Barefoot boty alias bosobotky. Slyšel o nich skoro každý, kdo se aspoň trochu zajímá o své zdraví a správnou chůzi. Ale vyzkoušel je málokdo. Je ovšem tento fenomén opravdu tak prospěšný, nebo je to jen mnoho povyku a marketingu pro nic?
Zatímco svět je objevil už relativně dávno, u nás boom zažívají teprve několik posledních let, kdy taky vznikly první české firmy na jejich výrobu, specializované prodejny a e-shopy.
Na úplném začátku byly bosé prstové boty na běh, ale netrvalo nijak dlouho a světlo světa spatřila i další sportovní, volnočasová, celoroční, zimní obuv i baleríny pro ženy. A její design s každou novou kolekcí přibližuje trendy obuvi.
Obnovte paměť svých chodidel
Barefoot v angličtině znamená naboso. V přeneseném významu tak označujeme boty, které co nejvíc napodobují bosou chůzi. Jsou mnohem širší než běžné boty a zejména prstům tak nabízejí nebývalý komfort. Kopírují totiž přirozený tvar chodidla a nesnaží se ho vecpat do úzké boty a zejména špičky, kde si chodidla připadají jako v neohebné sádře.
Při jejich výběru je nezbytné důkladně přeměřit chodidla a zohlednit takzvaný nadměrek, tedy volný prostor mezi prsty a koncem boty. Tyto boty mají velmi tenkou, extra ohebnou a do všech stran pružnou podrážku, aby se chodidla co nejvíc přiblížila bosé chůzi. Ta se zcela liší od obuté chůze, protože v bosobotech chodidly a prsty doslova hmatáme po zemi a obnovujeme tak smysl, který naše nohy skoro zapomněly.
Hodně k tomu přispívá také absence podpatku, protože i ty nejplacatější konvenční boty jsou aspoň minimálně v patní části zvýšené. Ti, kdo tomu rozumí, tvrdí, že kdybychom k životu nutně potřebovali podpatek, tak by se nám zřejmě vyvinul.
Nikdy jsem s chodidly žádné zásadní problémy kromě lehkých haluxů neměla. Jenže během jedné zimy bylo všechno jinak. Velmi rychle se mi udělala na malíčcích kuří oka a bolela tak, že jsem měla problém najít boty, ve kterých bych mohla fungovat. Někdo mi poradil barefooty. Při pohledu na ceny jsem sice skoro omdlela, ale statečně jsem šla do toho. Zvykla jsem si rychle a snadno. Dnes mám troje a kombinuji je se zdravou konvenční obuví. A vybrala jsem si další – podzimní a zimní. Podělila se o zkušenost Markéta (58).
Ze svěráku k deformacím
Společnost se včetně odborníků vypolarizovala na zavilé odpůrce a bezvýhradné vyznavače. Čím dál víc se objevuje ale i těch, kteří barefooty nosí aspoň občas jako alternativu ke konvenční obuvi.
V čem vlastně spočívá princip bosé chůze? Lidé, kteří boty nepotřebují a nenosí – a pořád takové národy jsou – mají nohy vestoje docela ploché a teprve při chůzi se obě klenby chodidla, příčná i podélná, aktivují a zvednou. Obutý zbytek světa má klenbu stejnou ve stoji i při chůzi. Klenby méně pruží a ztrácejí svou funkci. Krátké svaly nohy začínají fungovat až při chůzi. A je zaděláno na problémy.
Běžné boty jsou zpravidla příliš a nepřirozeně úzké a noha je v nich jako ve svěráku. To chodidla včetně prstů deformuje. Totéž platí o vysokých podpatcích. Nepochybně jste slyšeli, nebo se dokonce potýkáte s patními ostruhami, vbočenými palci, kuřími oky, otlaky a kladívkovými prsty.
Při venčení psů v polích mi začaly vadit upnuté botasky. Ty samé, které jsem nosila řadu let dennodenně. Chtěla jsem větší kontakt ze zemí, s přírodou. A tak jsem si je jednoho jarního dne sundala a procházku jsem odešla jen v ponožkách. Zruinovat za jednu procházku ponožky nebylo ale úplně ono, a tak jsem si objednala první barefooty s vložkou z paměťové pěny. Dnes jich mám několik, jinou obuv už nenosím, protože jsem si zvykla na volnost prstů. Emma (30)
Jak se chodí bez tlumičů
Odborníci bosobotám říkají ano, ale... Neupírají jim pozitivní vliv na vývoj nohy, ale upozorňují, že z jejich nošení převážně na tvrdých površích vás můžou bolet chodidla, klenba i svaly. Bohužel tvrdé povrchy v dnešním civilizovaném světě absolutně převažují. Krátkých výšlapů po tvrdém se ale ani hned na začátku nebojte. Jako skoro se vším je třeba začínat postupně a opatrně.
Zatímco chůze v přírodě je v pohodě, pro chůzi na tvrdém povrchu chybí barefootům tlumiče v silnější podrážce. Není proto od věci vykompenzovat tenkou podrážku vložkou, ideálně z paměťové pěny. Ta vám skvěle poslouží i jako zateplení v chladnějších měsících. V dnešní době už je ale na trhu i dostatek zimní barefootové obuvi.
V dětství se na bosoboty lépe zvyká
Začít s barefooty je pochopitelně nejlepší i v dětství, kdy se noha, respektive chodidlo dítěte formuje. Bosobotky jsou na rozdíl od konvenční obuvi lehčí, ohebnější, s tenkou podešví a lépe tak respektují svaly chodidla.
Dítě začíná pár krůčky a pochozí vzdálenosti navyšuje postupně, takže má dostatek času si na barefooty zvyknout. Tak jako v případě dospělých je pro tvrdé povrchy dobrým kompromisem barefootová obuv s ortopedickou vložkou – na míru vám ji za pár desítek korun zhotoví kterýkoli dětský ortoped každých 6 měsíců.
Největším benefitem barefootové obuvi u dětí je bezesporu dostatek prostoru pro prsty, protože konvenční obuv na tohle absolutně nemyslí. Optimální nadměrek by měl být u dítěte asi centimetr. Příliš velké boty (např. po sourozencích) způsobují deformaci prstů v tom smyslu, že se dítě snaží „přichytávat se“ obuvi, aby mu nespadla z nohy. Prsty se pak kroutí dovnitř směrem k palci.
Ostatně první dětské capáčky obvykle bývaly z kůže nebo textilu s velmi tenkou a pružnou podrážkou.
Osobně se mi osvědčilo nechat syna postavit na stélku vyndanou z boty. Podle stélky okamžitě poznáte, jestli je dítěti bota dostatečně velká a široká. Petr (38)
Ideálně napřed konzultace a pak akce
Nic ale není ztraceno ani v pozdějším věku, dokonce – nebo právě tehdy – když jsou vaše chodidla nějak deformovaná dlouholetým nošením příliš těsné obuvi a chůzí na vysokých podpatcích. Přechod by sice měl být pozvolný, ale jsou šťastlivci, kteří v 50 nebo 60 vlítli do bosobot doslova po hlavě naprosto bez problémů. A ta úleva!
Nejlepší je pořídit si jedny barefooty a vyzkoušet si, jaké to je v nich chodit a jestli vám vůbec vyhovují. A pak se rozhodnout, zda si pořídíte další. Když vám chůze v bosobotách není příjemná, je lepší zkrátit intervaly nošení nebo je vysadit úplně.
Pamatujte, že konzultace s odborným lékařem – nejlépe přímo podologem – není nikdy na škodu. Ale počítejte i s tím, že ani specialisté se ohledně bosobotek úplně neshodnou. Zjistíte to ostatně i vy, až si budete hledat další informace o tomto typu obuvi.
Zajímavost na závěr: svoje první bosoboty, konkrétně sandály, si můžete poměrně snadno a levně vyrobit sami. Návodů je na internetu víc než dost a existují dokonce sady, se kterými je to úplná hračka.
5 dobrých důvodů, proč si koupit barefooty
- Lehkost a ohebnost, díky kterým při chůzi posilujete všechny svaly chodidla.
- Šířka a tím dostatek prostoru pro prsty, které se nedeformují.
- Celková pohodlnost – nikde nic netísní, neškrtí, nesvírá...
- Ideální na procházky do přírody, kde jsou měkké povrchy.
- Dokáží vaši klenbu zase probudit k životu.
5 důvodů k zamyšlení, než barefooty pořídíte
- Vyšší pořizovací cena je důsledkem stále ještě malosériové nebo zakázkové výroby.
- Tenká podrážka se rychleji opotřebuje.
- Estetika. Tyto boty tak trochu připomínají široký a placatý kachní zobák. Ale lepší se to!
- Tvrdé povrchy ve městech jsou nešetrné ke kloubům a achillovce.
- Nejsou vhodné pro diabetiky, obézní lidi, ani pro lidi s ortopedickými a neurologickými vadami nohou.