Mrtvice, odborně cévní mozková příhoda, je druhým nejčastějším důvodem úmrtí na světě. A zdaleka se netýká jen sedmdesátníků. Každoročně vstoupí do života více než 80 000 lidí mladších 20 let.
Umíte rozpoznat příznaky a víte, jak zareagovat, postihne-li kamaráda, rodiče nebo cizí osobu? Při záchraně života a zdraví jde doslova o minuty.
V rozpuku mládí či květu života je těžké pomýšlet na ztrátu hybnosti, potíže s řečí, zrakem či s pamětí. Cévní mozková příhoda si ale nevybírá a může postihnout kohokoliv z nás. Budete-li jednat opravdu rychle, může se obejít bez jakýchkoli následků. Nestrkejte proto hlavu do písku, nevědomost vám zdraví nezachrání. Tento článek možná ano.
Mrtvice. Co to je a jak zachránit život?
Cévní mozková příhoda, lidově mrtvice či mozkový infarkt, je akutní stav vyžadující okamžitou lékařskou pomoc. Vzniká náhlým přerušením krevního oběhu v mozku, jehož důsledkem je nevratné poškození mozkové tkáně.
Jakmile na sobě nebo druhém člověku zpozorujete příznaky, okamžitě – opravdu neprodleně – volejte Zdravotnickou záchranou službu na čísle 155 nebo tísňovou linku 112.
Čas = život a zdraví. Každou minutu bez kyslíku a živin nenávratně umírá na 2 000 000 mozkových buněk. Lékaři mohou postiženého zcela uzdravit, musí ale dorazit včas.
Záleží na každé vteřině. Podle Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA-ICRC) má léčba nejvyšší šanci na úspěch, je-li zahájena do 4,5 hodiny od vzniku příznaků – ideálně mnohem dříve. Stupeň uzdravení, od plné invalidity k plnému zdraví, závisí kromě rychlosti lékařské pomoci samozřejmě i na dalších faktorech.
Naděje na záchranu? Včasné rozpoznání příznaků
Pokud vás potkají nebo je zpozorujete u druhé osoby, nečekejte a jednejte rychle. Příznaky cévní mozkové příhody poznáte metodou FAST:
- F – face (obličej): pokles ústního koutku nebo očního víčka,
- A – arm (paže): neschopnost udržet obě ruce předpažené ve stejné výšce,
- S – speech (řeč): potíže s porozuměním či nesrozumitelná řeč,
- T – time (čas): objevil se některý z příznaků? Okamžitě volejte 155 nebo 112!
A nezapomeňte: Čím dříve zdravotníci k postiženému dorazí, o to větší naději na uzdravení bez následků má.
Vytiskněte si leták s metodou FAST, připravený pracovníky FNUSA-ICRC, podarujte jím své příbuzné a rozpoznejte příznaky mrtvice včas.
Lékaři v České republice podle údajů zveřejněných FNUSA-ICRC diagnostikují až 47 000 případů cévní mozkové příhody ročně. Mrtvice je u nás 3. nejčastější příčinou úmrtí a podle top 10, sestavených Celosvětovou zdravotnickou organizací (WHO), je dokonce světovou dvojkou (jednička patří srdečním chorobám).
Co se děje po převozu do nemocnice?
Zdravotníci převezou postiženého do Iktového centra – specializovaného pracoviště zajišťujícího komplexní péči pacientům s cévními mozkovými příhodami, kde jej vyšetří na CT nebo MRI. To ukáže rozsah poškození mozkových tkání a to, zda je tepna v mozku:
- ucpaná a mozek nedokrvený (ischemický mozkový infarkt – cca 90 % případů), nebo
- prasklá a mozek zakrvácený (hemoragický mozkový infarkt – cca 10 % případů).
Následně je zvolena správná léčba. V případě ischemické mrtvice jsou nemocnému bezodkladně podány léky na rozpouštění sraženiny, případně jsou tromby odstraněny speciálním katétrem. Dlouhodobá terapie zahrnuje rehabilitace, lázeňskou, logopedickou i psychologickou péči.
Nepodceňte ischemickou ataku
Mozkový infarkt v některých případech předchází transitorní ischcemická ataka. Jsou to krátké a přechodné příznaky – stejné jako ty zjišťované metodou FAST, které trvají jen několik málo minut či dokonce sekund, a poté zcela odezní. I zde je zapotřebí neprodleného nástupu do nemocnice. Nasazením včasné medikace a třeba i krátkodobou hospitalizací zabráníte trvalým následkům.
Při cévní mozkové příhodě nečekejte prudkou bolest – může se dostavit, zejména při krvácivé formě, většina pacientů ale nepopisuje žádné bolestivé stavy (na rozdíl od srdečního infarktu).
Následky
Dostane-li se pacient do péče lékařů bezodkladně, může vyváznout zcela bez následků nebo jen s lehkým postižením, jakým je třeba mírné oslabení končetin. Až 30 % zasažených na následky cévní mozkové příhody ovšem umírá. Mezi časté důsledky patří ochrnutí poloviny těla, zhoršení zraku, porucha řeči nebo potíže s pamětí.
Prevence
Řadu rizikových faktorů, o kterých lékaři v dnešní době ví (a veřejnost o nich zpravidla netuší), je možné zmírnit vlastní aktivitou:
- dopřát tělu dostatek pravidelné fyzické aktivity (alespoň 10 000 kroků denně),
- omezit živočišné tuky, jíst vyváženou stravu,
- neholdovat alkoholu (pouze střídmě),
- hlídat si tělesnou váhu,
- nekouřit.
Neopomeňte také pravidelné lékařské kontroly, zejména pak, trpíte-li vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce, zvýšenou hladinou cholesterolu či cukrovkou.
Šanci na plné uzdravení zvyšuje e-learningový kurz
Přestože u nás na následky cévní mozkové příhody ročně umírá na 12 000 osob, povědomí o této nemoci je v České republice velmi nízké. Posílení informovanosti je přitom pro zvýšení naděje na plné uzdravení klíčové. O důležitosti nepodcenění příznaků a správné reakci na ně se proto od roku 2013 dozvídají žáci škol prostřednictvím bezplatného vzdělávacího programu HOBIT.
Program HOBIT, jehož součástí jsou výuková videa, realizuje Cerebrovaskulární tým FNUSA-ICRC. E-learningové kurzy jsou pro všechny zájemce o informace zdarma dostupné zde. Vyžadována je pouze registrace.
To, že HOBIT funguje a informovat studenty a veřejnost má význam, dokládá i případ dvou kamarádů, žáků 8. třídy základní školy v Židlochovicích, kteří díky kurzům první pomoci zařazených do výuky, zachránili v roce 2014 život neznámému muži v bezvědomí. Zatímco dospělí nevěděli, co dělat, kluci nezaváhali.
Svět proti mrtvici
Fakt, že cévní mozková příhoda je významným zdravotním problémem obyvatel celého světa, dokládá iniciativa RES-Q, řízená Evropskou organizací pro mrtvici (ESO). RES-Q je obrazem celospolečenského úsilí o zlepšení péče o pacienty postižených mozkovým infarktem. Nemocnice po celém světě monitorují rychlost a stav lékařské péče poskytnuté každému jednotlivému pacientovi.
K 28. 9. 2022 bylo do projektu RES-Q zapojeno 1997 nemocnic z 90 zemí. Aktuální počty pacientů, zavedené nemocnicemi do systému, jsou viditelné ve veřejné části databáze (zde).
Na základě analýzy sbíraných dat a vzájemně sdílených zkušeností s postupem (zejména rychlostí diagnostiky a volbou správného léčebného postupu od přijetí pacienta do péče po jeho propuštění) roste tlak na efektivitu práce zdravotnického personálu, z čehož v konečném důsledku prosperuje postižený. Jak víme, u cévní mozkové příhody rozhoduje každá minuta.