94023779_s.jpg
i
Foto: 123RF
Téma, které je pro děti tolik zajímavé a zároveň rodiči tak často nenáviděné, či alespoň dlouho odkládané. Téma, o kterém rodiče ví, že je rozhovor o něm čeká, a zároveň téma, o kterém se často zdráhají mluvit i samy děti. O čem je řeč? Hádáte správně – o sexu. Existuje nějaké pravidlo, které vám pomůže určit, kdy je vhodný čas dětem říct o sexu a o všem, co je s ním spojeno? Je skutečně nutné jim říci všechno najednou? A odkud vůbec začít?

Rodiče se obvykle snaží svým dětem předat v průběhu jejich života co nejvíce vědomostí a vlastních získaných zkušeností. Snaží se je připravit na život takový, jaký je. Chtějí, aby obstály v kolektivu, aby si našly dobrou práci, skvělého partnera a dokázaly se v životě ve všem správně zařídit. Jedno téma však často opomíjejí – totiž sexuální výchovu. A tak ačkoliv tato oblast patří k běžnému životu, rozhovor o sexu je v mnoha rodinách tabu.

Jak to vidí děti

Pohled na to, jak s dětmi mluvit o sexu, často přebíráme od vlastních rodičů. Jen málokdo dokáže o této stránce života mluvit otevřeně a jasně. Na druhou stranu si také každý z nás zřejmě vzpomene na to, jaké pocity to v nás vyvolávalo, když jsme se o sexu dozvídali my samotní. Chtěli jsme se možná dozvědět mnohem více, ale cítili jsme, že toto téma není žádoucí. Nebo nám byla nepříjemná přímá konfrontace. Chtěli jsme o tomto tématu mluvit s volností a přirozeně.

Děti často říkají: „Nechci své rodiče rozhovorem o sexu mučit. Chci jen mít možnost se kdykoliv zeptat na to, co mě zajímá – někoho, komu můžu důvěřovat.“ Sex je dneska pevnou součástí našich životů v mnoha podobách. Děti se často střetávají s narážkami na něj v televizi, na internetu nebo třeba na billboardech již ve velmi brzkém věku. Jakmile se navíc dostanou do většího kolektivu, obvykle se setkají s o něco lépe poučenými jednotlivci, kteří v nich mohou vzbudit jen další zvědavost.

Děti ale často říkají: „Je mnohem jednodušší se na věci okolo lidského těla a sexu zeptat kamaráda než někoho dospělého.“ Proč to tak je? Obvykle především proto, že si rodiče neví s rozhovorem o sexu rady. Neví, jak věci pojmenovat, brání jim vlastní ostych a možná se někdy i bojí otázek na tělo.

S čím děti bojují

V žádném případě byste si neměli myslet, že je pro vaše dítě snadné se vás na otázky týkající se sexu zeptat. Často musí překonat vlastní obavy z toho, že se jim vysmějete nebo někomu prozradíte to, s čím se vám svěřily. Mohou se také bát, že jim dáte najevo, že o tomto tématu nechcete mluvit. Nebo alespoň ne teď a tady.

Řada rodičů řeší tento problém tím, že svým dětem koupí knížku, ve které se dozví vše potřebné. Jenže tím svým dětem pouze potvrdí to, co si možná až doposud mysleli. Totiž že mluvit o sexu je něco nepatřičného. Něco, co se nesluší – něco, co by neměly dělat. Proč to není správná cesta?

Pokud dítě necháte, aby své odpovědi hledalo na internetu nebo u kamarádů, dovolujete tím, aby mysl vašeho dítěte formoval někdo jiný.

Co hrozí, pokud s dětmi nebudete mluvit o sexu

Pokud máte doma malé, či dospívající dítě, neměli byste se tomuto kontroverznímu tématu vyhýbat. Proč?

Vaše dítě může mít zkreslené informace. Pokud s ním o vývoji lidského těla a sexu nebudete mluvit, pravděpodobně se nedozvíte, jak to váš syn nebo dcera vidí. Nechcete-li se dočkat dne, kdy se zděsíte, jaký názor na sex vaše dítě má, raději se tomu snažte včas předejít a tématu sexu se nevyhýbejte.

Názor na sex se rychle mění. Dalším důvodem, který hraje do karet rozhovoru o sexu s dítětem je fakt, že doba jde rychle kupředu. Pohled na sex se rychle vyvíjí, a tak si vaše dítě může vytvořit zcela mylnou představu o tom, co je správné a co ne.

Ke správné výchově zkrátka patří i část o sexu a o všem, co s tím souvisí. A rozhodně je to mnohem důležitější, než tomu bylo kdy dříve. Počítejte také s tím, že se vaše dítě může setkat i s věcmi, které jste vy jako dospívající pravděpodobně nezažili. Ať už jde o kybernetický sex, sextování nebo například o názor na orální či anální sex, dejte svému dítěti možnost si svými otázkami ujasnit, co je vhodné a co ne, jaká úskalí mohou tyto oblasti přinášet a jak by se k nim mělo postavit.

Jak překonat vlastní ostych

Nevyhýbat se rozhovoru s dětmi o sexu je tedy rozhodně správné. Jenže jak na to? Život rychle plyne a na závažná témata, ve kterých je nutné důkladně vážit slova, často nezbývá mnoho času. V otevřeném rozhovoru vám navíc může bránit vlastní ostych. Ten můžete překonat tím, že se zaměříte na to, co vám a vašemu synovi či dceři takový rozhovor přinese. Kromě toho, že budete mít jasno v tom, co si o mnoha otázkách týkajících se sexu vaše dítě myslí, vás pravděpodobně takový rozhovor i sblíží.

Pokud vám rozhovor na toto téma není vlastní, jděte na to pomalu. Začněte tím, že si s dětmi budete pravidelně důvěrně povídat i o jiných tématech. Pokud se svými dětmi nemáte blízký vztah, rychle vycítí, že nejde o rozhovor na běžné téma. Snažte se proto se svým dítětem co nejvíce sblížit ještě před tím, než si s nimi o sexu začnete poprvé povídat.

Budete-li s rozhovorem o sexu čekat, až vaše dítě vstoupí do puberty, pravděpodobně promarníte dobu, kdy s vámi bude ochotné otevřeně mluvit.

Kdy je nejlepší začít?

Blízký vztah se svým dítětem byste si bezpochyby měli budovat již od prvních let jeho života. Pokud si zvyknete trávit se svým dítětem dostatek času, pravděpodobně pak pro vás bude podstatně jednodušší si najít vhodnou příležitost, kdy otevřít toto citlivé téma tak, aby vás nic nevyrušilo a dokázali jste si s volností popovídat o všem, co vaše dítě zajímá.

S poučováním dětí o vývoji lidského těla začněte už v předškolním věku. Téma přizpůsobte jejich znalostem. Už od malička je učte, jak se správně pojmenovávají pohlavní orgány. Poučujte je také o tom, že by se jich neměl nikdo dotýkat. Nacvičte si s nimi, jak reagovat v případě, že se je někdo pokusí zneužít. A nezapomeňte dítě ujistit, že je za všech okolností správné to na toho člověka říct.

Rozhovor o sexu během školních let

Období, kdy je vaše dítě na základní škole, využijte k dalšímu rozvíjení jeho znalostí. Zkuste zjistit, co všechno už o sexu ví. Pozorně mu naslouchejte. Zeptejte se ho, zda má k tomu nějaké otázky. Nenuťte ho do rozhovoru, ani ho nezahlťte obrovským množstvím informací. Raději využívejte přirozených rozhovorů, kdy jste spolu, a informace mu dávkujte postupně. Je vždy lepší s dětmi otevřeně mluvit o sexu opakovaně a po chvilkách než věnovat tomuto tématu jeden důležitý rozhovor a pak už o tom nikdy nemluvit.

No a jak je to s dospívajícími? Připravte se na to, že vrstevníci vašich dětí už za sebou zřejmě mají první sexuální zkušenosti. Váš syn či dcera už se pravděpodobně setkali i s tím, že se jim někdo líbil nebo někdo projevil zájem o ně samotné. Proto ačkoliv už jste možná s dětmi v minulosti o sexu mluvili mnohokrát, nyní je pravděpodobně napadají zcela nové otázky.

Dospívající často působí dojmem, že je toto téma nezajímá. Opak je ale obvykle pravdou. Zdráhají se položit jakoukoliv otázku a neradi sdělují informace, které se týkají jich samotných. V tom, aby se před vámi otevřely, jim navíc může bránit strach, že je budete z něčeho podezírat. V prvé řadě proto své děti ujistěte, že s vámi mohou otevřeně mluvit o čemkoliv a že to, co vám řeknou, budete považovat za důvěrné. A své slovo poté také dodržte.

Veďte děti k odpovědnosti

K poučování dětí o sexu nepatří jen to, že jim sdělíte jasná fakta. Během dospívání je učte i to, aby získané informace dokázaly správně využít ke správnému rozhodování. Předejdete tak jejich mnoha bolestným zkušenostem, které s prvními vztahy obvykle přicházejí.

Vliv rodičů je větší, než si myslíte

Ačkoliv dnešní doba udává zcela jiný trend, váš názor na to, co je správné a co ne, je pro vaše děti velmi důležitý. Děti se chtějí o sexu dozvědět od vás. Jinam se pro informace vydávají pouze v případě, že doma se svými otázkami nepochodí. Snažte se jim proto předat i vlastní hodnoty. Je mnohem pravděpodobnější, že se vaše dítě vyhne způsobu chování, o kterém ví, že ho neschvalujete. O vašem postoji se ale musí dozvědět. Vyjděte proto svým dětem vstříc a naučte se s nimi včas komunikovat i o tématech, které ostatní považují za tabu.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
18
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF