Nádhera. Nebo ne? Na jaro se přece těší snad úplně všichni! Snad kromě alergiků…
Po neutěšené zimě bez slunce se konečně začínají objevovat první sluneční paprsky – hladí nás po tváři a pomáhají rostlinkám prorazit skrz ztuhlou zem. Příroda se probouzí a s ní bohužel i pylová alergie.
Co je alergie a jak vzniká?
Alergie je přehnanou reakcí lidského imunitního systému na látky vyskytující se běžně v našem prostředí. Nejčastěji se jedná o kvetoucí stromy, keře nebo traviny a pyly, které produkují. Ty se dostávají do ovzduší, kde působí jako alergeny. Typickým případem může být kvetoucí řepka – lány drobných žlutých kvítků jsou opravdu pořádnou náloží pro alergiky.
Pylová alergie se nazývá polinóza a je nejčastějším typem alergie. Toto onemocnění bývá také označováno jako sezónní alergická rýma, protože se vyskytuje pouze v určitém ročním období a projevuje se především rýmou a kýcháním.
Kvetoucí rostliny produkují pyl, který slouží k rozmnožování. Ten je přenášen větrem nebo drobnými živočichy na jiné rostliny, čímž dochází k oplodnění. Pyly tedy poletují vzduchem všude kolem nás, ulpívají nám na kůži i na oblečení. Někdy si i doma můžete všimnout malého nánosu žluté vrstvy na zahradním nábytku nebo parapetu.
Projevy pylové alergie
Jakmile se trošku oteplí, začnou kvést první trávy, keře nebo květiny. Z nich se potom do ovzduší dostávají pyly, které na mnohé působí jako alergeny. Alergie má specifické příznaky, díky kterým ji bezpečně poznáte.
- vodnatá rýma, případně ucpaný nos
- svědění nebo pálení sliznic (např. nos, oči)
- podráždění pokožky, zarudnutí, vyrážka
- napuchlé slzící oči, objevit se může i zánět spojivek
- časté kýchání
- špatně se dýchá
- opuchnutí
- bolest hlavy v oblasti čela nebo za očima, pocit tlaku
- u těžkých alergiků se může projevit astma
Které rostliny způsobují alergii?
Rostou v různých obdobích, ale všechny vypouští do ovzduší pyl, který působí jako alergen a nutí imunitní systém reagovat. Vyhýbejte se proto stromům jako je lípa, bříza, švestka, vrba, topol, třešeň, buk nebo třeba jilm. Problémy může způsobit také řepka olejka nebo chmel otáčivý.
Největší přehled všech dřevin, bylin i květin vám přinese pylový kalendář. Zároveň se vyplatí sledovat pylové zpravodajství.
Jak se bránit
Pokud víte, že jste alergičtí na pyly, pomoci vám může sledovat pylový kalendář, kde lze najít období kvetení jednotlivých druhů rostlin. Hlídat můžete také předpověď množství alergenů ve vzduchu. Nemusíte-li, nevycházejte ven během větrného počasí. Pyly se šíří rychleji a můžete je potkat i tam, kde byste je normálně nečekali. Během jarního období noste venku sluneční brýle, tím zabráníte alergenům styku s očima.
Pomoci může také častěji se převlékat – pyl totiž ulpívá i na oblečení, takže vás může dráždit, i když už dávno nejste venku. Pyl se dokáže dostat opravdu všude, proto v tomto období raději zavírejte okna a dveře, případně také častěji utírejte prach.
Pomoc z lékárny
Od března zhruba do června se lze potkat se silným náporem alergenů ve vzduchu, který způsobují různé kvetoucí rostliny. Celé čtvrtletí je pro mnoho alergiků náročným obdobím. Někdo trpí pouze lehkými projevy, jiný, aby se bál vyjít v tomto období z domu. S pylovou alergií ale může pomoci vhodná medikace i bylinky.
Většinu přípravků proti alergii lze volně sehnat v lékárně. Jedná se o produkty, které zmírňují projevy alergie. Většina těchto léků patří mezi antihistaminika, případně volně prodejné intranazální kortikosteroidy (např. nosní sprej Flixonasse).
Sáhnout můžete po přípravku Analergin, který je určen k léčbě sezónních i celoročních projevů alergie. Podobným způsobem ulevují od příznaků také produkty Claritine, Zodac, Allergodil, Zyrtec nebo i Fenistil (perorální kapky). Většina produktů je ve formě tabletek, případně se jedná o kapky.
Před zakoupením některého z přípravků proti alergii se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. V případě závažnějších alergií může lékař nasadit i jinou léčbu. Na kožní projevy mohou být použity masti.
Alergenová imunoterapie
Metoda imunoterapie se může chlubit především svými dobrými výsledky – vykazuje vysoké procento úspěšnosti při odbourávání příznaků alergie. Tato metoda funguje podobně jako běžná očkování: do těla je v pravidelných dávkách vpravováno menší množství alergenu. Dávka alergenů se postupně zvyšuje, díky čemuž si tělo buduje dostatek protilátek. Přecitlivělost na daný alergen tedy postupně zmizí.
Imunoterapie představuje účinný způsob, jak se jednou pro vždy zbavit nepříjemných projevů alergií, zamezuje vzniku dalších komplikací jako je zánět sliznic, dýchacích cest nebo astma.
Alergenová imunoterapie je jedinou účinnou léčbou, která je schopna odstranit příčiny alergie. Vyznačuje se dlouhodobými účinky a lze ji využít i jako prevenci vzniku astmatu nebo dalších alergií.
Přírodní posílení imunity
Imunitní systém můžete posílit také bylinkami. Nečekejte však, že vás alergie nadobro zbaví. Vhodně zvolené druhy bylinek mohou posílit funkci imunitního systému a pomoci mu vypořádat se s náporem alergenů. Mohou také snižovat otoky sliznic, svědění apod. Užitečná mohou být také různá homeopatika, tedy přípravky na přírodní bázi.
Kopřiva
Blokuje produkci hormonu histaminu, která se přirozeně zvyšuje, když se tělo setká s alergenem. Nadměrná tvorba histaminu způsobuje otoky sliznic. Kopřivový čaj pomůže tento hormon držet pod kontrolou. Sušené lístky zalijte horkou vodou a nechte několik minut luhovat. Přidat můžete lžičku medu.
Měsíček
Měsíček lékařský se odedávna používá ke zklidnění podráždění, bolesti kloubů i svalů. Tradičně se z něj vyrábí masti, ale uvařit si můžete také čaj. Měsíček pomáhá při kožních problémech, zmírňuje zarudnutí kůže a léčí drobná poranění v ústech (jako jsou afty). Měsíčkovou mast můžete využít na kožní projevy alergie (zarudnutí, kopřivka).
Černý rybíz
Pomáhá proti stresu i únavě, odvar z kořene zase posiluje játra. Čaj je možné připravit z listů i plodů. Výborně chutná a má mnoho blahodárných účinků. Obsahuje hodně vitamínu C a je také skvělým antioxidantem, díky čemuž posiluje obranyschopnost.
Žampión
Díky této houbě můžete účinně posílit funkci imunitního systému. Své využití najde při léčbě chronických zánětů průdušek, pomáhá i při alergiích a astmatu. Udržuje správnou funkci jater a zlepšuje celkový stav pokožky.
Ostropestřec
Tato bylina pročišťuje játra a podobně jako kopřiva pomáhá udržet histamin na uzdě. Popíjet můžete čaj z ostropestřce, sáhnout lze i po oleji. Rostlina obsahuje látku silymarin, která posiluje imunitní systém a zabraňuje škodlivým látkám vniknout do jater. Ostropestřec působí detoxikačně, pomáhá zlepšit stav pokožky a účinně bojuje s ekzémy.