Na vaši aktuální náladu má vliv spousta věcí, včetně toho, co máte právě na sobě. Je důležité, abyste se ve svém oděvu cítili jako ve své druhé kůži. Díky tomu budete šťastní a úspěšní. Jak toho docílit? Pomůže vám dopaminové oblékání.


Odraz šedivého dne

Každý den chodíte někam ven. Rozhlížíte se po ostatních lidech. Hodnotíte, jak jim to sluší, jak vypadají. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jakou barvu má jejich oblečení? Že ne? Příště, když vyrazíte do města, věnujte pozornost barvám oděvů, v jakých se lidé ten den rozhodli vyjít do světa.

U nás dosti často převládají tmavé nebo nevýrazné tóny. Málokdo se odváží vyjít ven z domu v něčem sytě pestrobarevném. V šedivých dnech, kdy počasí není nic moc, a podle barvy oblohy stěží poznáte, jestli je ráno, poledne nebo večer, to vypadá podobně i s oblékáním. Lidé jako by se slili v jednu šedivo-černou masu a nechtěli vyčnívat z davu. Jako by podtrhovali náladu mizerného dne.

Vyplavování hormonu štěstí

Co je to dopamin? Jde o chemického posla v mozku, hormon dobré nálady. Díky němu se cítíte spokojeně a dobře. Uvolňuje se v případě, že děláte něco, co vás baví, co vám přináší pocit potěšení a spokojenosti.

Pro někoho to může být poslech oblíbené hudební skladby, pro jiného mazlení se svým psem a pro třetího například oblečení, ve kterém se cítí spokojeně a dobře.

Základní myšlenkou dopaminového oblékání je skutečnost, že nosíte oděvy, které máte rádi, a to vám zlepšuje náladu, tedy vyplavuje v mozku dopamin. Neexistuje zatím studie, která by tento fakt, tedy vyplavování dopaminu v případě nošení oblíbeného oblečení potvrzovala, nicméně podle odborníků na uvedeném trendu jistě něco bude.

„To, co nosíme, ovlivňuje naše vnímání sebe sama a co si o sobě myslíme,“ tvrdí neurolog a profesor marketingové psychologie Matt Johnson na webu Self.

Vazba barev k psychickému stavu

Dnes už není psychologické působení barev žádným tajemstvím. Některé barvy a odstíny na nás působí svěže a radostně, vzbuzují dobrou náladu, jiné naopak přivolávají šeď, nudu a smutek.

Vědci si myslí, že oblečení a jeho barvy skutečně mají vazbu k našemu aktuálnímu psychickému stavu i výkonu. Ovšem bez ohledu na to, jestli zrovna dnes zvolíte sytě barevný upnutý sexy outfit nebo naopak ležérně pohodlný oděv v pastelových barvách, je důležité, abyste se v tom, co máte na sobě, cítili opravdu dobře.

„To, co nosíme, ovlivňuje to, jak se cítíme, natolik, že to může zkreslit a určit naše myšlenky a úsudky,“ uvádí psycholožka Karen Pine v knize Mind What You Wear: The Psychology of Fashion.

Tajemství barevných čaker

Barvy, kterými se obklopujeme, mají výrazný vliv na naši psychiku. Podle toho, jaké si ve svém okolí vybereme, působí na nás buď negativně nebo pozitivně. Je také známo, že se barvy v historii používaly k léčení. Jejich vliv je znám už od starověku.

Chromoterapie, tedy léčba pomocí barev, není zkrátka žádnou novinkou. Ellen Albertson, která se zabývá současně psychologií i léčbou reiki, upozorňuje, že právě v reiki má každá barva určitou energetickou vibraci. Spojuje se také s určitou čakrou, čili energetickým místem lidského těla.

Červená znamená pocit bezpečí, uzemnění a je charakteristická pro první čakru. Oranžová symbolizuje druhou čakru a emoce. Indigová náleží šesté čakře a s ní spojené intuici. Tak to funguje v reiki. Ovšem jinak může být psychologické působení barev také poměrně subjektivní záležitostí, ve které se uplatňuje individualita každého z nás.

„Nejde o barvu jako takovou, ale spíše o to, co si s ní spojujete,“ tvrdí psycholožka Elisabeth Lombardo na webu Verywellmind.

Určité zobecnění platí

Přesto, že na každého z nás škála barev bude účinkovat trochu jinak, některé poznatky se dají zobecnit.

Proto se v zeleném oděvu můžete cítit příjemně, uvolněně a bez úzkostí.

Modrá barva se považuje za klidnou, takže vám může pomoci tlumit stres.

Červená naopak působí jako stimulant, žlutá vám zase doplní energii, a to je trefné, vždyť přece slunce, náš zdroj denního světla a energie je také žluté.

Ovšem musíme brát v úvahu i kulturní souvislosti. Jeden příklad za všechny. U nás je barvou smutku černá, v jiných kulturách je to ale naopak bílá.

„Dopamin je zodpovědný za předvídání toho, jak je oblečení přijímáno od ostatních, a za měření zpětné vazby, kterou dostáváme ze sociálního světa. Když je celková zkušenost pozitivní, zažíváme celkové zlepšení naší celkové nálady,“ míní Matt Johnson.

Každý má svůj styl

Důležité jsou také naše osobní vzpomínky, které se vám při spatření nějaké barvy vybaví. Takže pokud jde o dopaminové oblékání, které by vám mělo zlepšit náladu, co je pro někoho stimulující, může být pro jiného naopak velmi nepříjemné.

Někdo má třeba svůj vlastní originální a osobitý styl oblékání. Jiný naopak vlastní šatník univerzálně kombinovatelného oblečení, ve kterém najde vhodný outfit pro každou příležitost. Jde zkrátka o individuální záležitost. Co skvěle funguje u jednoho člověka, může u jeho kamaráda nebo kolegy úplně selhat.

„Spojení mezi oblečením a emocionální pohodou není ničím novým. Studie z roku 2012, kterou zveřejnila University of Hertfordshire Press, zjistila silnou souvislost mezi oblečením a náladou a naznačuje, že lidé by měli nosit určité oblečení – například pestrobarevné doplňky nebo kousky s hřejivými příběhy – aby si zlepšili náladu,“ uvádí Amanda Garitty na webu Today.

Osobní záležitost

Dopaminové oblékání, které by vás mělo dobře naladit, zahnat chmury, je přísně osobní záležitostí. Nelze říci, že třeba červené tričko, které si dnes obléknete, vám pomůže ke stimulaci a dosáhnete v práci lepšího výkonu. Ano, na někoho to fungovat bude, ale někdo jiný se bude v červené cítit nepříjemně výrazně a mnohem větších úspěchů v práci dosáhne v tričku modrém, které mu pomůže uvolnit stres a být v pohodě.

Proto podle psycholožky Lombardo, pokud chcete trend dopaminového oblékání vyzkoušet na sobě, neměli byste se řídit obecnými poučkami, jak která barva působí, ale svými vlastními pocity a dojmy a vlastním stylem oblékání, který máte rádi.

Doporučuje vést si třeba deník týkající se oblékání a do něj si zapisovat svoje poznatky. Třeba zaznamenat, v čem se cítíte nejpříjemněji a na druhou stranu označit oblečení, které se vám líbí, ale necítíte se v něm úplně dobře. To vede k poznání sebe sama. Vedení deníku věnovaného oblečení v této souvislosti považuje za vhodné i americký docent psychologie Daniel Benkendorf.

Ve stresu nosíme stejné věci

Specifická situace nastala v době covidové pandemie. Nebylo kam chodit, proto si většina lidí oblékala stále stejné věci. Málokdo, kromě vašich blízkých, v době karantény viděl, co máte na sobě. Proto to většina lidí neřešila.

„Když jsou lidé ve stresu, mají tendenci nosit stále to samé,“ vysvětluje Lombardo. A pandemie byla obdobím velkého stresu. Potom, když bylo znovu možné vyjít na ulici, stalo se pro spoustu lidí velkým problémem rozhodnout se, v jakém outfitu vyrazí, i když před pandemií taková rozhodnutí dělali naprosto běžně.

Museli se znovu učit rozhodovat, co si vzít na sebe, protože předtím dlouhé měsíce chodili v několika málo outfitech a nepřemýšleli o tom. I to je velmi zajímavá zkušenost.

„Obvykle se oblékáme podle vnějších faktorů – počasí, jiných lidí, zvláštních událostí. Během pandemie došlo k posunu. Vzhledem k tomu, že tu nebyl nikdo, kdo by vám říkal, co si máte vzít na sebe, dovolili jste si najít styly, které vás udělají šťastnými,“ říká ale zase psycholožka módy Dawnn Karen.

Důležitý je váš pocit

V dopaminovém oblékání jde o vnímání své osoby, o přemýšlení o tom, co vám může prospět, v čem se budete cítit hezky.

Pokud se více soustředíte na to, jak vnímáte vy sebe sami, než jak vás vnímají spolupracovníci a přátelé, posílí to vaše sebevědomí.

Pro spoustu lidí zase není tak důležitý vnější vzhled, když jde o oblečení, ale spíše pohodlí, které poskytuje. Občas prospívá, když si pořídíte novinku v oblečení, protože ta znamená vystoupení ze své komfortní zóny. Může vás stimulovat. Vždy ale záleží na vašich pocitech a názorech, nikoliv na tom, jak by vás mělo vnímat okolí.

Trend dopaminového oblékání můžete uchopit různě. Třeba v tom, že nosíte to, co vám přináší klid a pohodu. Nebo naopak zkoušíte něco nového, co vás posune jinam a dále. Nebo se naopak snažíte vystříhat se nošení oblečení, v němž se necítíte ve své kůži. Volba je zkrátka na vás. Hranice a omezení neexistují.

Tipy, které můžete vzít v úvahu při výběru oblečení pro dobrou náladu

  • Všímejte si toho, jak se v určitém oblečení cítíte. Veďte si deník.
  • Vybírejte si barvy oblečení, které vás nadchnou, a to na první pohled. Máte z nich tzv. na první dobrou pozitivní pocit.
  • Experimentujte s látkami. Poznáte, jaké pocity vám přinesou. Třeba flanel ve vás bude asociovat útulné bezpečí ložnice, hedvábí zase něhu nebo smyslnost. To je ale individuální záležitost.
  • Podtrhněte svoji osobnost výběrem originálních doplňků nebo spodního prádla. Stačí třeba náramek, kapesník, pásek u kalhot. Můžete to udělat třeba v případě, když musíte nosit do práce uniformu nebo oblek a perou se vás dvě polohy. Jednak snaha zapadnout do určité sociální skupiny a za druhé být uznán jako jednotlivec.
  • Hrajte si s oblečením. Vyzkoušejte něco nového nebo novou variaci stávajícího oblečení. Zkuste to třeba nejdříve doma, pak v kruhu přátel, kde se cítíte bezpečně. Teprve potom v novém vyjděte na veřejnost.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
2
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF