Svědění intimních partií není nikdy příjemnou záležitostí. Zánět však o sobě může dát vědět i méně nápadnými způsoby, než byste čekala. Gynekologické problémy se vyhnou málokteré ženě, s některými z nich si však poradíte i sama, bez nutnosti návštěvy lékaře.
Některá onemocnění, jako třeba bakteriální vaginóza, vznikají velmi rychle. Stačí i malá změna pH pochvy a problém je na světě. Příčin je hned několik, mezi nejčastější patří používání nevhodné kosmetiky na intimní partie, například běžného mýdla nebo sprchového gelu.
Svědění, pálení, nebo nepříjemně páchnoucí či zvláštně vypadající výtok – to vše může být známkou zánětu či infekce. Obtíže jsou to sice běžné (a časté), ale přesto dost choulostivé na to, abyste se nestyděla probírat je s kamarádkou. My vám prozradíme, jaké jsou tři nejčastější obtíže a s kterými z nich si poradíte i bez lékařského vyšetření.
Bakteriální vaginóza
K vaginóze, tedy vaginální infekci, dochází v důsledku nerovnováhy vaginální mikroflóry. Přirozené prostředí pochvy je kyselé, což zabraňuje přemnožení nežádoucích, škodlivých bakterií. Pokud dojde ke snížení kyselosti, objevit se mohou problémy začínající jako pocity nepohodlí.
Vaginózu si můžete přivodit zejména v horkých letních dnech, a to nošením neprodyšného spodního prádla nebo dlouhodobým pobytem v mokrých plavkách. Vlivem tepla vzniká v klíně teplé vlhké prostředí, které je ideální pro množení bakterií. Příčin je však více:
- K vaginální disbalanci může dojít po sexu, riziko vzniku infekce se zvyšuje také pokud změníte partnera./li>
- Vznik zánětu je pravděpodobnější máte-li nitroděložní tělísko./li>
- Problémy mohou nastat v důsledku používání parfemovaných přípravků v okolí intimních partií nebo nevhodnou kosmetikou pro intimní hygienu./li>
- Nerovnováhu vaginální mikroflóry způsobují také některé léky, například antibiotika, a častěji vzniká také během menstruace.
Příznaky bakteriální vaginózy jsou často velmi nenápadné. Obvykle se obejdou bez svědění, zato se projevují šedavým výtokem a nepříjemným zápachem. Pokud naopak pociťujete svědění nebo pálení v okolí pochvy, výtok bez zápachu nebo bolestivost při močení či při pohlavním styku, jedná se spíše o kvasinkovou infekci. Nejste-li si jistá, o jakou komplikaci jde, použít můžete test pro samodiagnostiku vaginálních infekcí (například Canestest). Následně zvolit adekvátní léčbu. S výběrem vhodných přípravků vám pomohou v lékárně. Pokud obtíže během několika dní nevymizí, zvažte návštěvu svého gynekologa.
Záněty představují asi 20 % všech gynekologických onemocnění.
Kvasinková infekce
Na povrchu poševní sliznice se kromě bakterií vyskytují také různé druhy plísní, které žijí spolu s mikroorganismy v rovnováze. Dojde-li k narušení pH pokožky nebo zvýšení vlhkosti, vzniká pro kvasinky ideální prostředí a ty se začnou rozmnožovat. Kvasinková infekce se může rozvinout mimo jiné během menstruace, při pohlavním styku, nebo při používání nevhodných kosmetických přípravků pro intimní hygienu. Způsobit ji může také styk s chlorem v bazénu.
Infekce se projevuje svěděním a pálením genitálu, případně zarudnutím. Výjimkou není ani diskomfort během pohlavního styku. Rozšíří-li se infekce dovnitř pochvy, signalizována bývá hrudkovitým výtokem. Kvasinková infekce se léčí antimykotiky, nejběžněji v podobě mastí, vaginálních tablet, čípků nebo výplachů. Účinnými látkami jsou nejčastěji klotrimazol, ekonazol, případně benzydamin.
Nejčastější příčiny vzniku kvasinkové infekce:
- Oslabená imunita – v období nemocí, kdy obranyschopnost nepracuje na 100 %, je tělo náchylnější k množení nežádoucí bakterií a kvasinek.
- Nevyvážená strava – Neodoláte sladkému? Na jednoduché cukry si raději dejte pozor, vytváří totiž ideální podmínky pro kvasinky, které se jimi živí.
- Užívání antibiotik – antibiotika ničí kromě nežádoucích bakterií také ty, které se v našem těle přirozeně vyskytují. Vlivem nerovnováhy mikroflóry může dojít k šíření kvasinek a následnému zánětu. Náchylnější jsou zejména osoby s dlouhodobými zdravotními obtížemi (např. s cukrovkou).
- Hormonální antikoncepce – hormony dodávané HA mění složení a konzistenci poševního hlenu, což může vést k vytváření prostředí vhodného pro kvasinky. Hlen v pochvě se mění také v těhotenství, a to kvůli zvýšené hladině estrogenu.
Kvasinková infekce se přenáší také při pohlavním styku. Je proto důležité, aby se v případě vyskytnutí infekce u jednoho partnera, léčili oba.
Infekce močových cest
Urogenitální infekce jsou poměrně běžné a často jdou ruku v ruce s dalšími obtížemi. Nejčastěji jsou infekčního původu a obvykle je poznáte při návštěvě toalety – projevují se pálením při močení, bolestí, ale i častým nucením k močení.
Infekce močových cest je častější u žen, i když se nevyhýbá ani mužům. Ženy jsou k onemocnění náchylnější, protože naše močová trubice je krátká, a navíc uložena v blízkosti genitálií. Nejčastější příčinou rozvinutí zánětu je pohlavní styk, při němž mohou bakterie snadno docestovat močovou trubicí až do močového měchýře. První příznaky se objevují v podobě pálení a řezání při močení. Později se může přidat teplota, to už je skutečně třeba navštívit lékaře.
S touto obtíží si bohužel nepomůžete sama. Vyžaduje vyšetření lékařem a nasazení vhodných léků.
Jak v létě pečovat o intimní partie
|5 minut čtení
Jak zabránit vzniku infekce
Kvasinkové i bakteriální infekci se můžete vyhnout jednoduchými opatřeními. V první řadě je to volba vhodného spodního prádla – noste bavlněné kalhotky a volnější oblečení, a to zejména v létě. Díky tomu zajistíte optimální proudění vzduchu a minimalizujete pocení.
Pozornost věnujte také správné intimní hygieně. Nepoužívejte mýdla, která k tomu nejsou určená, pH pochvy byste mohla narušit a zadělat si tak na problémy. Na hygienu dbejte také během menstruace. Pomůcky měňte pravidelně, zejména ty, které se zavádějí dovnitř pochvy. Nebo je rovnou vyměňte za jednorázové vložky či znovu použitelné menstruační kalhotky.
Pozornost byste měla věnovat také své imunitě – pokud se s infekcemi potýkáte opakovaně, zřejmě se jedná o imunitní problém. Mohlo by jít o celkové oslabení imunitního systému. Léčíte-li vzniklý zánět antimykotiky, je vhodné spolu s nimi užívat také doplňky stravy podporující imunitu.