Trápí muže i ženy, dívky i chlapce. Odráží stres, hormonální změny, nedostatek pohybu i špatné stravovací návyky. A dokáže pořádně znepříjemnit život. Nejvíce právě v situacích, kdy vám tolik záleží na tom, jak vypadáte. O čem je řeč? Hádáte správně. Dnes si vezmeme na mušku akné. Dá se ho vůbec dlouhodobě a jednoduše zbavit? A co všechno vypovídá o vašem těle?
Akné nejvíce trápí mladé lidi. Nejen proto, že se během puberty u dívek a chlapců objevuje nejčastěji, ale také proto, že právě v pubertě si tolik nejsme jistí sami sebou. Je to období, kdy nám nejvíce záleží na tom, jak nás vnímá a přijímá naše okolí. Snažíme se zalíbit svým kamarádům a kamarádkám, ale především sami sobě. A ohyzdné pupínky na všech viditelných částech těla, které se snadno zanítí a po nichž často zůstane malá světlá jizva, na sebevědomí nikomu příliš nepřidají.
Je akné i vaším problémem? Pak o pocitech, které přítomnost pupínků vyvolává, víte zaručeně své. Přesto ale nemusíte zoufat. Existuje totiž několik osvědčených tipů, jak se akné zbavit nebo jeho výskyt alespoň co nejvíce eliminovat.
Jak vzniká akné
Abychom dokázali najít odpověď na to, jak se akné zbavit, měli bychom si nejprve ujasnit, co přesně vlastně stojí za jeho vznikem. Nejčastější příčinou nepříjemně vypadajících pupínků jsou hormonální změny. To ale ještě nutně nemusí znamenat, že jakmile odezní puberta, akné zcela zmizí z vašeho života.
Pupínky na pleti vznikají ve chvíli, kdy se kanálek s mazovou žlázou ucpe. Při kontaktu s nečistotami se pak na kůži snadno vytvoří podkožní zánět.
Pleť přirozeně produkuje maz. Ten je pro lidskou pokožku prospěšný. Díky němu se vaše pleť dokáže přizpůsobit ostrému slunci během parného léta a nevysuší se ani při dlouhodobém pobytu na mrazu. Pokud je kůže zdravá, maz se na pleti přirozeně rozpustí. Pupínky pak naopak vznikají, jednoduše řečeno, ve chvíli, kdy se kanálek s mazovou žlázou (odborně vlasový folikul) ucpe. Při kontaktu s nečistotami se pak na kůži snadno vytvoří podkožní zánět. Projevy zánětu nejsou obvykle na pleti viditelné hned. S následnou produkcí kožního mazu ale zánět postupuje a brzy se projeví i na kůži. Mazové žlázy jsou příčinou hned několika druhů akné. Na své pleti můžete pozorovat černé nebo bílé tečky a zarudlé pupínky.
Něco spraví čas aneb Akné a hormony
Vznik akné úzce souvisí s genetikou, ale také s hormonálními změnami. Právě proto nejčastěji trpí zanícenou pletí dospívající chlapci a dívky. Pokud tedy trpíte nadměrným výskytem akné a jste v období dospívání, vaše šance, že se vývoj akné brzy ustálí, jsou více než velké. To platí především u chlapců. Dívky totiž ovlivňují hormonální změny i v průběhu dospělosti. Vady na kráse pak mohou na své pleti pozorovat i v pozdějších letech. Nejčastěji v období menstruace, během a po těhotenství nebo během menopauzy.
Ať už spadáte do kterékoliv kategorie, pokud je akné váš problém, rozhodně to neznamená, že jediným řešením je čekání na konec hormonálních změn.
Vyhlaste válku pupínkům
Pokud se naučíte o svou problematickou pleť správně pečovat, brzy se to na vašem vzhledu pozitivně projeví. Internet je ale plný zaručených rad, které často končí reklamou na konkrétní produkt, který vás zbaví akné jednou pro vždy. Pravda je však taková, že chcete-li omezit vznik pupínků na své pleti a pyšnit se zdravou pokožkou, s pouhým potíráním pleti drahými přípravky si pravděpodobně nevystačíte. Co tedy dělat, pokud vás trápí pleť plná pupínků? Vyzkoušejte 7 následujících rad.
1. Udržujte pleť čistou
Čistota je půl zdraví a u problematické pleti to platí dvojnásob. Pokud vás trápí akné, snažte se svou pleť pravidelně zbavovat všech nečistot. Pupínky si nemačkejte. Ze své tváře ale každý večer odstraňte zbytky líčení a nejlépe dvakrát denně proveďte hloubkové čištění všech míst, kde se vám tvoří pupínky. Může to být obličej, ale také krk, ramena, záda nebo dekolt.
Na trhu existuje celá řada kosmetických přípravků, které čistí pleť a regulují tvorbu mazu. Stačí si jen vybrat ten, který vám bude nejvíce vyhovovat. Jednou týdně pak můžete na svou pleť aplikovat čistící peeling. V mnoha případech si ale vystačíte i s tím, když budete myslet na častější omývání své tváře a dalších problematických míst čistou vodou. A to především poté, co se zapotíte.
2. Pravidelně si myjte ruce
Čisté ruce mají úzkou souvislost s čistotou naší pleti. Pokud proto vaši tvář trápí zanícené pupínky, snažte se v co nejčistším stavu udržovat i své ruce. Omezíte tím množství bakterií, které se z vašich rukou na vaši pleť dostanou, a tím i eliminujete vznik zanícených míst. Pokud víte, že máte ve zvyku příliš často sahat na svůj obličej, myslete častěji na to, že ruce mohou být zdrojem infekce, a svůj zlozvyk se snažte v co největší míře omezit. Možná vás překvapí, jak i taková drobnost dokáže udělat s vaší pletí divy.
3. Změňte svůj jídelníček
Zdravý životní styl znamená i zdravou pleť. Lékařské výzkumy ukazují, že nadměrný příjem cukrů a tuků má přímý negativní vliv na zdraví pokožky. Chcete-li se zbavit pupínků, vyhýbejte se proto například sladkostem, smaženým jídlům a dalším nezdravým pokrmům. Pokud je navíc nahradíte ovocem a zeleninou, vaše pleť se vám za to brzy odvděčí.
4. Zbavte se stresu
Nejspíš to na sobě pozorujete také. Když vás čeká náročná písemka ve škole, problémy v práci nebo prožíváte stresující období v rodině, na vaší pleti se to okamžitě podepíše. Dopřejte si proto pravidelný spánek, nepodléhejte panice a svou mysl se snažte zbytečně nevystavovat nadměrnému tlaku. Zkrátka se dejte co nejvíce do pohody. Alespoň co to jde.
Pravidelný pohyb a zdravý životní styl se podepisuje jak na fyzické kondici a postavě, tak na vzhledu pleti.
5. Mějte pravidelný pohyb
S pohodou mysli samozřejmě souvisí i dostatek pohybu. Nezapomínejte na sport ani v době, kdy toho máte hodně. Nejen že pravidelný pohyb bude mít pozitivní vliv na vaši krásu, kromě toho ale nejspíš zjistíte, že vám pohybová aktivita pomáhá zůstat nad věcí a řešit s patřičným nadhledem i náročné stresující situace.
6. Vyzkoušejte přírodní léky
Příroda je mocná čarodějka. Přestože nedokáže zahnat úplně všechny neduhy, dokáže vám ulevit od mnoha problémů. A k těm bezpochyby patří i akné. Zamyslete se, zda ve vašem jídelníčku nechybí důležité vitamíny a minerály. Zdraví kůže ovlivňuje například vitamín A, C, E, D i vitamíny skupiny B. Vaší pleti kromě toho prospěje i to, když svůj jídelníček doplníte také o zinek a selen.
Na již vzniklé akné pak můžete vyzkoušet přírodní léky, které mají přirozené antibakteriální účinky. Patří k nim například panthenol nebo tea tree oil. O zdravější pleť se ale postará také zelený čaj, aloe vera, konopí nebo třeba pivovarské kvasnice.
7. Kosmetiku vybírejte pečlivě
Možná nepatříte k těm, kdo se v péči o své tělo příliš vyžívají. Trápí-li vás ale akné, výběru drogérie a kosmetiky byste přece jen měli věnovat zvýšenou pozornost. Nevhodné přípravky aplikované na citlivou pokožku totiž zbytečně dráždí zanícená místa. Při výběru sprchového gelu, šamponu, líčidel či přípravků na holení proto vždy vybírejte šetrné výrobky pro problematickou pleť. Naopak se vyhýbejte krémům, opalovacím přípravkům a kosmetickým výrobkům, které ucpávají póry a dráždí problematickou pleť. To samozřejmě nemusí nutně znamenat, že čím dražší výrobek si pořídíte, tím lépe uděláte. Někdy může mít na vaši pleť příznivý vliv i levná vodička, kterou zakoupíte v každé drogérii.
Sečteno a podtrženo
Dosáhnout zdravé pleti není snem, který se vám nemůže splnit. Mnohdy se stačí začít soustředit na to, co ve vašem případě akné způsobuje, a odstranit ze svého života všechny špatné návyky. Pokud však patříte k těm, kteří s akné bojují již dlouhou dobu a stav vaší pleti se stále nezlepšuje, nebojte se obrátit na odborníky. Ti při péči o vaši pleť použijí speciální metody, přístroje i přípravky. Ušetříte si tak spoustu starostí, času a často i finančních prostředků.
Zbavili jste se akné, ale na vaší pleti zůstaly jizvy?
Dopřejte své pokožce trochu kolagenu, ať už ve formě želatiny, nebo kyseliny hyaluronové. A kde nepomohou léčivé produkty, tam dokáže svou úlohu sehrát odborné ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL).