Vlasy jsou pro ženu jako koruna krásy, proto by měly být vyživené, krásné a zdravé. Někdy se ale může stát, že začnou vypadávat, což může zaskočit, nebo dokonce i vyděsit. Ztráta vlasů však nemusí být vždy trvalá.
Vypadávání vlasů je přirozený proces. Podobně jako se obnovuje kůže, i vlasy se postupně regenerují. Odumřelá vlákna vypadávají a vytváří tak prostor pro vlasy nové. Ty opět vyrostou, jsou-li zachovány vlasové folikuly. Tento proces může trvat i několik let, vždy záleží na genetické výbavě dané osoby.
V životě člověka je několik období, v nichž se objevuje nadměrné vypadávání vlasů. Děje se tak u miminek, dospívajících a seniorů. Pokud vás trápí ztráta vlasů mimo tato signifikantní období, možná je načase začít hledat důvody.
Nadměrné padání vlasů
V první řadě je třeba si říci, co je považováno za nadměrné. Odborníci za abnormální vypadávání považují ztrátu více než 100 vlasů denně. Vlasy jen tak snadno nespočítáte, ale můžete zkusit sledovat hřeben nebo polštář, případně i oblečení.
Zvýšenou kontrolu věnujte vlasům také při jejich mytí. Masírováním pokožky hlavy se uvolňují starší vlasy, které se pak mohou objevit ve výlevce.
Cyklus růstu
Lidské vlasy neustále rostou a zase vypadávají. Cyklus jednoho vlasu je tvořen třemi fázemi – anagenní (aktivní růst), katagenní (klidová fáze) a telogenní (fáze vypadnutí). Životnost jednoho vlasu u žen je až 7 let.
Fáze aktivního růstu – anagenní
Během této fáze prochází vlasy růstem. Proces může trvat od 1 do 4–5 let. Vlasová cibulka vlas pevně drží, regeneruje se a vytváří vlákno vlasu. Při pokusu o vytržení lze cítit odpor, který může být doprovázen bolestí. Na konci této fáze dochází k rohovatění cibulky a vlas přestává být vyživován.
Fáze klidová – katagenní
V této fázi nejsou vlasy vyživovány, nedochází ani k produkci pigmentu. Folikuly se zmenšují, postupně vytlačují staré vlasy a v cibulkách dochází k růstu nových vlasových vláken. Fáze trvá cca 2–3 týdny.
Fáze vypadávání – telogenní
Již v katagenní fázi byl vlas uvolněn z pouzdra a teď je zcela volný, proto vypadává. Nejčastěji se tak děje během mytí nebo česání. Na konci této fáze začíná folikul další růstovou fázi a opět vytváří vlasová vlákna. Pokud do tohoto momentu ještě starý vlas nevypadl, nový jej během růstu vytlačí. Telogenní fáze trvá 2–4 měsíce.
Nejčastější příčiny ztráty vlasů
Mezi nejčastější příčiny dočasného vypadávání vlasů patří hlavně nedostatek živin a stres. Ženské tělo potřebuje pravidelnou dávku vitamínů, zejména železa. Svou hřívu mohou začít ztrácet čerstvé maminky, protože prochází mnoha hormonálními změnami. V prvních 6 měsících po porodu se estrogen teprve pomalu dostává do normálu, což může způsobit vypadávání vlasů.
Výrazným spouštěčem padání vlasů je stres. Psychická nepohoda může vést i k dalším zdravotním obtížím. Ztráta vlasů může přetrvávat i po překonání stresového období. Padání vlasů způsobuje také užívání léků. Pokud se u vás vyskytují tyto vedlejší účinky, uvědomte o tom svého lékaře.
Ztráta vlasů může být zapříčiněna nejen nedostatkem, ale i přebytkem vitamínů. Jedná se zejména o vitamín A nebo selen, které jsou ve větším množství toxické. Na vině mohou být také hormonální změny, které doprovází například menopauzu nebo se objevují při vysazení či změně hormonální antikoncepce.
Do souvislosti s padáním vlasů bývá někdy dáváno také kouření. Na toto téma vzniklo několik studií, z nichž žádná nepotvrdila přímou spojitost mezi kouřením a ztrátou vlasů u žen. Podle studií prováděných u mužů existuje pravděpodobnost vypadávání vlasů a plešatění v souvislosti s kouřením cigaret.
Vlasům škodí častá úprava kulmou, žehličkou i fénem, ale i barvení. Za ztrátou vlasů může stát také jejich stahování do pevných culíků nebo časté nošení klobouků a čepic. V důsledku toho dochází k poškození folikul a vlasy začnou vypadávat.
Co se týče přetrvávajících problémů s vypadáváním vlasů, způsobovat je mohou různá onemocnění. Např. problémy se štítnou žlázou – snížená i zvýšená funkce mohou mít za následek vypadávání vlasových vláken. Mezi nejčastější důvody padání vlasů patří také telogenní efluvium (TE). Tento problém je poměrně častý, nicméně ještě stále velmi málo prozkoumaný. Způsobuje redukci vlasových folikul, které vytváří vlasová vlákna. V důsledku toho dochází k řídnutí vlasů, někdy jen v některých oblastech. V případě TE se jedná o návratný proces.
Některé problémy spojené s padáním vlasů však mohou být i nevratné jako androgenetická alopecie ženského typu. Dědičným a chronickým problémem může být také Female Pattern Hair Loss (FPHL), jehož výskyt se zvyšuje spolu s postupujícím věkem.
Zvládněte každodenní stres díky bylinkám
|6 minut čtení
Cesta ke krásným a zdravým vlasům
Nezbytným krokem ke krásným a zdravým vlasům je změna jídelníčku. Ten by měl obsahovat důležité živiny, vitamíny a minerály, které podporují růst vlasů a jejich kvalitu. Do jídelníčku by měly být zařazeny hlavně ryby a také luštěniny, rýže, ovoce a zelenina. Mastné kyseliny a stopové prvky lze získat ze semínek (dýňových, lněných, slunečnicových atd.) a ořechů.
Pro podporu růstu vlasů lze zakoupit také různé vitamínové doplňky, které vlasům zajistí dostatek látek potřebných pro jejich růst, kvalitu a pevnost. Doplnění vitamínů a minerálů může pomoci odstranit problém s vypadáváním.
Vitamínové doplňky
Vhodné doplňky stravy poskytují vlasům komplexní výživu od kořínkům ke konečkům. Dodávají jim lesk, jemnost i potřebnou kvalitu. Komplex vitamínů vyživuje kromě vlasů také pokožku hlavy, některé doplňky posilují také růst a kvalitu nehtů.
- Biosil – obsahuje biotin, kyselinu pantothenovou, oxid křemičitý a zinek. Podporuje růst vlasů a kvalitu nehtů.
- Revalid Hair Complex – vitamínový doplněk bohatý na aminokyseliny a rostlinné extrakty. Obsahuje vitamín D3 a biotin. Podporuje kvalitu a růst vlasů.
- ReviHair (Dr. Max) – vitamínový doplněk ve formě kapslí. Obsahuje aminokyseliny L-cystein, L-tyrosin a L-methionin, které zajišťují tvorbu kolagenu. Přípravek je bohatý na vitamíny A, B2, D a E. Měď a zinek přispívají k normálnímu stavu vlasů a nehtů a podporují také pigmentaci vlasů.
- Renovix (Advance Nutraceutics) – doplněk pomáhá pečovat o vlasy, podporuje jejich růst a chrání je proti volným radikálům díky komplexu 12 přírodních látek. V Renovixu najdete přesličku, kvasnice, kopřivu, aloe nebo třeba rakytník. Obsahuje navíc zinek, biotin, niacin, koenzym Q10 a vitamín E.
- Plantur 39 – fyto-kofeinový šampon pomáhá posílit namáhané vlasy a dodává jim živiny především v období menopauzy. Vlasy vyživuje od kořínků a jemně o ně pečuje. Pšeničný protein obnovuje a zaceluje vlákna vlasů. Extrakty z bílého čaje posilují pokožku hlavy.
Zajímavosti o vlasech
- V průměru má vaše kštice až 100 000 vlasů, denně jich vypadne až 100.
- Každé vlasové vlákno roste v průměru 4-7 let.
- Denně mohou vlasy vyrůst až o půl milimetru. Každý měsíc je to tedy asi 1 centimetr.
- Hustější hřívu mívají lidé se světlými vlasy, naopak lidé se zrzavými vlasy mají kštici méně bujnou.
- Během stárnutí jsou vlasové cibulky redukovány (z cca 630 cibulek/ 1 cm2 na 450 cibulek/ 1 cm2).
- Šedivění vlasů je způsobeno ztrátou melaninu.
- Lidskému embryu začínají růst vlasy již ve 20 týdnu.
- Příjem vitamínů může pozitivně ovlivnit kvalitu vlasů. Stejně tak jejich nadbytek může mít za následek vypadávání.
- Ke správnému růstu potřebují vlasy dostatečnou hydrataci, která zajišťuje správnou funkci buněk.