Úmrtí sotva několikaměsíčního miminka je tou nejhorší noční můrou každého rodiče. Přesto u nás na náhlou zástavu dechu zemře ročně několik desítek novorozenců. Bez zjevných projevů, bez varování, bez příčin.
Smrt může přijít z ničeho nic a nelze jí zabránit. Prevencí a včasným zásahem však můžete život zachránit.
Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady
Syndrom náhlého úmrtí, zkratkou SIDS (Sudden Infant Death Syndrom), je náhlým a neočekávaným stavem, který nastává, když miminko z ničeho nic, bez jakékoli příčiny a průvodních znaků přestane dýchat.
Jde o situaci, které nelze zabránit. Pokud se na změnu dechu nepřijde včas, dojde k úmrtí miminka. SIDS může postihnout každé miminko od prvního měsíce života až do jednoho roku, přičemž 95 % případů se odehraje do 6. měsíce věku. Nejohroženější skupinou jsou děti od 2 do 4 měsíců.
Smrt přichází neohlášeně
Příčina nenadálé zástavy dechu miminka nebyla dosud přesně určena, existuje jen několik rizikových faktorů. K náhlému úmrtí dochází během spánku (nejčastěji v noci). Syndrom začal být podrobněji sledován až ve druhé polovině 20. století. Přestože bylo provedeno mnoho výzkumů, jednoznačné odpovědi prozatím nepřinášejí.
Z výzkumu SIDS vzešlo mnoho teorií – podle některých z nich hraje roli rasa a etnická příslušnost, podle jiných snižuje riziko úmrtí používání dudlíku. Jiné z nich mluví o bakteriálním původu, nebo například o abnormalitách v mozku. Dohady se vedou také o genetické predispozici. Jednoznačná souvislost však nebyla prokázána.
Výskyt SIDS v rodině tedy nutně neznamená jeho zvýšenou pravděpodobnost. Přesto by rodiče neměli usínat na vavřínech a životní funkce miminka by měli pravidelně sledovat, například prostřednictvím monitoru dechu.
Setkat se lze také se zkratkou SUID (Sudden Unexpected infant death). Jde o úmrtí dětí do 1 roku bez zjevných příčin. Mezi toto souhrnné označení spadá i SIDS.
Rizikové faktory zvyšující pravděpodobnost SIDS
- Špatné návyky matky během těhotenství – zejména kouření, nadměrné užívání alkoholu, závislost na drogách.
- Matka byla v době těhotenství nezletilá.
- Nižší porodní váha dítěte (pod 2 500 g) nebo předčasný porod.
- Vrozená vada nebo onemocnění plic miminka.
- Dítě často spí v poloze na bříšku – u novorozenců se nedoporučuje, tělíčko nadměrně utlačuje orgány.
- Příliš mnoho hraček a polštářů v postýlce (mohou způsobit udušení).
- Miminko je vystaveno dýmu z cigaret (pasivní kouření).
- Novorozenec spí v přehřáté místnosti.
Jak zástavě dechu předejít?
Syndromu náhlého úmrtí bohužel nelze nijak zabránit. Jedná se o zástavu dechu ve spánku, a to bez zjevné příčiny. Tento jev se vyskytuje vzácně, postihuje asi 1 miminko z 3 000. I přes poměrně nízké riziko je vhodné, pokud rodiče nenechají nic náhodě.
Pokud spí miminko samo v postýlce, není od věci pořídit monitor dechu, který dovede snímat i drobné záchvěvy dětského tělíčka. Díky tomu máte jistotu, že vaše miminko dýchá, i když spíte, nebo jste ve vedlejší místnosti a nemůžete jej pravidelně kontrolovat. V případě problému s dechem spustí monitor nejprve upozornění, později hlasitý alarm.
Nepostradatelný pomocník – monitor dechu
Pro prevenci SIDS je monitor dechu naprosto zásadním zařízením, které by v dětské postýlce nemělo chybět. Pokud děťátko něco bolí, dá o tom vědět pláčem – zástava dechu je však bez projevů a bez vhodného pomocníka je nemožné rychle zasáhnout. Díky praktickému zařízení však mohou rodiče zůstat v klidu.
Základní monitory (ty, které se používají i v porodnicích), jsou deskové. Tvoří je snímací deska, která se umisťuje pod matraci. K ní je připojen ovládací panel. Ten je zpravidla vybaven tlačítkem zap./vyp., baterií a světelnou signalizací. Po cca 10sekundové absenci dechu spustí upozornění, poté alarm.
Alternativou jsou klipové monitory, které se připínají na plenku. Jsou tak neustále v kontaktu s dítkem. Dojde-li k zástavě dechu, přístroj začne nejprve vibrovat, čímž se pokusí miminko probudit. Až po neúspěšném pokusu spustí alarm. Výhodou tohoto monitoru dechu je jeho snadná přenositelnost. Pozor však na používání v autě nebo v kočárku – kvůli okolním otřesům nemusí přístroj správně fungovat.
Třetím typem přístrojů sledujících dech jsou technologicky vyspělé chytré ponožky. Slouží nejen k monitorování dechu, ale prostřednictvím mobilní aplikace můžete sledovat také srdeční rytmus miminka a hladinu kyslíku. V aplikaci lze navíc pozorovat také spánkové cykly. Tato moderní vychytávka je vhodná pro děti až do 14 kg. U tohoto typu monitoru je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou pohybující se okolo několika tisíců korun.
Co říkají statistiky
Velká kniha o mateřství (2007) [Markéta Behinová a Klára Kaiserová] uvádí, že na SIDS zemře v Česku ročně 30 až 40 dětí. Jinak řečeno, v průměru je to 1 dítě na cca 2 000 narozených miminek. Abyste si tento údaj představili ve větším měřítku, celosvětově je to asi 62 dětí ze 100 000.
National Vital Statistics System, Mortality Files, uvádí, že v USA jsou příčiny SUID následovné: z neznámé příčiny zemře 32 % dětí, 27 % dětí je v postýlce náhodně udušeno nebo uškrceno, SIDS tvoří celkem 41 % případů.
Zajímavá jsou také demografická data – nejčastěji se syndrom náhlého úmrtí vyskytuje v Austrálii, nejméně pak v Asii. Náhlému úmrtí častěji podléhají chlapci nežli dívky.