Internetovými diskuzemi rodičů se vine letitý spor: Způsobuje vitamín D bolesti bříška? Jsou pro naše miminko lepší kapky na recept, nebo ty bez receptu? Ačkoliv se z pohledu medicíny jedná spíš o okrajovou záležitost, neuškodí shrnout známá fakta.
Tyhle kapky mu raději nedávejte, tam je řepkový olej, a ten strašně nadýmá
Tvrzení se týká léčivého přípravku Vigantol. Úvodem dlužno říci, že zrovna v něm žádný řepkový olej není, ale proč se kvůli pár kapičkám dělá takový rozruch?
Vitamín D normálně vytváří naše kůže, když na ni svítí slunce. Je to hormon, důležitý např. pro správný vývoj kostí. Protože malá miminka by se ale slunit neměla, podává se jim vitamín D preventivně v kapičkách.
Pediatři většinou během druhé-třetí návštěvy v poradně rodičům sami nabídnou některý z potravinových doplňků pro děti, ale často automaticky vystavují recept na lék Vigantol.
Proč jsou kapky olejové a o jaké oleje se jedná
Vitamín D se nerozpouští ve vodě, ale v tuku. Proto se hromadí v tělech některých tučných ryb, které konzumujeme jako zdravou potravinu. Jindy užíváme přímo rybí tuk ve formě kapslí či oleje na lžíci.
Pro výrobu kapek se jako nosič vitamínu D používá vhodný, chuťově přijatelný jedlý olej. V potravinových doplňcích jsou oblíbené olivový a slunečnicový olej.
Ve Vigantolu je obsažen olejový výtažek z jader kokosového ořechu (případně z jader palmy olejné), vyráběný podle lékopisných norem. Je součástí řady dalších běžných léčivých přípravků, jako jsou sirupy, tobolky, krémy či léky podávané injekčně.
Po kapkách na recept syn trpěl na bolesti bříška
Potíž je v tom, že kapky s vitamínem D začínají miminka užívat právě v době, kdy se nejčastěji objevují příznaky tzv. kojenecké koliky.
Po jisté době váhání se rozhodneme vyměnit jedny kapky za jiné. Je možné, že k výměně dojde přibližně v době, kdy se projevy kojeneckých kolik zpravidla začínají zmírňovat až mizet (kolem 3-4 měsíců). Zlepšení připíšeme výměně kapek. Na druhé straně, příčinu typického neklidu u kojeneckých kolik sice neumíme jednoznačně určit, ale stejně tak nemůžeme s jistotou tvrdit, že to není nežádoucí účinek kapek.
Placebo efekt
Placebo efekt (i jeho opak „nocebo“) je účinek založený na přesvědčení, že nějaký lék či postup mi pomáhá (nebo naopak škodí).
Snadno se přenáší z pečující osoby na dítě. Jeho reakce pak vnímáme jinak, zkresleně podle svého postoje. Uvedeme příklady:
U potravinových doplňků se sice nemůžeme stoprocentně spoléhat na jejich složení, protože systém kontroly není tak důsledný jako u léků, avšak velmi dobře na nás působí údaj o přírodním původu nebo pochvalné recenze na internetu.
Vigantol, jako každý registrovaný léčivý přípravek, má příbalovou informaci. Mezi dalšími povinnými údaji jsou tam uvedeny i možné nežádoucí účinky, včetně bolestí břicha. Stejně snadno, jako si po přečtení letáku u analgetik pohotově dokážeme sami leccos vsugerovat, můžeme i u plačícího miminka rychleji usoudit na bolest bříška.
Psychologické důvody
Výhody i nevýhody obou skupin (lék, nebo potravinový doplněk) se zdají být především psychologického rázu.
- Pro plně kojeného novorozence se vitamín D často stává první „cizorodou“ látkou, kterou mu maminka či tatínek dají spolknout. Někdy už jen to provází divný, nepatřičný pocit smíšený s úzkostí.
- Někdo víc důvěřuje přírodě, jiný medicíně.
- Lék s částečnou úhradou pojišťovny může působit příliš obyčejně na rozdíl od luxusněji působícího, dražšího výrobku.
- Někdy pověsti léku škodí nevšímavý rutinní přístup pediatra.
Je lepší Vigantol, nebo potravinový doplněk?
Výběr správného výrobku patří mezi rodiči k obvyklým tématům. Přetřásá se ze všech stran.
Jedna zkušená maminka přísahá na starý dobrý Vigantol. Druhá, stejně zkušená maminka, však u něj vypozorovala jasnou souvislost s bolestivým kroucením miminka.
Ani zdravotničtí profesionálové v ordinacích a lékárnách se často neshodnou. Sám výrobce Vigantolu pak uvádí doslova: Frekvence výskytu nežádoucích účinků není známa, protože nebyly provedeny žádné větší klinické studie, které by umožnily odhadnout frekvence výskytu.
Jestli vám aktuálně podávané kapky z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, klidně si v lékárně kupte jiné. Ať to bude něco ve formě potravinového doplňku pro kojence, nebo Vigantol na recept, chybu neuděláte.
Hlavně nepředávkovat, ale držet se vždy doporučeného množství. Vitamín D může koneckonců namísto miminka užívat i kojící matka, a předat mu ho bez obav ve svém mléce.
Jak spolu souvisí podávání vitamínu D a kojenecké koliky?
- Kapky podáváme s důvěrou, že s vitamínem D je vše v pořádku, a případný pláč s nimi vůbec nespojíme.
- Nebo nežádoucí účinky předpokládáme, a případný pláč s nimi spojíme.
- Nebo se skutečně jedná o nežádoucí účinek daného přípravku, a pak je správné ho vyměnit.
Výmluvnější však bude uvést krásný citát z internetu. Objevil se mezi recenzemi jistých kapek s vitamínem D: „Co by člověk pro ty prcky neudělal, jen aby měl pocit, že tohle snáší lépe...“ K tomu není co dodat.