Příčina neznámá
Popis růstových bolestí je medicíně znám téměř 200 let. Říká se, že je způsobuje rychlý růst kostí v nepoměru s růstem šlach a ostatních tkání. Pokusy na ovcích skutečně ukázaly, že kosti rostou v čase nerovnoměrně, dokonce i to, že z 90 % přirůstají v noci. Jenže podle výsledků lékařských studií se růstové bolesti s typickým obdobím zrychleného růstu u dětí časově vůbec nemusí shodovat. Jiné výzkumy dávají růstové bolesti do souvislosti s anatomickými faktory, jako jsou ploché nohy nebo vadné držení těla. Skutečná znalost příčin a patofyziologie vlastně v případě růstových bolestí však dosud chybí.
Příznaky
Růstové bolesti zkrátka existují, i když pro ně žádné přesvědčivé vysvětlení nemáme. Takže, co vlastně o růstových bolestech víme?
- Většinou si na ně stěžují děti kolem tří až dvanácti let.
- Postihují kluky i holčičky bez ohledu na jejich fyzickou zdatnost.
- Často jim předchází zvýšená tělesná námaha přes den, třeba delší procházka.
- Přicházejí pozdě odpoledne nebo v noci.
- Zasahují symetricky obě dolní končetiny, a to v oblasti holení, lýtek a podkolenních jamek.
- Trvají od několika minut po celé hodiny.
- Jsou zdrojem skutečného utrpení a narušují spánek.
- Někdy se na celé týdny (nebo i měsíce) úplně ztratí, a pak se objeví znovu.
Děti s růstovými bolestmi mívají snížený práh vnímání bolesti. Jinými slovy, jakoukoli bolest vnímají poněkud silněji.
Tyto děti také častěji trpí bolestmi hlavy nebo bříška. Existuje domněnka, že v dospělosti může být jakýmsi pokračováním tohoto typu bolesti tzv. fibromyalgie, což jsou obtížně vysvětlitelné bolesti pohybového aparátu spojené s únavou.
Růstové bolesti jsou nepříjemná věc, ale samy o sobě nepředstavují závažné zdravotní riziko. Dítě z nich dříve nebo později opravdu vyroste. Jistě je vhodné poradit se s dětským lékařem, který někdy pro jistotu nařídí vyšetření krve a rentgen. Nálezy by měly být normální. Končetiny vypadají na pohled zdravě a nevidíme na nich žádné známky poranění nebo zánětu. Při růstových bolestech nebolí klouby a ani jejich pohyb není omezen. Nevyskytují se izolovaně, tzn. nikoliv výhradně na jedné končetině.
Důležité je hlavně odlišení růstových bolestí od jiných bolestivých stavů, které by případně vyžadovaly léčbu.
Co pomáhá
- Klidná atmosféra. Snažte zachovat podmínky pro další usnutí, a to všech zúčastněných, tedy i vás. Takže např. zbytečně nerozsvěcujte, nenervujte se a nedělejte rozruch. Dítě konejšete: To nic, to zase přejde…
- Masáž. Jemně bolavá místa masírujte rukou nebo jemnou látkou.
- Krém. K masáži můžete použít i nějaký krém nebo francovku. Záleží též na věku dítěte. Buďte opatrní s mastmi a gely s obsahem léčivých látek, protože ty se dětskou kůží snadno vstřebávají do krve a nemusí být pro dítě bezpečné. O použití takových přípravků se předem poraďte s dětským lékařem.
- Obklad. Zkuste suchý obklad z měkké látky, do které můžete zabalit ohřívací láhev. Při neúspěchu vyzkoušejte obklad mokrý.
- Obinadlo. Některým dětem uleví, když jim nohy volně zafačujete pružným obinadlem.
- Placebo. Léky proti bolesti (analgetika) nebývají u růstových bolestí doporučovány, už proto, že se nehodí ke každodennímu užívání. Můžete ale dítěti nabídnout cokoliv, co „lékem proti bolesti“ nazvete, a spolehnout se na tzv. placebo efekt, který bývá u jakékoliv bolesti obecně velmi silný.
- (Analgetika, např. paracetamol. Úmyslně ponecháváme v závorce, protože pro dlouhodobé používání jsou opravdu nevhodná. Navíc jejich účinnost při růstových bolestech je sporná, protože mohla být ve skutečnosti nahrazena právě placebo efektem.)
- Cvičení. Může být přínosné vyšetření ortopedem. Bolesti pak mohou ustoupit po fyzioterapii, jako je např. vhodné cvičení (stretching) nebo užití ortopedických vložek.
Co nepomáhá aneb postupujte moudře
Když má dítě bolesti, samozřejmě ho konejšete, pomazlete se s ním a pomozte mu situaci překonat. Velmi dobře ale zvažujte, jak v jeho přítomnosti mluvíte o bolestech později, třeba na druhý den s babičkou. Váš ustaraný postoj se totiž snadno přenese na dítě, které vás (jaksi mimochodem) pořád poslouchá!
Případné obavy mohou vnímání bolesti značně umocnit. Také nezapomínejte na dobře známou zkušenost, že děti se snadno naučí naříkat za účelem získání nějakých výhod, což bývá nejčastěni upoutání pozornosti.
Pokud se tedy samo dítě neptá, je nejlépe o růstových bolestech vůbec nezačínat a zbytečně na ně neupozorňovat.