85464998_s.jpg
i
Foto: 123RF

Bývá vám během jízdy autem nebo jiným dopravním prostředkem špatně od žaludku? Svírají vás nepříjemné pocity, žaludeční nevolnost a máte dojem, že už to váš žaludek déle nevydrží? Možná trpíte kinetózou.

Svobodné čtení bez reklam a sledování. Jen vy a čistý obsah. Pokud nás chcete podpořit, můžete tak učinit tady

Snad každého někdy potkala nevolnost při cestování. Přichází z ničeho nic a projevuje se jako nepříjemný pocit v žaludku, který může vyústit zvracením. Někoho potkává mimořádně, pro jiného představuje trvalý problém. Cesty autem, autobusem i vlakem jsou doprovázeny obavami z nevolnosti ještě dlouho před samotným cestování. Na vině může být problém zvaný kinetóza.

Co je kinetóza?

Kinetózu nazýváme problémem, protože se nejedná o nemoc. Jde o soustavné nepříjemné pocity během cestování dopravními prostředky. Vzniknout může při jakémkoli přemisťování těla z jednoho místa na druhé, vyjma chůze nebo běhu. Tyto aktivity jsou totiž pro člověka přirozené, ale při přepravě dopravními prostředky může vzniknout problém.

Na vině je rovnovážné ústrojí ve vnitřním uchu (vestibulární systém). Jde o soubor tří kanálků, mezi nimiž se přelévá tekutina. Ta informuje mozek o pohybu těla. Ne vždy ale vnitřní ucho pracuje v souladu se zrakem. Co se tedy děje a proč se vám při cestování dělá špatně?

Proč letuškám nebývá špatně

Příčinou nevolností je, že vnitřní ucho dostává informace, které neodpovídají tomu, co člověk vidí. Při cestování dopravním prostředkem (autem, autobusem, vlakem nebo i letadlem či lodí) dostává vnitřní ucho informace o tom, že se tělo pohybuje, ale oči obvykle sledují nějaký pevný bod, např. sedadlo před sebou, telefon, knihu nebo noviny. Mozek má za to, že se tělo nepohybuje, ale rovnovážné ústrojí je opačného názoru.

Kinetóza nepostihuje každého, např. letušky jsou díky své práci na pohyby letadla zvyklé, nedostavuje se u nich tedy většinou žádná reakce. Pokud patříte k citlivějším lidem, možná je vám špatně i při 20 minuté cestě autobusem do práce.

Oči a rovnovážné ústrojí si předávají informace, které se neslučují. Nervový systém je „zmatený“ a neví, jak reagovat. Způsobuje tedy nevolnost nebo i zvracení. Příznakem kinetózy mohou být také mžitky před očima, závratě, bolest hlavy nebo vyčerpanost.

Jak předejít nevolnosti

Kinetózu nelze přímo léčit, protože se nejedná o nemoc, pouze o špatnou komunikaci mezi vnitřním uchem a zrakovým vnímáním okolí. Existují však kroky, které můžete podniknout, abyste nepříjemným pocitům zabránili.

  • Sedněte si více dopředu

    Pamatujete si, jak se paní učitelky na základní škole před každou jízdou ptaly žáků, komu bývá špatně a ty, co se přihlásili, potom posadily dopředu? Autobusy mají obvykle uložen motor vzadu, proto to na zadních sedačkách může více házet. Ideální je sedět uprostřed. Pokud je to možné, v autě si vybírejte místo spolujezdce.

  • Dívejte se z okna

    Proti kinetóze vám pomůže dívat se, jak ubíhá cesta. Vnitřní ucho si tak lépe uvědomí, že se tělo pohybuje. Pokud nemáte možnost sedět vepředu, zkuste si alespoň vybrat místo u okýnka. Pozor však na cestování proti směru jízdy: některým lidem nedělá dobře pohled na cestu ubíhající opačným směrem.

  • Nekonzumujte těžká jídla.

    Mastná a tučná jídla žaludek dlouho zpracovává. Nevolnosti zmírníte, když tato jídla před cestou vynecháte

  • Použijte přípravky proti nevolnosti.

    Mezi nejznámější patří Kinedryl, který pomáhá zmírnit závratě a pocity nevolnosti během cestování. Sáhnout lze také po přípravku Travel Gum (žvýkací guma) nebo homeopatické alternativě Cocculine.

  • Zakloňte hlavu, zavřete oči a pusťte si hudbu

    Svůj nervový systém sice neobalamutíte, ale poslech hudby a zavřené oči vám pomohou navodit pocit klidu. Zakloněná hlava pomůže minimalizovat pohyb.

Co dělat, když se nevolnost dostaví

Někdy se stane, že ať se snažíte jakkoliv, kinetóza se stejně připomene a nevolnost pak na sebe nenechá dlouho čekat. Jako prevenci je dobré užít některý z prostředků proti nevolnosti, které jsou volně prodejné v lékárně.

Některé z nich (např. Kinedryl) mohou užívat i děti. Alternativou mohou být bylinky, především zázvor. Pomoci mohou zázvorové bonbony nebo kapsle, které zakoupíte v lékárně. Sáhnout můžete například po přípravku Ginger kapsle nebo Megafyt Avioplant.

Jednou z možností, jak se kinetóze vyhnout je pokusit se cestování zaspat. V autobuse si to ale člověk mnohdy nemůže dovolit, protože je třeba hlídat zastávky, ale v autě to klidně můžete zkusit (pokud nejste řidič). Když už se nevolnost objeví, zkuste si otevřít okýnko. Přísun čerstvého vzduchu a hluboké dýchání může pomoci.

Pokud trpíte nevolnostmi při cestování pravidelně, raději s sebou pro jistotu mějte i pytlík, kdyby to žaludek už nevydržel. Nejlepší možností je na chvíli zastavit, projít se a nadýchat se čerstvého vzduchu. Pokud nepomáhá sledovat ubíhající cestu, zkuste si najít nějaký pevný nepohybující se bod. Nejlepší je zaměřit se na horizont, případně zavřít oči. Příznaky kinetózy obvykle vymizí, jakmile z prostředku vystoupíte.

Kinetóza u dětí

Nevolnost způsobená cestováním se nevyhýbá ani dětem. U nich je dokonce velmi častá, což však neznamená, že jim zůstane i v dospělosti. Stejně jako letušky jsou na cestování a pohyb zvyklé, i děti si mohou na pravidelné cestování zvyknout. Nevolnost tak může časem sama odeznít.

Jak s dětmi cestovat autem a nezbláznit se z toho

Klára Kubáčková |3 minuty čtení

Dětem může pomoci cestování v noci, v nejlepším případě totiž cestu prospí. Pokud však potřebujete cestovat přes den, svému potomkovi můžete pomoci i jinak. Před cestou se najezte – dejte si něco lehkého, čím žaludek zaplníte, ale nezatížíte. S prázdným žaludkem se zvyšuje pravděpodobnost nevolnosti.

Protože malé děti často ještě nerozumí svým tělesným procesům, nepokládejte sugestivní otázky typu „Je ti špatně?“, „Bolí tě břicho?“ apod. Raději dítě pouze pozorujte, nevolnost poznáte. Svého potomka zkuste při cestování zabavit – můžete počítat mraky nebo zvířátka, která potkáte, poznávejte společně barvy atd. Jako rozptýlení může posloužit hudba, naopak knížkám či elektronice se raději vyhněte.

Pěkná pohádka může zpříjemnit dlouhou cestu, pokud je však dítě náchylné ke kinetóze, sledování filmu mu příliš nepomůže.

Jak to zvládnout

Když nic nepomáhá, na chvíli zastavte na odpočívadle a projděte se na čerstvém vzduchu. Chůze je pro tělo přirozený pohyb, takže nezpůsobuje nevolnost. Naopak se vašemu potomkovi uleví. Přestávky si naplánujte dopředu – odpočiňte si, protáhněte nohy a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Můžete si dát i něco malého a lehkého k jídlu, to by mělo proti nevolnostem také pomoci.

Jako prevenci kinetózy lze použít některý z přípravků dostupných v lékárnách. Kinedryl je vhodný i pro děti od 2 let. Nejen, že zklidňuje žaludek, ale také lehce utlumuje, takže dítě možná celou cestu prospí. Pokud raději volíte jiné metody, zkuste zázvorové nebo mátové bonbony proti kinetóze.