Ovulace je důležitou součástí menstruačního cyklu, bez které by nebylo možné počít potomka. Trvá však jen několik málo dní, proto pokud plánujete rozšířit rodinu, měla byste vědět, kdy přichází a jak ji vypočítat.
Znát dobře svůj cyklus a umět určit dobu, kdy přichází ovulace, se hodí hned z několika důvodů. Ženy s pravidelným menstruačním cyklem se ve většině případů mohou spolehnout na počítání plodných dnů a mít tak nechráněný sex bez možnosti početí. Tato metoda je jednoduchá, ale vyžaduje pravidelný cyklus, a to včetně ovulace. Není proto příliš spolehlivá. Lidské tělo nefunguje jako stroj, proto se může stát, že se ovulace dostaví jindy, než byste ji očekávala.
Pokud plánujete miminko, je znalost vašeho cyklu zásadní. Ovulace je příležitostí pro založení rodiny, trvá však velmi krátce. To znamená, že běžný zdravý pár má každý měsíc pouze 15–25% šanci na početí. Nechcete-li nechat štěstí náhodě, zjistěte, jak své plodné dny vypočítat, abyste maximalizovala své šance.
Kdy přichází ovulace?
Běžný menstruační cyklus trvá 28 dní, průměrně to může být mezi 21 a 35 dny. Cyklus se dělí celkem do čtyř fází: menstruační, folikulární, ovulační a luteální.
Za začátek cyklu se považuje první den krvácení. To může trvat 2 až 8 dní.
Ve folikulární fázi dochází k dozrávání vajíčka. Během každého cyklu dozraje pouze jedno vajíčko, které je následně uvolněno, díky čemuž může dojít k oplodnění.
Po skončení této fáze přichází očekávaná ovulace. Vajíčko cestuje vejcovodem do dělohy a čeká na splynutí se spermií. Tato fáze je velmi krátká, životaschopnost vajíčka je pouze 24 hodin. Za dobu, kdy může dojít k oplodnění, se považují asi 3 dny před a 1 den po ovulaci. Je to proto, že spermie je schopna přežít až 5 dní. To znamená, že i při nechráněném pohlavím styku krátce před začátkem ovulace může dojít k oplodnění.
Každý měsíc je plodných asi 5–6 dní. V této době máte šanci na početí.
Jak poznat ovulaci
Ovulace se odvíjí od průměrné délky menstruačního cyklu. Při snaze vypočítat, kdy se dostaví, vypozorujte, jak dlouhý je váš cyklus. Abyste si udělala představu, poznamenejte si délku cyklu do kalendáře nebo chytré aplikace.
Začněte počítat v první den menstruace. Konec cyklu přichází zase s další menstruací. Nějakou dobu pozorujte, jak se vaše tělo chová. Možná, že cyklus nebude úplně pravidelný, ale měl by variovat jen v rámci několika málo dnů.
Problémem může být nepravidelná menstruace. Poruchy cyklu mají mnoho příčin. Jednou z nich je například nerovnováha hormonální hladiny, to je typické zejména pro období přechodu. Poruchy se mohou objevit také u sportovkyň, žen trpících bulimií, vliv má také stres nebo špatná funkce štítné žlázy. Svou roli mohou sehrát cysty na vaječnících, onemocnění dělohy apod.
Zvláštním případem je pseudomenstruační krvácení, které se vyskytuje při užívání hormonální antikoncepce. Nejedná se o menstruaci v pravém slova smyslu, protože nedochází k uvolnění vajíčka ani k ovulaci.
Výpočet ovulace
Výpočet plodných dnů a s nimi i ovulace je snadný pouze v případě, že znáte délku svého cyklu. Pokud váš menstruační cyklus trvá 28 dní, k ovulaci dochází 14. den (prvním dnem je první den menstruace). Vaše plodné dny jsou tedy v 11. až 15. dni cyklu (za předpokladu, že se jedná o 3 dny před a 1 den po ovulaci).
Stát se ovšem může, že ovulace přijde o pár dní dříve, nebo i později. Některé ženy dokonce mohou ovulovat víckrát během jednoho cyklu.
K výpočtu plodného období vám mohou pomoci různé kalkulačky, které po zadání délky cyklu spočítají, kdy ovulace nastává. Jejich výsledek ale není vůbec jistý. Spoléhat se můžete pouze na své tělo.
Pozorováním toho, jak se v daných částech cyklu chová vám může leccos napovědět. Podle čeho tedy zjistit, kdy máte ovulaci?
Měřte pravidelně bazální teplotu
Práci se zjišťováním ovulace si můžete usnadnit různými pomůckami. Hodit se vám bude zejména teploměr. Bazální teplotu (v ústech nebo v pochvě) byste si měla měřit každý den ve stejnou dobu, ideálně hned ráno, a hodnoty si zaznamenávat. Po několika cyklech byste měla vidět pravidelnost a dokázat tak určit, kdy ovulace nastává.
Běžná teplota lidského těla se pohybuje okolo 36,5 °C, během ovulace můžete zaznamenávat teplotu pohybující se mírně nad 37 °C. Před menstruací se teplota opět vrací do normálu.
PhDr. Jarmila Kelnarová a kolektiv uvádí v knize Ošetřovatelství pro zdravotnické asistenty (2009), že bazální teplota (u pravidelného cyklu) se pohybuje ve dnech 1 až 14 v rozmezí 36,3–36,8 °C a v době ovulace, tedy po 14 dnech od začátku menstruačního cyklu, dosahuje hodnot nad 37 °C.
Ovulace o sobě dává vědět zvýšením bazální teploty, která může vzrůst až o 0,6 °C.
Metoda sledování bazální teploty se nazývá symptotermální. Vhodná je i pro ženy s nepravidelným menstruačním cyklem, protože se nejedná o přesné matematické výpočty, ale o prosté pozorování vlastního těla. Konkrétně pak tělesné teploty, cervikálního hlenu a velikosti děložního čípku.
Konzistence cervikálního hlenu napoví
K nejběžněji pozorovatelným tělesným změnám během ovulace patří zvýšené množství cervikálního hlenu. Zatímco běžně může být vodové až krémové konzistence, během ovulace připomíná spíše vaječný bílek – je rozpínavý a čirý. Jeho úlohou je připravit co nejlepší prostředí pro spermie a pomoci jim dostat se až k vajíčku.
Napovědět vám může také děložní čípek, který je během plodných dnů krátký, měkký a otevřený – opět je tedy přizpůsoben průniku spermií. Nicméně změny na čípku nejsou snadno pozorovatelné.
Některé ženy nemají problém svou ovulaci poznat. Doprovázet ji totiž mohou různě intenzivní bolesti v podbřišku, které jsou způsobeny uvolňováním vajíčka a jeho putováním vejcovodem do dělohy. Silný diskomfort mohou zapříčinit také bolesti beder nebo nevolnosti. U některých žen se objevuje citlivost či bolest prsou, nevolnost nebo migréna. Mezi běžné příznaky patří i slabé krvácení nebo špinění. To je způsobeno uvolňováním vajíčka a je zcela přirozené.
Spolehlivě ji určí test
Abyste sama zjistila, kdy nastává ovulace, musíte své tělo dobře znát. Pokud užíváte hormonální antikoncepci, vaše hormony jsou utlumené. Po jejím vysazení se začnou obnovovat a přijít může tzv. superovulace. Ta bývá doprovázena citlivými prsy a silným cervikálním hlenem, případně bolestmi břicha.
Pokud máte pravidelný přirozený cyklus, ovulaci sice můžete rozpoznat, ale také nemusíte. Tělo ne vždy reaguje změnami, které byste očekávala. S jejím určením vám ale mohou pomoci ovulační testy. Fungují na podobném principu jako těhotenské testy s tím rozdílem, že v moči je sledován nikoli hCG, ale hormon bílkovinné povahy s označením LH (lutropin). Koncentrace luteinizačního hormonu totiž krátce před ovulací prudce stoupá.
- Ovulační test se provádí v době očekávané (nebo vypočítané) ovulace. Poté nejlépe následujících 6 dní. Jeho průběh je stejný jako u těhotenského testu: celý proces trvá asi pět minut a lze jej provést kdykoliv během dne. Výsledek se zobrazí prostřednictvím jedné nebo dvou čárek.
- Výsledek s jednou čárkou = negativní test – jedna čárka značí nepřítomnost ovulace, tedy i plodných dnů. Výrazně světlejší druhá čárka nemusí značit ovulaci. Pokud si nejste výsledkem jistá, zkuste test provést znovu.
- Výsledek se dvěma čárkami = pozitivní test – dvě čárky ukazují na zvýšenou hladinu LH hormonu, tedy na přítomnost ovulace. Pokud vám vyšel test pozitivně, následujících 12–72 hodin existuje pravděpodobnost na početí miminka.
Co se děje s tělem po vysazení antikoncepce?
|8 minut čtení
Kdy sáhnout po těhotenském testu?
Přestože jste nejspíš natěšená a výsledku vašeho snažení se nemůžete dočkat, s těhotenským testem posečkejte. Jako nejvhodnější doba pro test se uvádí první den očekávané menstruace.
Některé testy jsou citlivější než jiné a dokáží určit i velmi nízkou hladinu choriového gonadotropinu (hCG), a to už od 10 mlU/ml. Pokud provádíte test příliš brzy, může být druhá čárka jen velmi slabá. Při testování během dne se navíc nemusí vůbec objevit. Test je proto nejvhodnější provádět ráno.