Babička si prohlíží fotografie spolužáků, maminka nakupuje, táta diskutuje. Kluk se zkouší seznámit a holka si hraje na elfy.

Každý tráví svůj čas před vlastním monitorem a všechno je v pořádku, dokud se každý z nich ve správnou dobu odpojí od internetu.

A co když to není v pořádku?

Potom nás zaskočí, že některý člen domácnosti věnuje internetu tolik času, až to ostatním začalo vadit.

Většinou nepůjde o chorobnou závislost na počítači, kterou v posledních letech popisují odborníci z řad lékařů a psychologů. Vhodnější je hovořit o „nadměrném používání internetu“.

Stojíme tak spíše před moderní tváří starých a osvědčených způsobů, kterými si lidé od nepaměti ničí rodinnou pohodu: nezdrženlivost, nezájem, bezohlednost, sobectví...

V čem je problém?

Záludnost je v tom, že internet k životu potřebujeme. Hranice mezi tím, co je „normální“ a co je už „nadměrné“ je zároveň pro každého jiná.

Éra internetu je navíc velmi krátká. Srovnáme-li dětství našich babiček, svoje vlastní a nakonec dětství našich dětí, nezbývá než přiznat, že nám jednoduše chybí zkušenosti.

Jako rodiče stojíme před zcela novým problémem: Jak správně vést naše děti, aby se právě u nich obávaná závislost na internetu nerozvinula?

10 rad, jak chránit děti před vznikem závislosti na internetu

  1. Nebojte se určovat dětem pravidla

    Pomůžete jim vypěstovat užitečné návyky a strukturovat vlastní čas. Hlavně začněte hodně brzy, protože pubertální expert na internet si z vás už mnoho dělat nebude.

  2. Buďte důslední

    Trpělivě učte děti respektovat chod domácnosti: Teď budeme jíst. Je čas jít spát. Za pět minut odchod.

  3. Nebuďte příliš liberální

    Nezapomeňte, že poskytovatelem internetu ve vaší domácnosti jste jedině vy! Můžete ho zaheslovat, vypnout, omezit na určitou hodinu.

  4. Nenechte se vydírat

    Odolejte pokusům o manipulaci v duchu: „Ale ostatní ze třídy dělají tohle, mají tamto a můžou úplně všechno...“ Neomezené hraní na playstationu rozhodně nepatří mezi dětská práva. Myslete i na rodinný rozpočet.

  5. Nabídněte alternativu

    Život v přetechnizované domácnosti v podstatě nedává dítěti na výběr. Sáhnout po počítači je to nejjednodušší, jak se zabavit. Proto mu umožněte trávit čas na místě, které tyto možnosti nenabízí. Uvidíte, že si brzy samo najde jinou činnost. Třeba o sobotách a nedělích u prarodičů nebo na skautských výpravách.

  6. Nechte dítě pracovat

    Ať se naučí používat ruce a zažije radost z vykonaného díla! Nedělejte všechno za něj a chvalte i za snahu. Můžete také pracovat spolu.

  7. Dopřejte dětem dobrý příklad

    Funguje lépe než nekonečné napomínání. Namátkou: klofat do mobilu může být někdy nezdvořilé, vstát a uvítat příchozího je projevem pozornosti, nechávat na sebe čekat kvůli zapnutému počítači je bezohlednost.

    Zatímco nám maminky říkávaly: „Při jídle se nečte!“, vy říkejte (a hlavně sami dodržujte!): „Při jídle se nesmskuje, při jídle se nekouká do tabletu...“ To už je docela obtížný úkol i pro rodiče, co říkáte?

  8. Buďte zodpovědní

    Všimli jste si, jak dlouho vydrží dítě (jindy nezvladatelně činorodé) tiše sedět před obrazovkou? Určitě ano. Nezneužívejte toho.

  9. Dejte dětem informace

    Řekli jste jim, co obnáší nadměrné pití alkoholu? Nevynechte ani nadměrné užívání internetu. Střídmost není v dnešní konzumní společnosti právě opěvovaná vlastnost, ale pomůže vašim dětem nacházet správnou míru.

  10. Učte je způsobům, jak kontrolovaně používat počítač

    Není to až tak složité a různé návody najdete kde jinde, než na internetu... Opět nezapomínejte na osobní příklad.

Co dělat, když váš partner nebo jiný člen rodiny propadne internetu?

Nejdříve pečlivě zvažte, jestli se opravdu jedná o nadměrné používání internetu (počítače). Může jít o pracovní vytížení, dočasné zaujetí něčím zajímavým nebo o odreagování a přechodný únik od konkrétních starostí.

Pak si teprve o vašich výhradách promluvte. Zbytečně však netlačte. Některé jedince právě nátlak a nepochopení ostatních žene hlouběji do virtuálního světa. Raději mu nabídněte svou podporu a zájem. Nevydírejte, nevyhrožujte, nezesměšňujte. Ukazujte přívětivou tvář rodiny, ve které se člověk cítí dobře a rád se tam vrací.

Když tato strategie selhává a vrší se další konflikty, je zcela namístě poradit se s odborníkem pro mezilidské vztahy.

Nezapomínejte ani na možnost, že dotyčný člen rodiny (včetně dětí!) může útěkem k internetu řešit problémy, se kterými by mu lépe pomohl například psycholog.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
31
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF