Vzdor, záchvaty vzteku a vypjaté situace vyčerpávají děti i jejich rodiče. Neodmyslitelně patří k malým dětem a jejich výchově. Ať už onu situaci vyprovokuje cokoliv a odehraje se na jakémkoliv místě, rodičům rozhodně nikdy není příjemná.
Možná i vy často přemýšlíte nad tím, zda se dá vztekání vašeho dítěte nějak předejít. A když už k němu dojde, jak byste se měli nejlépe zachovat, aby vaše reakce jednou přinesla dobré ovoce?
Stojíte v obchodě u regálu a snažíte se soustředit na výběr ingrediencí, které potřebujete k přípravě nedělního oběda. V tom se vaše dvouleté dítě rozhodne, že začne detailně prozkoumávat obsah snad všech okolních regálů. Naštěstí včas zakročíte. Vaše dítko se ale okamžitě srdceryvně rozpláče. Snažíte se situaci zachránit mírným tónem. Zdá se, že to ale vůbec nezabírá. Právě naopak. Když dítě vidí, že pláčem ničeho nedosáhlo, zkusí to jinak. Podstatně přidá na hlase a k pláči přidá křik. Čím více se ho snažíte přesvědčit, aby se uklidnilo, tím více sebou trhá. Nakonec si lehne na zem, začne bušit do podlahy, kopat nožičkama a vřískat na celý obchod. Lidé kolem vás se ohlížejí, někteří se chápavě usmívají, jiní jen nevěřícně kroutí hlavou. A vy, ačkoliv jste si vždy mysleli, že naprosto přesně víte, jak v takových situacích reagovat, se najednou vidíte, jak se bezradně se stoupající panikou snažíte zachránit situaci a jediné, co vám jde hlavou, jsou slova: „Co teď?!? Co proboha teď?!?“
Je vám to povědomé? Podobné horké chvilky dnes a denně zažívají tisíce rodičů po celém světě. Možná vás v minulosti ani nenapadlo, že se do podobné situace dostanete. Natož že se s takovým postojem svých dětí budete muset vyrovnávat dnes a denně. A tak zřejmě i vás v takových chvílích napadá, jestli opravdu děláte všechno správně, jestli dítě z tohoto období někdy vyroste a jaký efekt bude mít váš konkrétní přístup.
Zřejmě budete souhlasit, že život plný nejistoty, co vaše dítě zase rozzuří, je silně frustrující. Možná tak pomalu a jistě ztrácíte potřebný nadhled a cítíte, že se vám při výchově vytrácí pevná půda pod nohama. A tak vás nejspíš potěší fakt, že nad svou situací opět můžete plně převzít kontrolu. Jak na to?
Pláč a vztek jsou jedinými zbraněmi, které vaše dítě má.
Proč se vaše dítě vzteká
V prvé řadě se zamyslete nad tím, co vaše dítě vede k tak častým záchvatům vzteku. Zkuste se vcítit do jeho role. Od té doby, co se vaše miminko narodilo, je svým okolím neustále hýčkáno. Jakmile mu něco schází, stačí to dát najevo pláčem. A rodiče, prarodiče, ochotné tetičky či strejdové jsou mu okamžitě k dispozici. Ať už potřebuje nakrmit, přebalit, nebo se nudí, dospělí jsou tu vždy pro něj. A tak to má být.
Jenže nyní, ve věku okolo dvou let, nastává v životě vaší dcerky či synka obrovský převrat. Dítě začíná být samostatnější a vy jej již tolik neobskakujete. Jenže vaše dítě očekává, že se nic nezmění. Vyžaduje veškerou pozornost, kterou doposud mělo. A jedinou zbraní, kterou k tomu má, je jeho pláč a vztek. Ano. Proces pochopení, že rodiče už nejsou pouze pečovatelé, vaše dítě bolí. A někdy hodně.
Nastává období změny
Pro své dítě mějte pochopení. Stejně jako vás i vaše dítě nyní čeká náročné období, během kterého musí zjistit, že svůj postoj nedělat mu otroka myslíte vážně. A tak ho to zkrátka občas frustruje a štve. Se svými emocemi se nedokáže ihned vyrovnat tak snadno jako dospělý. A tak vyplouvají na povrch projevy, které jsou pro dvouleté děti tak typické – totiž vztek, srdceryvný pláč, válení se po zemi a bezhlavé bouchání ručičkama všude okolo sebe.
Když nastane vaše první „ne“, pro vaše dítě je to obvykle šok. Podruhé zkouší, zda to myslíte vážně. A potřetí už pláče jen proto, aby se ujistilo, že se věci definitivně mění. Takto se dá zjednodušeně popsat celý proces pochopení. Jeho hněv však postupně slábne, až najednou zjistíte, že už se vaše dítě vlastně téměř nevzteká. Jak je možné tohoto stavu dosáhnout?
Proces pochopení, že rodiče zde nejsou jen od toho, aby o něj pečovaly, vaše dítě bolí. A někdy hodně.
Mějte porozumění, nastavte jasná pravidla
Když už víte, proč se vaše dítě vzteká a co u toho prožívá, pravděpodobně pro vás bude mnohem snazší si s podobnými situacemi, které byly popsány na začátku našeho článku, poradit. Pomoct vám mohou také následující zásady:
- Buďte ve svém postoji pevní. Dítě musí pochopit, že přes to, co řeknete, nejede vlak. Pravděpodobně se pokusí vyzkoušet vaši neoblomnost. A pokud neustoupíte, zcela jistě se mu to nebude líbit. Obstojíte-li ale v této zkoušce na výbornou, období vzdoru tím podstatně zkrátíte. Vaše dítě se navíc rychle naučí, jaká ve vaší domácnosti platí pravidla, a nebudete mu tak v hlavičce dělat zmatek.
- Zůstaňte trpěliví. Neočekávejte, že se vztekáním skoncujete ze dne na den. Pokud ale budete důslední, záchvaty vzteku zmizí rychleji, než očekáváte. Počítejte s tím, že každý ústupek z vaší strany znamená malý krůček zpět. Ano, obdobím vzdoru se zkrátka musíte prožít.
- Nenechte se sebou manipulovat.
Máte doma dítě, které s vámi manipuluje? Zjistěte, jak na něj
|4 minuty čtení
Teorie versus praxe
Možná vám teď ale běží hlavou, že teorie je jedna věc a praxe věc druhá. To je sice pravda a univerzální návod na to, jak reagovat v té které situaci najdete jen velmi těžko. Důležité ale je, abyste v období vzdoru neztratili jakožto rodiče jasný směr, kterým se ve výchově chcete ubírat.
Situace, kdy vás vztekání dítěte dohání téměř k šílenství, jsou značně vyčerpávající. Mohou vést ke ztrátě spousty energie, touze nic neřešit a chtění dítěti vyhovět. To se totiž často zdá jako to nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Pravdou ale je, že tím vzdor dítěte často vyřešíte jen z krátkodobého hlediska.
Rozhodněte se proto, že se pokusíte vždy zůstat nad věcí, svým dítětem se nikdy nenecháte vyprovokovat a dáte mu vždy jasně najevo, co od něj vyžadujete. A ač nyní možná to světlo na konci tunelu ještě nevidíte, vězte, že odměnou vám bude vychované a vyrovnané dítě, které se rychle naučí dodržovat vaše pravidla.
Tipy, jak na to
Co tedy konkrétně dělat, pokud se dostanete do situace, že vaše dítě přepadne záchvat vzteku? Vyzkoušejte následující tipy, které už se osvědčily mnoha rodičům:
Určete si doma místo, kde necháte dítě vyvztekat. Jakmile vašeho potomka přepadne vzdor, odneste ho na předem určené místo. Situaci mu vysvětlete. Řekněte mu, že tam má zůstat, dokud se neuklidní. A poté odejděte.
Neustupujte ani na veřejnosti. Pokud vám vadí, že na sebe dítě v obchodě nebo kdekoliv ve městě poutá pozornost, odveďte ho někam stranou. Dejte mu najevo, že svým brekem si rozhodně nic nevymůže.
Vysvětlujte. Učte dítě, že problém není jeho přání, ale způsob, jakým ho projevuje. Čím dřív dítě pochopí, že bude-li se vztekat, na ničem se s vámi nedomluví, tím lépe. Učte ho správnému způsobu komunikace. A po každé situaci, kterou nezvládlo, mu laskavě a jasně vysvětlete, že kdyby zůstalo klidné, byli byste ochotni s ním o daném problému diskutovat.
Zabraňte neřízeným projevům emocí. Přepadl vaše dítě neovladatelný vztek a máte pocit, že na něj nic nezabírá? Je ve stavu, ve kterém se vám zdá, že už vás snad ani neslyší? Nekřičte na něj. Pokuste se ho uklidnit dlouhým pevným stisknutím. Prostě jen počkejte, až se uklidní.
Některým rodičům se také osvědčilo silně rozzuřené dítě něčím překvapit. Například politím studenou vodou nebo třeba tím, že zkrátka odejdou z místnosti. Dítě je v takové chvíli natolik překvapené tím, že vás jeho vzdor nechal chladnými, že pro něj často vztek přestane být úplně důležitý.
Důslednost přináší výsledky
Ujedou vám občas nervy? Nebo vás okolnosti donutí udělat v zavedených pravidlech nějaký ten ústupek? Pak si rozhodně nic nevyčítejte. Je pochopitelné, že své děti milujete a nechcete, aby se z vás stali tyrani. Ne vždy je navíc možné uplatnit výše uvedené rady v plné míře.
Za všech okolností ale můžete jednat s láskou a pochopením. A pokud k těmto vlastnostem přidáte jasná pravidla a důslednost, jistě dosáhnete během následujících let skvělých výsledků.
A ač si to teď možná vůbec nedokážete představit, situace podobné těm popsaným na začátku našeho článku, se pro vás časem stanou jen vybledlou vzpomínkou, která na vašich rtech po letech vyloudí pouze spokojený úsměv.