Moderní medicína má lék skoro na všechno – od bolesti hlavy, přes potíže s klouby až po závažná onemocnění vyžadující dlouhodobou léčbu. Díky ní se podařilo vymýtit ze světa mnoho závažných chorob. Můžeme ale farmaceutika alespoň z části nahradit homeopatiky?
Homeopatie bývá označována za alternativní medicínu. Jedná se o léčebnou metodu využívající sílu přírody. Její podstatou není zkoumání jednotlivých symptomů a jejich projevů, ale pacient je brán jako celek, a tak se k němu i přistupuje. Tento přístup bývá označován také jako princip totality symptomů.
Kontroverze kolem homeopatie
Toto odvětví alternativní medicíny může mít pro člověka velký přínos, ale nad některými léčebnými metodami visí stále otazníky. Týká se to například principů, na nichž homeopatie staví, jako je princip minimální dávky nebo princip léčení podobného podobným. Často jsou aplikovány vysoce ředěné látky, které mohou při vyšším dávkování vyvolat u zdravého člověka příznaky podobné těm, jakými se projevuje léčené onemocnění.
Na metody i principy homeopatie většina moderní vědy pohlíží skrz prsty, protože jejich účinky nebo fungování nebyly nikdy spolehlivě prokázány. Mezi vědci bývá homeopatie také často považována za pseudovědu (pozn.: jedná se o přístupy, které se prohlašují za vědecké, ale nedodržují základní principy a pravidla vědy).
Alternativní léčiva z lékárny
I když jsme vás možná trošku znejistěli, homeopatika mohou být i prospěšná. Nezabírá vám klasická léčba chřipky, nebo procházíte těžkých stresujícím obdobím? Ať už vás trápí kašel nebo se potýkáte například s poporodními komplikacemi a bolestmi, vyzkoušet můžete homeopatické alternativy. Některé z nich dokonce zakoupíte i v lékárně.
V lékárnách najdete často dva druhy homeopatik
- Monokomponentní – jedná se o jednosložková homeopatika, která se používají k léčbě různorodých příznaků akutních i chronických onemocnění. Nejčastěji bývají ve formě drobných granulek. Monokomponentní homeopatika využívají k léčbě jednu účinnou látku, která bývá označována latinským názvem, toto názvosloví používají všichni výrobci, a to i v zahraničí.
- Polykomponentní – tato homeopatika jsou kombinací několika účinných látek. Díky tomu zabírají na široké spektrum obtíží. Dokáží si poradit s chřipkou, bolestí v krku, rýmou i nachlazením. Jsou vhodné pro děti i dospělé, nezatěžují organismus. Mnohé z nich určitě znáte a možná je i užíváte. Patří mezi ně například Oscillococcinum, Drosetux Neo nebo Cocculine.
Názvy jednosložkových homeopatik mívají složitě znějící názvy, jejichž význam je však snadno pochopitelný. Hlavní název bývá odvozen od přírodní látky, která je v přípravku obsažena. Hned po slovním názvu následuje číselný popis, který udává, jak silný přípravek je – čím je číslo vyšší, tím déle působí. Za číselným údajem najdete písmenné označení způsobu ředění látky během přípravy homeopatika.
Setkat se tak můžete s přípravky s označením D, C, CH nebo LM. Celý název pak může vypadat například takto: ARNICA MONTANA 15CH granule 4G, SLICEA 15CH granule 4G, THUYA OCCIDENTALIS 9CH granule 4G apod.
Tato alternativní léčebná homeopata jsou volně prodejná a nepotřebujete na ně lékařský předpis. Před zakoupením zvoleného přípravku se však raději vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Přípravky mohou být v různé formě, nejčastěji se lze setkat s tabletami, kapkami, mastmi, gely nebo granulemi.
Účinky homeopatik
Alternativní přípravky neléčí jednotlivé symptomy různých nemocí, ale zaměřují se na zlepšení celkového zdravotního stavu pacienta. Pomocí homeopatik lze léčit nejenom běžná akutní onemocnění (nejčastěji jsou to chřipky a nachlazení), ale používají se také jako podpůrná léčba chronických onemocnění. Lze je využít i na vracející se obtíže. Homeopatie má své jisté místo především v prevenci a často bývá vyhledávána lidmi, kteří hledají alternativní léčebné metody. Mezi těmito alternativními přípravky najdete mnoho produktů podporujících imunitu a dobrý zdravotní i duševní stav.
Díky homeopatikům můžete alespoň na chvíli očistit tělo od běžných léků a přejít na přírodní léčbu. Produkty mají mnoho pozitivních účinků na lidské tělo a předcházejí také vzniku nejrůznějších onemocnění. Především jsou určeny pro samoléčbu běžných nemocí.
Žádnou nemoc nepodceňujte, její projevy a příznaky vždy konzultujte se svým lékařem.
Vědeckost alternativních metod
Metody a fungování principů homeopatie nebyly doposud zcela dostatečně vědecky prokázány, přesto se homeopatika těší poměrně velké oblibě mezi pacienty. Často se totiž jedná o podpůrné a bezpečné přípravky, které pomáhají se širokým spektrem obtíží, především pak mnoho z nich posiluje imunitu. Nejste-li si jistí, po kterých produktech sáhnout, zeptejte se svého lékárníka a nechte si poradit.
S vědeckostí homeopatie je to komplikované. Například Česká lékařská společnost JEP se od homeopatie v roce 2005 distancovala (podle zápisu ze zasedání předsednictva 21. 12. 2005 [Zdroj: https://www.cls.cz/zapisy-ze-schuzi/zapis-z-11-schuze-predsednictva-cls-jep-21-12-2005-126]).
Vědecká obec je přesvědčena o tom, že homeopatie nemá ve vědě místo, je podle nich neúčinná.
V 80. i 90. letech probíhaly rozsáhlé výzkumy, které se snažily dokázat, že jsou metody homeopatie účinné, ale nepodařilo se nalézt dostatek důkazů, aby mohla být tato hypotéza potvrzena. Její účinnost však vyvrácena nebyla.
Homeopatie je postavena na experimentech, pozorování i klinických testech, bez nich by o vzniku této alternativní léčebné metody nemohla být ani řeč.
Účinnost homeopatie je řádně zdokumentována a v posledních letech stále přibývá investic do nových výzkumů, které mají většinou za účel ověření účinnosti homeopatických metod a léků.
Nejdůležitější poznatky z oblasti homeopatie lze najít v různých knihách, například Homeopatická materia medica s repertoriem (William Boericke) nebo Materie medika – Duše homeopatických léků (Rajan Sankaran).
Jaká jsou rizika?
Homeopatie sama o sobě žádná rizika nepředstavuje. Jediným problémem, jenž by se mohl vyskytnout, je špatná medikace, tzn. nasazení neúčinných homeopatik v případě, kdy pacient trpí závažnou a rychle postupující chorobou, která vyžaduje rychlou a efektivní léčbu.
U málo ředěných roztoků jedovatých látek (arsen, rtuť, alkaloidy) může dojít k alergickým reakcím. Homeopatické produkty s nízkou koncentrací hlavní látky nezaznamenávají projevy alergií či jiných obtíží.
Pozor si dávejte také na to, kdo vám přípravky doporučuje. Každý homeopat nepochází z řad lékařů, a protože homeopatii může provozovat i laik – „nelékař“, vždy si ověřte, zda má tento člověk s alternativními metodami své zkušenosti. Měl by mít minimálně několikaletou praxi, nemluvě o homeopatickém vzdělání. Dnes je však toto odvětví léčitelství opatřeno legislativou a má svá jasná pravidla, proto by se nemělo stávat, že se dostane do rukou nekompetentní osoby.