Kolekce článků

Kojenecká kolika

Zkušenost s intenzívním pláčem patří k okamžikům, kdy se kvůli svým dětem bolestně dotýkáme samého dna vlastní existence. Prožíváme ho velmi osobně a často se silnou úzkostí. V následujících článcích se však nebudeme přímo zabývat způsoby, jak miminko ukonejšit.

Racionálně shrneme užitečné informace o zvláštním druhu pláče a neklidu, který provází tzv. kojeneckou koliku.

Důvod je jeden: Každé porozumění zvyšuje sebejistotu, a sebejistota zvyšuje schopnost pomoci svému dítěti i sobě samému.

Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zkouším chovat na klokánka i na tygříka, ale miminko mi u toho pláče. Co se mu pořád nelíbí?

Ivana Cimbůrková | 2 minuty čtení

Jsem rodič-začátečník, a právě beru do náruče našeho zdravého, klidného kojence. Děťátko se necítí pohodlně a dává mi to najevo pláčem. Chápu. Vybírám jinou polohu... Jenže pláč nepřestává. Dobrá, chytím ho jinak (teď začíná křičet). Tak ještě jinak (pořád křičí), pak houpám (řev), houpám rychleji, natřásám, třesu, třesu... Stop! Takhle to nefunguje. Přetočme ten horor raději zpátky na úplný začátek a pokusme se najít, kde se stala chyba.

Čas křiku, nespokojenosti a prdíkové mytologie... O kojeneckých kolikách z pohledu lidského vývoje

Ivana Cimbůrková | 3 minuty čtení

Dětští lékaři bedlivě rozlišují mezi dramatickou, ale v důsledku neškodnou „kojeneckou kolikou“ od pláče, který signalizuje nemoc. Většinou dojdou k závěru, že miminko je zdravé, a nezbývá než náročné období přetrpět. Rodiče to pochopitelně mohou vnímat jako bagatelizaci či plané utěšování. Snad jim pomůže, když zkusí o aktuálním problému uvažovat jako o jisté fázi dětského vývoje.

O kojeneckých kolikách a co se o nich traduje

Ivana Cimbůrková | 3 minuty čtení

Kolem tzv. kojeneckých kolik se vznáší řada vědeckých hypotéz i babských rad. Podíváme se zblízka na 4 konkrétní tvrzení, která bývají pravdivá jen částečně nebo vůbec, a kvůli kterým se rodiče často zbytečně trápí a strachují.