Existuje dlouhá historie hodnocení toho, jak se ženy staví k mateřství. Ať se snažíte sebevíc, vždycky se najde někdo, kdo k vám má výhrady. V lepším případě děláte věci špatně, v tom horším jste špatná matka.
Proč má okolí potřebu stěžovat maminkám už tak těžký úkol, jakým je dobře vychovat dítě?
Mateřství umí být pořádně náročné. Zejména první měsíce života malého drobečka jsou vyčerpávající. Jako novopečená maminka se musíte naučit spoustu věcí od kojení přes přebalování až po rozpoznání jednotlivých typů pláče. Přestože dobře míněné rady vítáte, objevují se i také, které jsou spíše hodnotícím stanoviskem vaší péče o miminko.
Mom-shaming tu byl snad odjakživa, v posledních letech je však přiživován anonymitou sociálních médií a internetu, které umožňují vyjádřit i pořádně kruté názory. A to jenom proto, aby ublížily.
Co je mom-shaming
Být matkou je náročný úkol. Už tak se cítíte být pod tlakem ze všech těch nových věcí, jste vyčerpaná a frustrovaná. Do toho se ozývají názory okolí, které má pocit, že byste některé věci měla dělat jinak.
Mom-shaming není ničím novým. V každé éře se najde někdo, kdo si bude myslet, že by vaše povinnosti zvládl lépe. Odsuzování praktik jiných lidí a předsouvání těch vlastních (mnohdy špatných) bohužel získává na popularitě.
Moderní době přitěžují zejména sociální sítě. Přestože jste pyšná na to, jak výchovu dětí zvládáte, vámi sdílená fotka (ať už zobrazuje přímo samotné kojení, nebo jen vás v plavkách) vyvolá řadu odmítavých komentářů.
I když jste nic špatného neprovedla, najednou se můžete cítit poníženě a smutně. Radost z dosaženého úspěchu střídají pochybnosti o vlastních schopnostech.
Podle průzkumu Michigan Medicine’s CS Mott Children’s Hospital (2017) mají téměř dvě třetiny matek pochybnosti o svých rodičovských dovednostech kvůli hodnocení ostatních.
Co říkají průzkumy
Podle výstupní zprávy National Poll On Children’s Health uvedlo 6 z 10 matek dětí ve věku do 5 let, že bylo za svou výchovu okolím kritizováno. Smutným důsledkem tvrdé kritiky je to, že rady ostatních členů rodiny, kamarádů i cizích lidí vedou k spíše k tomu, že se maminky cítí ještě pod větším tlakem.
Zejména rady od vlastní rodiny, které mohou být značně protichůdné, způsobují, že má žena spíše pocit špatně odvedené práce.
Mezi nejčastější oblasti kritiky patří disciplína dětí. S tou má zkušenosti 70 % dotazovaných matek. Dále je to strava a výživa (52 %), spánek (46 %), kojení vs. krmení z lahve umělou výživou (39 %), bezpečnost (20 %) a péče o děti (16 %).
Jak se s „radami“ vyrovnat?
V některých případech jsou „babské“ rady nad zlato, ale pokud se na vás valí ze všech stran bez vyžádání, mohou být spíše na obtíž. Výzkum Mott Children’s Hospital ukázal, jak se některé maminky s takovými radami vyrovnávají. V mnoha případech pomohlo zeptat se na názor pediatra. Jeho ujištění, že děláte pro své dítě jen to nejlepší, by mělo zahnat všechny pochybnosti.
Z průzkumu totiž vyplynulo, že jsou maminky mnohem méně kritizovány pediatry než členy rodiny. Názor pediatra maminky buď ujistil, nebo je přiměl přehodnotit rodičovské postupy, aby lépe odpovídaly odborným názorům. V jiných případech by podle výzkumu mělo pomoci nebát se vyjádřit svůj názor a rady okolí jednoduše odmítnout.
Rodinní příslušníci by měli být ochotni uznat, že ohledně výchovy dětí, jejich zdraví a bezpečnosti nemusí mít nejaktuálnější informace. Takže to, co oni dělali dříve a jak vychovávali své děti, nemusí být v současnosti tím nejlepším.
A kdo se na mom-shamingu nejvíce podílí? Podle Mott Children’s Hospital jsou to nejčastěji rodiče partnera (36 %), příbuzní (31 %) nebo vlastní rodiče (37 %). Méně kritiky přichází ze strany vrstevníků, tedy přátel (14 %), ostatních matek (12 %) nebo lidí na sociálních sítích (7 %).
Výzkum také dospěl ke zjištění, že 42 % matek se kvůli kritice cítí ve výchově svého dítěte nejistě. 67 % matek se naopak cítí být silnějšími a jistějšími ohledně svých rozhodnutí.
Některé maminky (až polovina dotazovaných) uvedly, že se raději vyhýbají lidem, kteří jsou příliš kritičtí.
Když máma kritizuje mámu
Kdo je bez viny, ať hodí kamenem: maminky také nejsou nevinné. Podle průzkumu Beech-Nut přiznalo až 60 % dotázaných matek, že samy někdy odsoudily jinou ženu s dítětem.
Kritika ostatních matek sice nebývá tak častá, ale existuje. Velkým tématem maminek je mimo jiné je tišení bolestí během porodu. Vnímání bolesti je velmi individuální, takže se můžete setkat s nejrůznějšími názory a zkušenostmi.Zatímco některé rodičky popisují narození svého dítěte jako krásný a poměrně rychlý proces, jiné na něj nemají zrovna nejlepší vzpomínky. A tady právě nastává ten problém: přestože využití tišících metod při porodu, zejména epidurálu, je dnes již zcela běžné, některé ženy odsuzují jiné za to, že si přivedení potomka na svět „usnadnily“.
Využití anestezie bychom však měli brát spíše jako pokrok moderní medicíny, který pomáhá maminkám v klidu prožít velmi intenzivní a náročné chvíle. Jste snad špatná matka jen proto, že jste dostatečně netrpěla?
Hanba si vybírá svou daň
Jako by rodičovství nebylo dostatečně stresující samo o sobě, nevyžádaná kritika, pocity úzkosti a výčitky z toho, že nic neděláte dobře, se podepisují na psychice. V prvopočátcích je péče o potomka velmi náročná a přehnaná kritika dokáže narušit křehké psychické zdraví matky.
V současnosti jsou markantním problémem také sociální sítě vykreslující nerealistický obraz rodiny, který se může na novopečených maminkách negativně podepsat. Když matky nedokážou splnit tato často až přehnaná očekávání, jsou zklamané a pociťují nejistotu ohledně svých schopností. To může vést ke zvýšení míry úzkosti a deprese. (zdroj: Intermountain Healthcare)
Průzkum naznačuje, že většina matek považuje za důvěryhodný zdroj informací svého pediatra. Od něj rady spíše přijímá, než aby je vnímala jako kritiku. Pediatři dokáží maminku povzbudit, zbavit je rodičovské nejistoty a nabídnout ujištění i praktické rady, které mohou zvýšit jejich vlastní sebedůvěru a snížit úzkost z nejrůznějších voleb a rozhodnutí. (zdroj: Mott Children’s Hospital)
Jak přistupovat k někomu, kdo trpí poporodní depresí
|9 minut čtení
Zbavte se negativních vlivů a důvěřujte si
Mnozí odborníci tvrdí (a říká nám to i selský rozum), že rodiče mají velmi často správný úsudek, který je veden instinktem. Abyste jako matka mohla naslouchat své přirozenosti, je třeba se odpoutat od negativních vlivů. Rodině a známým nastavte hranice a bude-li to nutné, odstřihněte se na čas i od sociálních sítí. Pouto mezi vámi a dítětem je to nejdůležitější.
Terapeutka duševního zdraví žen a matek Shana Averbachová uvedla pro Healthline, že nejvhodnější je najít si vyhovující zdroj informací a toho se držet. Ať už je vám blízká podpora vašeho pediatra, porodní asistentky, nebo jiného profesionála. Dále však upozorňuje, že slepé naslouchání odborníkům může matku snadno odvést od potřeb jejího dítěte a potlačit tak její mateřské pudy. Najděte si proto vždy svůj vlastní kompromis, který vám bude vyhovovat.
Jakkoli vás nejistota z nově vzniklé situace děsí, vězte, že neexistuje pouze jeden způsob, jak krmit, vychovávat nebo milovat své děti.