Přestože jsou antikoncepční pilulky v České republice stále nejčastější metodou antikoncepce, podle ÚZIS (Ústav zdravotnických informací a statistiky) je od roku 2007 možné pozorovat jejich klesající oblíbenost. Co za tím vězí? Objektivní statistická čísla chybí. Pojďme si tedy shrnout klady a zápory těchto “zázračných” pilulek.
Jak vlastně pilulka funguje?
Když žena začne brát hormonální antikoncepci (dále jen HA), zásobuje svoje tělo umělými hormony. Buď jen progestinem, nebo u kombinované hormonální antikoncepce i estrogenem. Zvýšená hladina progestinu znemožní uvolnění zralého vajíčka z vaječníku, takže je žena stále ve stavu, kdy neovuluje - tedy podobně, jako by pořád prožívala začátek těhotenství. Ženy, které užívají antikoncepci 21 dní a poté na 7 dní vysadí, sice krvácejí, ale jedná se o tak zvanou pseudomenstruaci způsobenou poklesem hormonální hladiny a ne zánikem žlutého tělíska, jako je tomu u běžné menstruace. Biologicky vzato tedy nemenstruují, protože tělo se nemusí zbavovat neoplodňěného vajíčka (což se děje u opravdové menstruace).
Nevýhoda: Jste to vůbec vy?
Tam „dole“ máte v podstatě všechno vypnuté.
Pokud pravidelně každý den zobkáte hormonální pilulku, máte nejspíš krásnou pleť, netrápí vás výkyvy nálad a rozhodně se nemusíte bát, že zrovna den před odjezdem na vytouženou dovolenou budete muset na poslední chvíli balit i zásobu tamponů, vložek nebo menstruační kalíšek. Na druhou stranu ale... napadlo vás někdy, že když esenci vašeho ženského já – váš menstruační cyklus, řídí umělé hormony, že vlastně nežijete sama se sebou? Tam „dole“ máte v podstatě všechno vypnuté, křivka vašich ženských hormonů je plochá a vaše tělo se nemůže naplno projevovat. Každá ať si zvolí svou vlastní cestu, jen nikdy nezapomínejte, že návrat do „reality“ – návrat k normálu, ve kterém k řízení cyklu žádné prášky nepotřebujete, bude možná drsnější, než jste si představovaly. Z dlouhodobého hlediska však pro své zdraví asi nemůžete udělat víc.
Výhoda: Úprava menstruačního cyklu či bolestivého krvácení a silného PMS
Spousta žen zažívá při pravidelném měsíčním krvácení souznění s vesmírem. Také čínská medicína vnímá menses jako proces očišťující mimo jiné i v psychické rovině, kdy nás takto opouští hněv nahromaděný v našem těle za celý měsíc. Kdo však poznal tak úporný premenstruační syndrom, kdy vás bolesti v podbřišku spolu s nesnesitelnými migrénami pravidelně vyřadí z jakéhokoliv pracovního procesu, ten duševní rovinu menstruace málokdy pochopí. Na druhou stranu nesmíme opomenout, že nesnesitelná bolest v průběhu menstruace či před ní, není normální a žena by ji měla řešit. I v Česku už existují lidé specializující se na zdravý ženský cyklus. Ve většině případů začnete úpravou jídelníčku a navýšením příjmu zlaté trojice - hořčíku, zinku a selenu. U některé ženy to trvá déle, důležité je větřit, že zdravého cyklu je schopná každá žena bez výjimky.
Výhoda: Léčba endometriózy
Endometrióza je abnormální růst děložní sliznice, která vytváří cysty mimo dělohu. Toto onemocnění postihuje každou desátou ženu v reprodukčním věku. Často způsobuje neplodnost, srůsty a jiné komplikace. Původ choroby zatím není zcela objasněn, ale více se s ní setkávají ženy se silnou a častou menstruací. Kromě laparoskopického odstranění cyst se k potlačení jejich dalšího růstu používá právě HA.
Nevýhoda: Zvyšuje riziko trombóz
Mrtvice, coby strašák padesátníků, přesedlala kvůli HA i na velmi mladé ženy.
Toto je prozatím největší známé a doslova život ohrožující riziko užívání HA. Trombóza je děj, při kterém vzniká v cévách krevní sraženina, která putuje tělem. Podle toho, kde tento trombus ucpe cévu, nastává končetinová, plicní, nebo mozková embolie. Kombinace HA a dalších rizikových faktorů jako jsou vrozená trombofilní mutace, kouření, vysoký tlak, obezita (BMI ≥ 30) nebo diabetes s poruchou cév, toto riziko násobí. Mrtvice, coby strašák padesátníků, přesedlala kvůli HA i na velmi mladé ženy. Pokud tedy užíváte HA a projeví se u vás náhlá slabost doprovázená brněním končetin, ochrnutím obličeje (např. povadlý koutek úst), poruchou řeči a vidění, volejte bez odkladu 155 a začněte přemýšlet nad tím, že je na čase se s hormonální antikoncepcí rozloučit.
Výhoda: Zmenšuje pravděpodobnost nádorových onemocnění
Britská studie publikovaná v roce 2017 v žurnálu American Journal of Obstetrics and Gynecology zjistila, že užívání HA významně snižuje riziko onemocní nádory vaječníků, děložní sliznice, nebo konečníku a tlustého střeva. Četnost dalších typů nádorů se působením HA nezvyšuje. Dobrou zprávou je také závěr, který potvrzuje potlačení těchto onemocnění i třicet let poté, co žena antikoncepci vysadí.
Nevýhoda: Přibírání na váze a ztráta libida
Zvýšení tělesné hmotnosti bývalo častým vedlejším efektem užívání HA hlavně v začátcích jejího používání, kdy pilulky obsahovaly velké množství estrogenu. První pilulka vyvinutá v USA v roce 1960, obsahovala nemyslitelných 150 mikrogramů tohoto hormonu. V dnešních nejmodernějších preparátech ho najdeme jen 15 - 20 mikrogramů. Přesto spousta žen odpřísáhne, že po HA přibraly nechtěná kila. Radikální utnutí produkce přirozených ženských hormonů s sebou nese určité následky. Kromě příjemných změn jako je hladká pleť bez akné, slabší ochlupení nebo stabilní nálada napříč celým měsícem, dochází místy i ke změnám nepříjemným. Jednou z nich může být nadměrné zadržování vody v těle, zvýšená chuť na sladké nebo pokles přirozené chuti na sex. Pokud tedy máte pocit, že vás sex nebaví tak jako dřív, hormonální antikoncepce pro vás zřejmě nebude to pravé ořechové.
(Ne)výhoda: Pepo, ty nějak smrdíš!
Další problém může nastat v době, kdy žena HA z nějakého důvodu vysadí. Typicky kvůli plánování těhotenství. Zanedlouho začne ovulovat, proubudí se v ní všechny uspané ženské hormony, začne jednat pudově a možná... možná začne najednou preferovat zcela jiný typ muže než je její stávající. U stálého partnera se totiž soužitím ve vztahu fyziologicky snižuje hladina testosteronu, čímž se mění i jeho “pach”. Toto poněkud nepříjemné zjištění může být vražednou kombinací pro vztah s malým dítětem. Žena jakoby najednou prozře a s hrůzou shledá, s kým že to vlastně počala dítě. Sexuální nespokojenost na obou stranách páru roste a otevírá tak dveře k možné nevěře.
Nejspolehlivější metodou proti početí a zároveň proti přenosu sexuálních nemocí je používání kondomu. Mějte vždy nějaké po ruce.
Závěrem
Postupný odklon od HA ve formě pilulek jde ruku v ruce se zvýšenou oblibou hormonálních i nehormonálních nitroděložních tělísek. Kromě známých kondomů a pesarů jsou na trhu i nové nehormonální pomůcky proti nechtěnému početí. Pilulka pro muže zatím ale vynalezena nebyla. A kdyby ano, co myslíte? Byli by muži ochotní tlumit své přirozené hormony a každý večer si z plátíčka vyloupnout jednu bílou pilulku? Většina žen by se asi shodla, že tato představa je více než úsměvná.