Poslední měsíce těhotenství jsou samy o sobě náročné, natož když se k nim přidají neutuchající bolesti zad, páteře, otoky nohou nebo bolest svalů či kloubů.
Ulevit vám však mohou i drobné změny stravy, správný postoj nebo lehčí cvičení. V případě chronických bolestí pomůže také návštěva fyzioterapeuta.
Problémy se zády patří v těhotenství k těm nejčastějším. Jsou způsobeny vlivem hormonů, které připravují tělo na příchod miminka – změny se odehrávají nejen v pánvi, ale také v kloubních strukturách.
Dochází k povolování vazů, které se stávají náchylnými na natažení. Přibírání na váze a zvětšování miminka zároveň způsobují značný tlak na páteř, takže bolesti na sebe nenechají dlouho čekat.
Nejvíce trpí záda
Bolesti zad jsou obecně považovány za civilizační chorobu. Objevují se u čím dál mladších lidí, což je způsobeno zejména sedavým způsobem života a nedostatkem pohybu. Na vině je také nesprávné držení těla, které si s sebou můžete nést už od dětství. Problémem je také skolióza a další dlouhodobé problémy.
Přestože jste se před otěhotněním pravidelně věnovala pohybu, bolesti zad se vám zřejmě nevyhnou. Tělo v tomto období prochází mnohými změnami, takže můžete nabýt dojmu, že jej vůbec neznáte. Najednou cítíte bolest na místech, která vás dříve netrápila. Vlivem tlaku miminka a velikosti bříška vás mohou trápit bolesti kostí pánevního pletence (kost stydká, sedací a kyčelní) nebo kostí křížových. Ztuhlá však mohou být celá záda, i okolo páteře a žeber.
Tělo se připravuje k porodu, v důsledku působení hormonů se mění postavení pánve a dochází k uvolňování svalů a vaziva, aby mohlo miminko co nejsnadněji přijít na svět. S rostoucím bříškem a zvětšujícími se prsy se mění těžiště vašeho těla, což taktéž způsobuje bolesti a nepohodlí.
Jak si ulevit od bolestí zad
Držení těla
Správné držení těla dokáže obtíže zmírnit. Stůjte rovně s nohama na šíři ramen. Pokud sedíte, podepřete si bedra polštářem, abyste se neprohýbala. Pokuste se nehrbit a seďte vzpřímeně, nohy mějte vedle sebe, nejlépe v pravém úhlu, chodila na zemi.
Trávíte-li v sedě hodně času, zkuste si pořídit gymnastický míč, který vás bude nutit sedět rovně. Je měkký a pohodlný a umožní vám protáhnout pánevní oblast.
Spánek
Noci někdy bývají obtížné – nevíte, jak si lehnout, všechno vás tlačí, a navíc jako byste kolem sebe měla málo místa. Bolavým zádům, ale také kyčlím, ulevíte správnou polohou. Vhodným pomocníkem je kojící polštář. Umístěte jej pod kolena – udrží pánev ve správné poloze a klouby a kosti tak nebudou přetěžovány. Zároveň si ním můžete také podepřít bříško, přestane vás tahat „dolů“.
Polohy na boku jsou obecně nejvhodnější. Při ležení na zádech můžete cítit tlak na pánev i bederní oblast, zároveň se může stát, že vám bude více tvrdnout břicho nebo se vám bude špatně dýchat.
Vhodná obuv
V těhotenství se vyhněte vysokým podpatkům, a to nejen z důvodu pádu. Podpatky nejsou vhodné pro páteř, i když některé ženy preferují alespoň drobný klínek, který může s držením těla pomoci.
Společenské boty na vysokém kramfleku na čas schovejte – vaší páteři příliš neprospívají, navíc se otřesy chůze přenášejí na miminko. Sáhněte po pevné obuvi s rovnější podrážkou, které poskytnou dostatek stability vašim nohám i páteři.
Nezvedejte těžké věci
To se lehko řekne, pokud čekáte první dítko, ale máte-li už nějaká doma, jejich zvedání se zřejmě nevyhnete. Nošení dětí zatěžuje páteř i břicho, proto se snažte tuto činnost omezit. To platí i o zvedání břemen: pokud se musíte pro něco objemnějšího sehnout, zkuste jít do dřepu a zvedejte se s rovnými zády.
Obklady a teplá voda
Ztuhlost svalů a vazů pomůže rozvolnit koupel nebo sprcha. Pozor však dejte na teplotu vody, v těhotenství byste se neměla koupat v příliš horké vodě, mohla by způsobit kontrakce.
Účinným pomocníkem je nahřívací lahev s vodou, termoforem nebo polštářky, které bývají naplněny třešňovými peckami či pohankou. Jejich výhodou je, že je lze rychle nahřát v mikrovlnné troubě a přiložit na bolavé místo.
Bylinky v těhotenství: Co pomáhá a na co si dát pozor?
|6 minut čtení
Dopřejte si jemnou masáž
S masážemi v těhotenství buďte opatrná, vyhýbat se jim ale nemusíte. O jejich vhodnosti si však nejprve promluvte s vaším ošetřujícím lékařem.
Masáže je třeba provádět se zvýšenou opatrností, aby nedošlo ke stahům dělohy. Pozor si také musíte dát, pokud máte rizikové těhotenství, chronické problémy se zády nebo křečové žíly.
Opora pro bříško
Jestliže jste už vše vyzkoušela a nic nepomáhá, zkuste se poohlédnout po podpůrném pásu, který poskytne dostatečnou oporu nejen bříšku, ale především páteři a zádovým svalům. Obvykle je na suchý zip, takže se snadno nasazuje a jeho nošení je pohodlné. Pomáhá také zlepšit držení těla.
Buďte aktivní
Pokud ještě chodíte do práce, kde celý den sedíte, zkuste si plánovat pravidelné procházky, i když jen po kanceláři nebo po chodbě. Zaměřte se na správné držení těla, ale také na protažení ztuhlých svalů. Cviky na protažení provádějte opatrně, vazy jsou v tuto chvíli velmi měkké. Bolesti pohybového aparátu lze zmírnit vhodnou fyzioterapií nebo cvičením ve vodě, kde nejsou zatěžovány klouby.
Od bolestí uleví také přírodní masti nebo tejpování. Léky proti bolesti bez porady s lékařem raději neužívejte.
Křeče v nohou a tvrdnutí bříška
Ke konci těhotenství jsou tyto obtíže poměrně běžné. Křeče v nohou se mohou objevit už v dřívějších měsících, a to z důvodu nedostatku hořčíku. Ten totiž spotřebovává vaše miminko a vy ho tak můžete mít méně. Obvykle pomůže doplnit jeho hladinu vhodnými doplňky stravy, které jsou volně prodejné, ale recept vám může vystavit i váš gynekolog.
V lékárně se nezapomeňte zmínit, že jste těhotná. Během tohoto období některé ženy potřebují vyšší dávky tohoto minerálu, proto je třeba zvolit vhodný doplněk stravy. V lékárně se zeptejte na přípravky s obsahem monohydrátu laktosy. Běžné doplňky stravy s hořčíkem často obsahují vitamín B6 (magnezium se díky němu lépe vstřebává), toho byste ale v těhotenství měla přijímat jen omezené množství, proto raději sáhněte po přípravcích bez něj.
Tvrdnutí bříška se může objevit už od 20. týdne těhotenství. Většinou je však poměrně slabé, proto jej ani nemusíte cítit. S postupem gravidity se tyto nepravidelné kontrakce objevují stále častěji. Jsou způsobeny stahy dělohy, které přicházejí po větší fyzické námaze a v klidu se zase uvolní. Tvrdnutí je obvykle nebolestivé (pouze nepříjemné a omezující).
Pokud je v pořádku čípek, neděje se nic zásadního, ani nedochází k porodu. Při těchto obtížích pomůže pravidelný příjem hořčíku, dostatečný odpočinek a klidový režim. Tvrdnutí bříška vás bude provázet až do konce těhotenství, jedná se o přirozený stav, kdy se tělo a děloha připravují na příchod miminka.
Když nemůžete obout boty
Otoky končetin mohou být velmi omezující. Nejenže způsobují problémy s chůzí, ale znemožňují vám obout si jakékoli boty. Otékání způsobují hormony, zejména zvýšená produkce progesteronu, který má navíc na svědomí zpomalení trávení a nadýmání.
Význačnou roli při otékání částí těla hraje strava. Těhotná žena by měla přijímat dostatek bílkovin (bílé maso, mléčné výrobky, vajíčka), zeleniny a omezit příjem soli a kofeinových nápojů. Proti otokům pomohou zejména studené obklady, masáže chladivými gely nebo cvičení. Ke konci těhotenství vám uleví odpočinek s nohama zvednutýma nad úroveň pasu. Abyste otékání předešla, pokuste se vyhnout dlouhému sezení nebo stání. Noste pohodlné oblečení, které vás příliš nestahuje (to se týká zejména ponožek). Pořídit si naopak můžete kompresní punčochy.
Před spaním si zkuste na chvíli lehnout na záda a opřít si nohy o stěnu.
Otékání různých částí těla věnujte zvýšenou pozornost. Tyto stavy jsou v těhotenství kontrolovány, protože by mohlo jít o preeklampsii, která představuje riziko jak pro matku, tak pro plod. Jsou-li otoky doprovázeny bolestmi hlavy, vysokým krevním tlakem, závratěmi nebo potížemi s dýcháním, informujte svého lékaře. Nepřehlížejte ani výrazné otoky a bolesti nebo pálení jedné končetiny. Mohlo by se jednat o příznaky krevní sraženiny. Na ty jsou těhotné ženy náchylnější.
Co zmírní otoky nohou?
- pravidelný pitný režim
- omezení soli a kofeinových nápojů
- lehká a vyvážená strava
- nošení pohodlných bot
- omezení dlouhého sezení a stání
- dostatečný odpočinek s vyvýšenýma nohama
- studené obklady a masáže