102413763_s.jpg
i
Foto: 123RF

Inkontinence potkává muže a ženy ve starším věku, výjimkou však nejsou ani mladší ročníky. Tento problém je často považován za tabu, proto o něm lidé často mlčí. Inkontinence přitom může být i dočasná, mnohdy způsobena aktuálním zdravotním stavem.


Názvem inkontinence je označován stav, kdy dochází k samovolnému úniku moči. Člověk není schopen dostatečně ovládat svaly, kvůli čemuž může ztrácet kontrolu nad udržením moči. Existuje také střevní inkontinence – v tomto případě se jedná o nedobrovolný únik stolice.

Únik moči potkává především ženy, a to dokonce až 50 % z nich. V mnoha případech se však jedná o dočasný problém, který lze vhodným způsobem řešit.

Příčiny úniku moči

Inkontinence může být způsobena různými faktory. Mnoho z nich je pouze dočasných.

  • oslabení svalů pánevního dna – jedná se o jednu z nejčastějších příčin vzniku inkontinence. Postupné oslabení svalů přichází většinou s věkem, ale může být způsobeno také porodem nebo těžkou prací.
  • zbytnělá prostata – nejčastější problém u mužů. Zvětšená prostata zpomaluje průtok moči močovou trubicí.
  • infekce – močové cesty jsou náchylné k infekcím a jakékoliv zasažení zánětem může způsobovat únik moči.
  • nadváha a obezita – větší tělesná hmotnost může zapříčinit utlačování močového měchýře.
  • věk – únik moči se objevuje především u starších lidí.
  • pohlaví – náchylnější jsou ženy, nejčastěji se u nich objevuje stresová inkontinence způsobená porodem, případně je způsobena vlivem menopauzy.
  • dědičnost, onemocnění – sklony k inkontinenci mohou být dědičné, může se jednat také o důsledek dlouhodobého onemocnění.

Co vás čeká u doktora?

Inkontinence je problém, který je třeba konzultovat s lékařem. Vyšetření se provádí na urologickém oddělení. Po počáteční anamnéze, kterou doktor zjišťuje pokládáním otázek, mohou proběhnout další vyšetření. V první řadě se provádí rozbor moči, aby se zjistilo, zda není v moči infekce. Dále vás čekají krevní testy, případně také ultrazvuk.

Následuje určení typu inkontinence. Protože nejčastějším druhem je inkontinence stresová, provádí se tzv. stresový test, což znamená, že se sleduje únik moči při kašlání nebo smíchu.

Různé druhy inkontinence

Dle projevů lze vydělit několik druhů úniku moči, které se liší svými příznaky i způsobem léčby.

  • stresová inkontinence – nejčastější typ úniku moči, kterým trpí především ženy. Jedná se o oslabení svalů pánevního dna. V důsledku toho může docházet k samovolnému úniku moči při smíchu, zakašlání nebo zvedání těžkých věcí apod.
  • urgentní inkontinence – v tomto případě se nejedná o oslabení svalů pánevního dna, ty fungují normálně. Tento druh inkontinence je často doprovázen nutkáním vykonat potřebu, a to i když není močový měchýř plný. Příčinou mohou být nejasné signály mezi mozkem a močovým měchýřem.
  • smíšená inkontinence – je spojením několika druhů úniku moči. Nejčastěji se jedná o stresovou a urgentní inkontinenci.
  • reflexní inkontinence – tento druh úniku moči bývá způsoben neurologickými příčinami.
  • inkontinence z přetékání – jedná se o stav, kdy dochází k nechtěnému úniku moči v důsledku přeplnění močového měchýře. To bývá způsobeno například zbytnělou prostatou. Tento typ úniku moči potkává především muže. Může se objevit i u žen, například po operaci močové trubice.

Únik moči u žen po porodu

Ač se to možná nezdá, tento jev je poměrně běžný. S únikem moči po porodu se setkává až 30 % žen. Inkontinence se může objevit už během těhotenství. Z průzkumů vyplývá, že v období gravidity se s tímto problémem setká až 60 % žen.

Po narození dítěte dochází k povolení svalů pánevního dna (při přirozeném porodu) a jejich oslabení. To může způsobovat nechtěné úniky moči. S tímto problémem pomohou speciální cviky, díky nimž lze navrátit svaly do původní pozice a opět je posílit. Po půl roce od porodu by se měly svaly vrátit zase do normálu. Pokud by problémy přetrvávaly, je nutné navštívit lékaře.

Kegelovy cviky

Nejčastěji doporučovaným cvičením jsou Kegelovy cviky. Možná jste o nich už slyšeli v jiné souvislosti – procvičování a posilování svalů pochvy vede ke zkvalitnění sexuálního života. Název tohoto cvičení nese jméno svého autora, amerického gynekologa Arnolda Kegela.

Cvičení spočívá v zatínání a povolování svalů pánevního dna, tedy svalů v oblasti pochvy, konečníku a okolo močové trubice. Zpočátku se začíná vleže na zádech, postupem času lze cviky provádět i v sedě na židli. Výhodou cviků je, že je lze praktikovat v podstatě kdekoliv a u jakékoliv činnosti. Jedná se pouze o zatínání vnitřních pánevních svalů. Cvičení vyžaduje pouze trpělivost a pravidelné dýchání. Důležité je také vyprázdnit před cvičením močový měchýř, jinak by mohly být cviky nepříjemné.

Cvičení je jednoduché: zatněte svaly pánevního dna na 2 sekundy, poté na 10 sekund povolte. Interval držení svalů postupně prodlužujte. Touto metodou jsou svaly účinně posilovány a zpevňovány.

Léčba inkontinence

Na základě anamnézy a všech provedených vyšetření vyhodnotí lékař vhodnou léčbu. Léčebných metod existuje několik. Mezi základní patří posilování pánevních svalů za pomocí Kegelových cviků. Zpevnění pánevního dna může být provedeno také elektrickou nebo magnetickou stimulací. Při úniku moči z přetékání se volí léčba prostřednictvím léků.

Pomoci mohou také drobná chirurgická řešení, především zavedení implantátu, který pomáhá uzavřít močovou trubici (používá se u stresové inkontinence). Problémy s únikem moči lze napravit také operativně, a to v případě, kdy nepomáhá žádná z výše zmíněných metod.

Inkontinenční pomůcky

Komfort při úniku moči mohou vylepšit speciální inkontinenční pomůcky. Nejčastěji se jedná o inkontinenční vložky, kalhotky a pleny. Pořídit můžete i inkontinenční krémy, čisticí pěny a emulze, které pokožku očistí a vytvoří na ní ochranný film zabraňující podráždění. V lékárně lze pořídit také inkontinenční podložky k ochraně postele.

V lékárně nejčastěji narazíte na inkontinenční vložky značky TENA, a to jak TENA lady, tak i TENA men. Vložky se liší střihem i stupněm absorpce. Inkontinenční kalhotky jsou vhodné zejména na noc. Dámské i pánské verze vyrábí značky TENA, DEPEND nebo MoliCare.

Trápí-li vás problémy s inkontinencí, rozhodně návštěvu lékaře neodkládejte. Jedná se o běžný problém, který je v mnoha případech možné napravit.

Pokud je pacientovi inkontinence potvrzena lékařem, s úhradou hygienických pomůcek proti úniku moči pomůže pojišťovna.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
2
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF