Problémy se spánkem nejčastěji přichází v druhém trimestru těhotenství, ale mohou se objevit i dříve.
Rostoucí bříško začíná tlačit a spánek narušuje také noční vstávání spojené s návštěvou toalety. Zjistěte, co dělat, abyste dobře vyspala jak na začátku, tak ke konci gravidity.
Se zvětšujícím se bříškem přichází určitý diskomfort, který vás může překvapit zejména v noci. Jakmile ulehnete do postele a chystáte se jít spát, miminko se probudí a začne sebou zuřivě házet. Vám nezbývá než civět do stropu a čekat, až vám mrňous dovolí zamhouřit oči.
Nespavost v prvním trimestru
V prvních měsících těhotenství prochází tělo velkými změnami, i když zatím nemusí být navenek vidět. Tělo je zaplaveno hormonem progesteronem, který připravuje vaše tělo na roli matky – zastavuje menstruační cyklus a podporuje růst mléčné žlázy. Jakkoli je užitečný, může vás pěkně potrápit.
Způsobuje totiž návaly horky, kvůli kterým nemusíte v noci dobře spát. Problémem jsou také nevolnosti, jež vás nutí brzy ráno vyskočit z postele, čímž vám vlastně neumožňují pořádně si pospat.
Abyste se v tomto bouřlivém počátečním období dobře vyspala, zkuste v první řadě upravit svůj jídelníček. Nejezte příliš kořeněná jídla, stejně tak se vyhněte kvašeným potravinám, příliš velké dávce kofeinu nebo mastným pokrmům. Nemluvě o tom, že kofein a tein způsobují samy o sobě nespavost, ostatní jmenované by mohli zapříčinit pálení žáhy.
Myslete na to, že jako těhotná můžete užívat jen omezené množství léků, a to i těch určených na trávení, proto je lepší se některým potravinám raději vyhnout. Před spaním také omezte příjem tekutin. Ten zvyšte během dne, ale bezprostředně před spaním už moc nepijte, v noci by vás budilo časté nucení k močení.
Jak spát v prvních měsících těhotenství?
V tomto období ještě klidně můžete spát na břiše, ničemu to nevadí. Ideální je však spaní na levém boku, které je nejen pohodlné, ale navíc zamezuje vniknutí žaludečních šťáv do jícnu a tím i pálení žáhy. Pokud vám však tato poloha nevyhovuje, nenuťte se do ní a najděte si takovou, která vám bude příjemná. Prozatím vám bude pohodlné spát například na zádech, v následujících měsících už začne být tato poloha nepohodlná.
Kvalitní spánek je velmi důležitý zejména proto, že tělo prochází mnohými změnami.
Problémy se spánkem v druhém trimestru
Období mezi 14. a 27. týdnem bývá pro maminku nejklidnějším. Přestože přichází mnoho změn – bříško se rapidně zvětšuje, miminko začíná kopat – je tato fáze těhotenství poměrně klidná.
Problémy mohou přicházet zejména v noci. Nejenže vás neustále budí časté močení, ale jednoduché není ani najít vhodnou polohu. Ležet na levém (nebo i pravém boku) se jeví jako nejlepší, ideálně s pokrčenými koleny, tak vás bříško netahá a vy se můžete poměrně v klidu vyspat.
Problémem je časté vstávání na toaletu. Po probuzení totiž mají mnohé maminky problém opětovně usnout a znovu najít vhodnou polohu. Na zádech to příliš nejde, protože miminko tlačí na vaše orgány. Ve třetím trimestru se tato poloha navíc příliš nedoporučuje: může dojít k utlačení velké duté žíly, která vede kolem dělohy.
Pevnost z polštářů
Mnohým těhotným ženám pomáhá od nespavosti obložit se polštáři, smotat pod sebe deku, nebo si rovnou pořídit kojící polštář. Jeho účel není tak jednostranný, jak by se mohlo zdát, využijete jej mnohem dříve, než se miminko narodí.
Důležité je najít si polohu, která vyhovuje právě vám. Některým ženám postačí pouze podložit si břicho polštářem, jiné preferují zvednutí kolen. Na to je kojící polštář ideální: obvykle má tvar rohlíku, což vám umožňuje pohodlně si na něj lehnout. Jednu část umístěte mezi kolena, spodní konec obejměte kotníky a horní část si dejte pod hlavu, nebo se k ní jen přitulte a obejměte ji rukama.
Ke konci druhého trimestru, okolo 5.–6. měsíce vás mohou potrápit křeče v nohou nebo kloubech. Poloha na boku se zvednutým kolenem opřeným o polštář by měla bolestem předejít. Pokud se křeč přece jenom objeví, narovnejte se na chvíli na záda a uvolněte zatuhlé kyčle.
Kojící polštář najde své využití ještě před narozením miminka. Mamince v těhotenství pomůže lépe se vyspat.
Problémy přicházející ve třetím trimestru
Slastné a bezstarostné období druhého trimestru končí a přichází nejméně pohodlná třetí fáze. Miminko už je hodně velké, takže mnoho poloh pro vás může být nepohodlných. V noci vás překvapí nejen křeče, ale i divoké a barvité sny. Do toho se mohou přidat pohyby mrňouska. Tyto obtíže patří k nejčastějším problémům s nespavostí v závěrečném období těhotenství.
Noční bdění možná způsobí, že se budete cítit unavená během dne. V posledních měsících zvolněte a dopřejte si dostatek odpočinku. Za chvíli vám přibude nový člen rodiny a potom se zase nějakou chvíli nevyspíte.
Se spánkem ženám v posledních týdnech těhotenství často nepomůže ani vhodná poloha. Kvalitní spánek ale můžete podpořit bylinnými čaji s obsahem kozlíku lékařského, meduňky či máty. Vhodné jsou také přírodní éterické oleje. Masáže přináší úlevu unavenému tělu, ale musí být prováděny odborně – nevhodná masáž by mohla způsobit křeče nebo stahy dělohy, což by mohlo zapříčinit předčasný porod.
Nenechte se rozhodit barvitými sny
Dalším problémem, který trápí těhotné ženy, jsou sny. Ty mohou být vlivem změn v organismu velmi barvité a realisticky vyhlížející. Mezi hlavní motivy snů patří porod nebo péče o novorozené dítě. Ty se však často proměňují v noční můry plné obav a komplikací. Takové sny jsou však zcela normální. Pouze reflektují vaše skutečné obavy z přivedení potomka na svět a z jeho výchovy.
Sny mohou kromě obav vyjadřovat také niterné pocity, které si možná ani jinak neuvědomujete. Příchod miminka znamená velkou životní změnu, která je zpočátku náročná pro všechny rodiče. Strach a obavy jsou zcela normální a nevypovídají nic o tom, jakou budete matkou!
Sny se mohou snadno proměnit v noční můry, nenechte se jimi ale znepokojit!
Polohy pro spánek vhodné ve třetím trimestru
Když se večer ukládáte ke spánku, moc možností k ulehnutí nemáte. Nabízí se spát na levém nebo pravém boku, přičemž ten levý se zdá být pro většinu maminek pohodlnější. Miminku poskytuje nejvíce prostoru a dodává mu také optimální přísun kyslíku.
Poloha na břiše je v tomto období už vlastně fyziologicky neproveditelná, proto nad ní ani nepřemýšlejte.
Pomoci vám však může poloha na boku s mírným náklonem dopředu. Bříško a horní nohu si přitom podepřete polštářem, abyste předešla křečím a tuhnutí.
Pozor na polohu na zádech: nejenže váha miminka tlačí na močový měchýř, což způsobuje častější vstávání a návštěvu toalety, ale dochází také k narušení krevního oběhu, v důsledku čehož se vám může hůře dýchat.
Potýkat se můžete také s bolestmi zad, brněním nebo nevolností. Mírnou úlevu poskytne pokrčení a opření jedné nohy. Díky tomu trošku uvolníte tlak.