76070338_s.jpg
i
Foto: 123RF
Pro rodiče

Potrat: ano, či ne?

Bc. Klára Kubáčková | 03. ledna 2023 |6 minut čtení

Zaskočilo vás neplánované těhotenství? Přišlo v době, kdy nejste schopna se s partnerem o dítě postarat? Nebo vám lékaři řekli, že těhotenství může ohrozit váš život, nebo že vaše dítě bude s největší pravděpodobností postižené?

Pak si pravděpodobně pokládáte otázku, zda není ve vašem případě ideálním řešením plánovaná interrupce. Dříve než se ale rozhodnete, zda potrat podstoupit, či nikoliv, čeká vás náročné období plné zvažování různých alternativ.


Máte už doma dvě děti a třetí s manželem rozhodně neplánujete. Jenže ouha, stalo se. Žijete sama a nemáte stálého partnera. Neminuly vás ale následky vztahu na jednu noc. Nebo vám v plánování rodičovství brání konkrétní zdravotní indispozice, jenže těhotenský test vám nyní ukázal dvě čárky.

Ať už k vašemu neplánovanému těhotenství vedly jakékoliv shody náhod či okolností, nyní stojíte před závažným rozhodnutím co dál. Měla byste si dítě nechat, nebo podstoupit plánovaný potrat?

Jak dospět ke zralému rozhodnutí

Informace, že čekáte dítě, vás zřejmě zaskočila. Možná se nyní cítíte být sama a zoufalá. Pravděpodobně pokaždé, když na svůj problém pomyslíte, propadáte panice. Navíc zvažujete, komu všemu o svém těhotenství a úvahách týkajících se potratu říct. A vaší psychice nijak nepomáhá ani to, že na rozhodnutí, zda umělý potrat podstoupit, nemáte celou věčnost.

Bez ohledu na to, jaké jsou okolnosti vašeho početí a co k těhotenství vedlo, své rozhodnutí ohledně zachování, či ukončení života počatého dítěte byste měla učinit v klidu. Pokuste se oprostit od všech emocí a vidět celou situaci z nadhledu.

Přijmout odpovědnost za rozhodnutí, zda jít na potrat, není jednoduché bez ohledu na výsledek. Proto je důležité, abyste o správnosti své volby byla přesvědčena především vy sama. Máte-li se správně rozhodnout, potřebujete znát fakta. Předtím, než se definitivně rozhodnete, se snažte získat co nejvíce informací nejen o tom, co by pro vás znamenalo dítě si ponechat, ale také jaká rizika a důsledky s sebou nese rozhodnutí podstoupit interrupci.

Sepište si pro a proti

Zachovat ve vaší situaci klid není vůbec snadné. Ve snaze racionálně přemýšlet vám může pomoct, když si sepíšete všechny plusy a mínusy obou variant na papír. Pravděpodobně se přistihnete, že se po určitou dobu necháváte ovládat emocemi, jindy zase převáží rozum. Ani jedno se však nesnažte potlačit. Obojí má totiž svůj smysl. A stejně jako nedokáže pouze rozumové rozhodnutí přesvědčit vaše emoce, stejně je tomu i naopak – váš mozek nikdy nepřijme pouze emocionální rozhodnutí. Nebraňte se proto svému rozumu ani emocím.

Při rozhodování přemýšlejte především o důsledcích svého rozhodnutí. Zvažujte, jaký dopad to bude mít nejen na vás, ale také na dítě. Co pro něj a pro vás bude znamenat, pokud si jej necháte? Co vám to přinese? A co naopak vezme?

Nic není tak horké, jak se zdá

V obdobích, kdy nás zachvátí panika a prožíváme silný stres, máme často tendenci vidět věci zkresleně. Proto se při rozhodování, zda si dítě ponechat, či nikoliv, zamyslete i nad tím, zda je vaše situace opravdu natolik tíživá, jak se na první pohled zdá. Možná jste si dítě nepřála. Zřejmě jste si své těhotenství plánovala jinak – za jiných okolností, v jiném životním období. Na druhou stranu, opravdu se vaše situace nedá zvládnout?

Zklamání, které možná pociťujete z toho, že jste si to takto neplánovala, časem vymizí. A radosti a starosti související s příchodem dítěte na svět je zřejmě zcela pohltí. Kromě těžkostí, které vás pravděpodobně při rozhodnutí si dítě nechat čekají, proto myslete také na to, o které krásné momenty přijdete, pokud potrat podstoupíte.

Dítě je nádherný dar, který přináší do života zcela nový rozměr. Obohacuje život bez ohledu na okolnosti. Své rozhodnutí proto důkladně zvažte, abyste ho později nelitovala. A kdo ví, když se rozhodnete si dítě nechat, třeba v sobě objevíte dosud nepoznanou sílu bojovat se vším, co vám život přinese.

Řada žen očekává, že se po podstoupení plánovaného potratu vrátí vše do původních kolejí. Ve skutečnosti už váš život nikdy nebude takový jako dřív.

Důsledky, o kterých se nemluví

Zvažujete-li, zda je rozhodnutí podstoupit potrat dobrý nápad, neopomeňte také zdravotní stránku věci. Ještě před tím, než potrat podstoupíte, zdravotnické zařízení po vás bude vyžadovat podepsání informovaného souhlasu, že jste si vědoma všech zdravotních rizik, která toto rozhodnutí může přinést. Při zákroku se leccos nemusí podařit. Nemalou roli hrají ale také psychické následky, které si s sebou můžete nést celý život.

Ačkoliv vás rozhodnutí nechat si dítě může stát v budoucnu spoustu sil, energie a financí, v případě rozhodnutí potrat podstoupit často vše nekončí. Řada žen totiž následně svého rozhodnutí lituje. Ztráta, kterou v souvislosti s potratem prožijete, může mít vliv na vaše psychické a duševní zdraví a následky si s sebou můžete nést i celá desetiletí.

Možná očekáváte, že po podstoupení plánované interrupce bude váš život stejný jako dřív a vše se vrátí do zajetých kolejí. Jenže nevrátí. Po zákroku se totiž v jediném okamžiku rozplynou všechny vaše plány na mateřství. A často pak přichází pláč a výčitky svědomí. Některé ženy se navíc musí vypořádat i s tzv. postabortivním syndromem, který s sebou nese řadu problémů v podobě úzkosti, spánkových poruch a deprese.

Nechejte si napovědět svým tělem

Při rozhodování se snažte vnímat své pocity. Nechejte si napovědět, co dělat, svým tělem. Reagujte na jeho signály. Pokuste se nerušeně zamyslet nad tím, jaké by to bylo, kdybyste interrupci podstoupila. Představte si, že se probíráte z narkózy. Je po všem. Co vám vaše tělo napovídá? Dokážete se svým rozhodnutím žít? Jste ochotna podstoupit riziko, že už nikdy nebudete moct mít děti? Jak toto rozhodnutí ovlivní váš vztah s partnerem?

Pak si zkuste představit situaci zcela opačnou. Jste na porodním sále. Porodní asistentka vám právě přikládá na břicho vaše čerstvě narozené miminko. Co cítíte v této chvíli? A jak vaše tělo reaguje na to, když si představíte, že vaše dítě roste a prožíváte s ním první radostné okamžiky?

Své rozhodnutí můžete do posledního okamžiku změnit. Třeba i na operačním sále.

Když řešíte zdravotní rizika

Zdraví matky versus zdraví dítěte – i takové dilema řeší nejedna nastávající maminka. Možná si dítě nadmíru přejete, ale lékaři se obávají o jeho či vaše zdraví. Víte, že pokud si dítě necháte vzít, ponesete si ve svém srdci celoživotně obrovskou bolest. Pokud si ale dítě ponecháte, hrozí vám obrovské zdravotní komplikace, které mohou vést k řadě zdravotních komplikací či dokonce k vašemu úmrtí či úmrtí nenarozeného dítěte.

Ani taková situace rozhodně není snadná. Nést si následky obou rozhodnutí je velmi tíživé. Než vyřknete konečný verdikt, dopřejte si proto čas. Co můžete dělat?

  • Snažte se najít různé způsoby, jak se oprostit od stresu, který ve vás toto rozhodování vyvolává.
  • Dopřejte si dostatek spánku, zdravého jídla i pohybu.
  • Snažte se najít dostatek objektivních informací, které vám pomohou učinit správné rozhodnutí.
  • A v neposlední řadě přemýšlejte nad všemi důsledky, které vaše rozhodnutí vyvolá.

Rozhodnutí, které za vás nikdo neudělá

Ať už se rozhodnete potrat podstoupit, nebo si dítě ponechat, své okolnosti dokážete nejlépe zhodnotit jen vy sama. Nezapomeňte vzít ale v potaz i názor partnera, se kterým dítě čekáte. Možná vás jeho postoj překvapí. A třeba vám jeho pohled napoví v tom, jak se správně rozhodnout. Nezapomeňte ale, že aby se se situací vyrovnal, potřebuje informaci o těhotenství také vstřebat. Nechejte mu proto dostatek času a nerozhodujte se unáhleně podle partnerovy první reakce.

Stejně tak vám mohou pomoci vaši nejbližší. Zkuste se svěřit někomu, komu důvěřujete. Může to být maminka, kamarádka, nebo kdokoliv z příbuzných. Na škodu není ani důvěrný rozhovor s někým, kdo podobnou situaci v minulosti prožil. Přesto platí, že vaše okolí může pouze vyjádřit svůj názor. Definitivní rozhodnutí nakonec tak jako tak budete muset učinit vy sama. Stejně tak, jako si ponesete všechny následky, které bude váš verdikt znamenat.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
13
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF