Nepříjemné brnění a pálení rtu jsou předzvěstí začínajícího oparu. Způsobuje jej vysoce infekční virus, který často máte v těle a ani o něm nevíte. Proč opar vzniká, co virus aktivuje a jak se lze bránit?
Nepříjemný pocit ve rtu, pálení a svědění – pozor, přichází opar! Vždycky se objeví, když se to nejmíň hodí, třeba před schůzkou nebo velkou poradou. Na rtu postupně vyraší drobné puchýřky, ty za pár dní prasknou a na jejich místě se objeví nevzhledný strup, který jen těžko něčím zamaskujete.
Léčba naštěstí netrvá dlouho, viditelné příznaky obvykle odezní asi do týdne. Jak se ale bránit samotnému vzniku oparu?
Co je opar a jak vzniká?
Herpes neboli opar je virové onemocnění, které má na svědomí virus HSV 1. Herpes simplex je běžným patogenem způsobujícím bolestivé onemocnění v okolí rtů. Stejný typ viru je také původcem infekce kůže nebo očí. Zatímco HSV 1 zapříčiňuje vznik oparu na rtech a v jejich okolí a přenáší se prostřednictvím slin, druhý typ tohoto viru – HSV 2 – je zodpovědný za vznik genitálního oparu.
U většiny lidí je onemocnění HSV 1 asymptomatické, nebo má jen mírné příznaky. Infekce je nejčastěji signalizována bolestivými puchýřky. Viditelné projevy oparu lze zmírnit léky nebo mastmi, viru se však trvale zbavit nelze – jakmile je jednou v těle, už v něm zůstane. (Zdroj: WHO)
Podle WHO (odhad z roku 2016) trpí infekcí HSV 1 až 3,7 miliardy lidí mladších 50 let (67 %).
Příznaky infekce
Nastupující opar se obvykle projevuje bolestivým a citlivým rtem nebo oblastí okolo něj. Propuknutí infekce je signalizováno puchýřky, které se zpravidla nalijí vodou. Později puchýř praskne a na místě se vytvoří strup.
Nově vzniklé onemocnění o sobě může dát vědět bolestí celého těla, horečkou nebo zvětšením uzlin. Všechny komplikace obvykle odezní do 10 dnů, může to ale trvat i déle. Neléčený herpes se hojí až čtyři týdny.
Inkubační doba oparu je 2–6 dní. Pokud na rtu nebo v jeho blízkém okolí prozatím nepozorujete viditelné změny, ale zaznamenali jste nepříjemné pocity jako svědění, pnutí nebo pálení, zakročte ihned. Opar lze začít léčit již v rané fázi, kdy ještě není vidět.
Nejběžněji se používají antivirotika ve formě mastí nebo tablet. Ty se dokážou s oparem vypořádat ještě před jeho propuknutím. Tento postup však nemusí zafungovat vždy, vhodné je proto pořídit přípravky, pomohou i po plném rozvinutí onemocnění – speciální masti, náplasti.
Čeho se vyvarovat, když infekce propukne
Herpes simplex je vysoce nakažlivý. Aby nedošlo k rozšíření infekce nebo přenosu na jinou osobu, je třeba řídit se několika základními opatřeními.
- Oparu se nedotýkejte, po bezprostředním kontaktu si umyjte ruce.
- Vyhněte se přímému kontaktu s jinými osobami – partnera nelíbejte, a to nejen na rty. Důležité je omezit jakýkoliv orální kontakt. Opar by se mohl rozšířit i na jiná místa.
- Nesdílejte s nikým sklenici nebo lahev s vodou a nepůjčujte si předměty, které přicházejí do kontaktu s kůží, např. balzám na rty.
Preventivní opatření
Pokud vás jednou zchvátí herpes, je pravděpodobné, že se zase časem vrátí (většina infekcí HSV 1 je získána již v dětství). Virus přežívá uvnitř nervových buněk a je střídavě aktivní a neaktivní. Propuknutí infekce však nemusíte chodit zbytečně naproti. Dodržováním doporučeným preventivních opatření můžete snížit riziko kontaktu s virem nebo jeho aktivace.
V rámci prevence je vhodné nesdílet s nikým předměty osobní potřeby – používat vlastní ručník, a zejména pak nádobí. Rozšíření infekce však není pouze o přímém kontaktu s virem. Jeho rozvinutí podporuje také časté slunění, zvýšený stres nebo špatné stravování. Aktivátorem může být také onemocnění, náhlá změna venkovní teploty nebo třeba hormonální změny.
Nejčastější spouštěče viru
Vzniku oparu nelze vždy předejít, někdy se totiž objeví jako reakce na určitý spouštěč. Tady jsou ty nejčastější z nich.
- nadměrný stres
- nedostatek spánku
- náhlé střídání teplot
- nemoc nebo operace
- nadměrné slunění
- hormonální změny – např. menstruace nebo užívání HA
- oslabený imunitní systém
Světová zdravotnická organizace uvádí, že u lidí, u nichž je virus aktivován slunečním zářením, může používání opalovacích krémů a vyhýbání se slunci snížit riziko znovuobjevení oparu. Spouštěče jsou však vždy individuální.
Virus HPV 1 je infekční nejen když se objeví puchýřky, ale také během prvotních příznaků, tedy ihned v rané fázi.
Podpora imunity je zásadní
Důležitým pilířem v boji proti virům je podpora imunitního systému. Díky dostatku vitamínů odolává tělo náporu patogenů a zároveň se dokáže rychleji zbavit již vzniklých příznaků oparu.
Vhodné je užívat Vitamín B a s ním kyselinu listovou (B9), které podporují hojení a napomáhají správnému fungování sliznic. Dále vitamíny C a D. Účinné jsou i bylinné výtažky z třapatky (jinak zvané echinacea).
Nejlepší obranou proti útoku virů, a nejen těch způsobujících opary, je správná životospráva. Jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, dostatek odpočinku a málo stresu jsou klíčem k silné imunitě.
Tip na závěr: Jedním ze způsobů, jak identifikovat spouštěč viru herpes simplex, je sledovat své stravovací návyky, aktivity, nemoci apod. Díky tomu můžete časem identifikovat spouštěč, který u vás opar vyvolává. Při dalším vystavení rizikovému faktoru už můžete být ve střehu a včas si všimnout změn na rtu, svědění nebo pálení.