38000371_s.jpg
i
Foto: 123RF

Jedna cigareta obsahuje přibližně 1 g tabáku. To obnáší asi 15 mg nikotinu. Jejím vykouřením se dostanou do těla zhruba 1–3 mg nikotinu. V krvi kuřáka bychom běžně nalezli nikotin v koncentraci kolem 0,03 mg/l. Kde tedy končí požitek, a přichází otrava?


Příroda nedala nikotin člověku, ale rostlině

Jedovatý nikotin si vyrábí rostlina tabáku na svou vlastní obranu před sežráním. Kuřáci bramborové natě mohou dosvědčit, že jisté množství nikotinu syntetizují i další lilkovité rostliny, nejen tabák... Rostliny na to jdou chytře. Na škůdce přichystaly past.

  • Molekula nikotinu se velmi podobná acetylcholinu, který v těle živočicha funguje jako poslíček pro předávání signálů mezi nervovými buňkami.
  • Zjednodušeně řečeno, po strávení listu tabáku se najednou na místě očekávaného poslíčka ocitne zvenku podvržený nikotin.

Stimulace nervů nikotinem je tak silná, že se projeví jako otrava: Namísto mírného povzbuzení tvorby slin se spustí slintání, namísto zdravé činnosti trávicí trubice přijde zvracení či průjem. Srdce buší jako o závod, objeví se křeče. Dojde-li nakonec k selhání oběhového a dechového systému, nastane smrt.

Otrava při kouření

Při kouření se nikotinu vstřebá pouze část, protože něco vyhoří přímo v oharku a něco kouře se zase vydechne ven. Nastupující nevolnost naštěstí přinutí lehce přiotráveného kuřáka přestat dříve, než se objeví závažnější příznaky.

Smrt při kouření tabáku tedy není příliš pravděpodobná, ačkoliv i takový případ byl kdysi zdokumentován: Dva bratři společně kouřili dýmku. Jeden 17x, druhý vydržel 18 kousků. Na otravu nikotinem zemřeli oba.

Otrava skrze kůži

Mnoho dělníků i drobných pěstitelů si přivodilo otravu při neopatrném sklízení mokrých tabákových listů holýma rukama, kdy se jedovatý nikotin vstřebal do těla kůží. Bez používání rukavic se může snadno intoxikovat i zahrádkář, a to svým vlastnoručně vyrobeným přípravkem proti mšicím, který získal vyluhováním tabáku ve vodě.

Prostup nikotinu kůží je základem odvykacích nikotinových náplastí, kterými se lze rovněž do jisté míry předávkovat. Na podobném principu funguje šňupání nebo žvýkání tabáku, podání švédského snusu či odvykacích žvýkaček, pastilek a sprejů s nikotinem. Nikotin se skrze sliznici vstřebá přímo do krve, zbytek materiálu či přebytečná slina se vyplivne.

Otrava po vypití

Velmi nebezpečné je pozření nikotinu ústy, tedy jeho spolykání. Omylem lze vypít např. zahrádkářův výluh z tabáku, nebo čím dále častěji to bývá náplň do elektronických cigaret.

Pro ilustraci můžeme uvést případ muže, který byl přivezen záchrankou do nemocnice pro nejasný stav bezvědomí se srdeční zástavou. Byl sice úspěšně zresuscitován, avšak po několika dnech zemřel na následky poškození mozku z nedostatku kyslíku. Tento muž vypil neznámé množství e-liquidu záměrně, v sebevražedném úmyslu.

Smrtelná dávka nikotinu?

Smrtelná dávka nikotinu byla pochopitelně velmi přesně stanovena pro pokusná zvířata, avšak u člověka ji kupodivu zcela přesně neznáme. Celá desetiletí se traduje a opisuje údaj kolem 1 mg na kilogram živé váhy, avšak reálně víme, že navyklý kuřák snese dávky vyšší. Dokonce bylo popsáno požití množství až desetinásobného! Někteří lidé mají vyšší snášenlivost nikotinu danou geneticky.

Nebezpečí otravy u dětí

Otrava vzniklá při pokoutním kouření většinou nebude příliš závažná díky prvnímu příznaku – nevolnosti a zvracení. To další činnost spolehlivě zarazí. Malého darebáka, kterému se udělalo zle, většinou odhalí okolnosti, případně pach dechu či rukou.

Co když se ale vážně otrávilo dítě, které se ještě nedokáže dostatečně vyjadřovat, nebo se neodvažuje přiznat? Pamatujme, že existují různé cesty, kterými se nikotin vstřebává. V okolí dětí se mohou vyskytovat věci cigaretám zcela nepodobné, které však obsahují nikotin ve smrtelných dávkách. Proto musíme vždy věnovat pozornost domácímu uskladňování e-liquidů i odvykacích nikotinových přípravků!

  • Nikdy se z nich nesmí odstraňovat nápisy s údaji o složení.
  • Vždy musí být bezpečně uzamčené před dětmi.
  • Náhodné požití i jen několika miligramů nikotinu může být pro dítě smrtelné!

Otrava nikotinem nastupuje velmi rychle. Viditelnými příznaky jsou zřetelná celková ochablost, slinění, pocení, případně zvracení nebo průjem. Mohou se objevit křeče nebo nastat bezvědomí.

Jako při každém podezření na akutní otravu je nutné přivolat rychlou záchrannou službu (telefon 155), zvláště pokud se jedná o dítě.

První pomoc

  • Po polití roztokem s nikotinem je potřeba kůži okamžitě omýt vodou a mýdlem a důkladně opláchnout.
  • Bezprostředně po vypití roztoku lze opakovaně podat několik rozpuštěných tablet živočišného uhlí, které zpomalí vstřebávání.

Postiženého musíme hlídat. Při bezvědomí zajistíme průchodné dýchací cesty a při nehmatném pulsu nebo modrajících rtech neváháme se zahájením resuscitace.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
4
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF