Čekáte miminko a jednoho malého raubíře už máte doma? Možná vás trápí pomyšlení, jak vše zvládnete. A budou spolu děti vycházet? S námi se dozvíte, jak prvorozeného na příchod sourozence dobře připravit a vše zajistit.
Pravděpodobnost hraje ve váš prospěch. Nebojte se proto. Pokud budete dodržovat několik rad, vaše děti se téměř jistě budou mít rády. Jdeme na to.
Když je miminko ještě v bříšku
Než se bratříček nebo sestřička narodí, hodně o něm se svým dítětem mluvte. Nechejte ho hladit vám bříško a bude-li chtít, dovolte mu sáhnout si, když miminko kope. Bavte se s ním o tom, jak miminko roste a potřebuje vaši lásku a něhu.
Nenarozeného drobečka oproti svému dítku nevyzdvihujte – i když bude malý človíček potřebovat velkou pozornost a péči, s vaším prvorozeným jsou si rovnocenní. Již v době, kdy miminko teprve čekáte, dávejte proto dítěti najevo, jak moc ho máte rádi a jak moc je pro vás ono samo důležité – nepořizujete si za něj přece náhradu, ale parťáka, se kterým jednou utvoří tu správnou dvojku.
A co dělat, když přijde řeč na to, jak se z vás miminko dostane ven? Nemusíte zacházet do žádných velkých podrobností (instinktivně se řiďte věkem dítěte a jeho rozumovými schopnostmi). Malému chytrolínovi, který ještě není ani předškolák, může stačit připodobnění – třeba ke zrodu krásného motýla. Možná vás pak sám překvapí větou: „Ono se vykuklí jako motýl!“
Těsně před porodem
Chystáte si výbavičku do porodnice? Požádejte o pomoc své dítě. I když vám ve věcech možná nadělá víc nepořádku než užitku, stojí za to ho do přípravy „zapojit“. Bude se cítit více součástí všeho dění a vy mu dáte najevo, že ho potřebujete a je vám s ním dobře.
Dopředu také připravte syna či dcerku na to, kdo je v den D bude hlídat a jak bude situace v ideálním případě probíhat (např. „Zavezeme tě k babičce a já s tatínkem pak pojedeme do porodnice.“)
S dětmi po porodu
Domluvte se dopředu s rodinou, ať vašeho prvorozeného vezmou do porodnice na návštěvu za čerstvým miminkem s sebou. Dejte mu možnost, ať se s malým bráškou nebo sestřičkou seznámí co nejdříve.
Až budete z porodnice zpět doma, ukažte svému dítku, jak se k miminku chovat – být něžný a láskyplný. Zároveň jej nechejte pocítit, že je pro vás stále důležité. Když miminko usne nebo jej za vás někdo vezme ven, věnujte se mu.
V prvních týdnech a měsících bude vše nové a náročné, ale brzy si nový životní styl jistě zažijete.
Život se dvěma dětmi
Zkuste své dítě začlenit do pomoci a péče o sourozence. Nejen že se bude cítit důležité, navíc v něm vzbudíte pocit sounáležitosti. Začněte s jednoduchými úkony jako podávání plenek, omývání dudlíku a vkládání do úst miminku (ale pozor, vždy důkladně vysvětlete a dohlédněte, že v dosahu malého človíčka není nic, co by ho mohlo jakkoli ohrozit).
Ukažte mu, jak zabavit miminka a batolata. Malý drobeček bude s radostí pozorovat ruch kolem sebe a bude klidnější. Jistě brzy přivítá svého sourozence kouzelným úsměvem. Dokud dítě jen leží, péče o něj je jednodušší. Když usne, zkuste se opět věnovat svému prvorozenému. Zapojte také tatínka a prarodiče. Děti milují, když jsou středem pozornosti.
Některé děti nemají rády, když jim batolata berou hračky. Nezlobte se proto na ně. Miminkům a mladším batolatům většinou nezáleží tolik na tom, s čím si právě hrají. Můžete tak s klidným svědomím hračku odebrat, vyměnit ji za jinou a vrátit ji zpět staršímu.
Tip na závěr
Každý den se snažte alespoň nějakou dobu plně věnovat jen jednomu nebo druhému dítěti. Odděleně. Ať už s ním půjdete ven, budete hrát jeho oblíbenou deskovku, nebo budete přítomni u něčeho, co bude samo chtít.
Časem zjistíte, že děti (zejména batolata a starší) si spolu velmi pěkně vyhrají. Zejména, pokud je nedělí hodně velký věkový rozdíl. Vy tak budete mít konečně čas vychutnat si svůj šálek kávy!
Užijte si toto krásné období. Je počátkem přátelství na celý život. Hodně štěstí.