Národní nápoj. Na našem území nejčastěji konzumovaný alkohol. Symbol národa, na který jsou Češi náležitě hrdí. A také nápoj, který se mnozí pokoušejí vařit i amatérsky na nejrůznější způsoby. Pivo představuje pro většinu z nás něco tradičního – něco, díky čemu máme pocit, že jsme „doma“. A přesto toho o něm často tak málo víme.


Pivo patří neodmyslitelně k mnoha významným okamžikům, které se prolínají historií našeho národa, a zároveň je součástí každodenní rutiny mnohých. Posezení na zahrádce restaurace, letní grilovačku ani oslavu hokejového či fotbalového utkání si hrdí Češi nedovedou představit bez pořádně vychlazeného piva.

Hořký nápoj s bohatou historií

Pivo je zkrátka součástí života každého Čecha. Poprvé jste se s ním nejspíš setkali už v útlém dětství. A tak vás možná nikdy ani nenapadlo pátrat po tom, jak to vlastně bylo s jeho historií. Nejspíš vás překvapí, že pivo je jedním z nejstarších lidmi vyrobených kvašených nápojů vůbec. Podle znalců se údajně vyrábělo již ve starověku. O tom, že jeho účinky znali lidé již před několika tisíci lety, svědčí mimo jiné sumerské recepty na vaření tohoto hořkého nápoje, které objevil na kamenné destičce začátkem 20. století známý archeolog profesor Bedřich Hrozný.

Pivo ale hrálo důležitou roli i v pozdějších letech. Například ve 13. století př. n. l. patřilo v Egyptě k důležitým obětním darům, které kněží i vládci předkládali bohům. Stejně tak pivo nechybělo ani mezi dary, které dostávali mrtví na cestu do podsvětí. Faraon dokonce dostal na svou posmrtnou cestu do záhrobí hned čtyři druhy piva. První zmínky o výrobě piva na našem území se pak datují do roku 993 n. l. V té době se vařilo pivo v pražském Břevnovském klášteře.

1. Povolené množství vypitého piva v minulosti upravoval zákon

Pokud byste zapátrali v Chammurapiho zákoníku, nejspíš by vás překvapilo, že byste našli přesné pokyny, kolik piva může člověk vypít za jeden den. Množství se lišilo podle společenského postavení. Staří Peršané zase připisovali vaření piva takovou důležitost, že pokud se sládkovi nepovedlo, hrozil mu trest utopením.

2. Vaření piva bylo výsadou žen

Vaření piva bylo v minulosti svěřeno do rukou žen. Aby získaly privilegium věnovat se výrobě tohoto vynikajícího nápoje, musely ale splňovat konkrétní požadavky. Mimo jiné musely být především neobyčejně krásné.

3. Pivo jako věda

Vařit pivo, to není jen tak. Výzkumu a studiu piva se dokonce věnuje samostatný obor, který se nazývá zythologie. A ještě zajímavější je, že s pivem může být spojená i fóbie. Pokud vás provází strach z prázdné sklenice piva, pak nejspíš trpíte cenosillicafobií.

4. Litr piva za méně než dvě vteřiny

V Guinnessově knize rekordů byste zase nalezli záznam o člověku, který dokáže vypít litr piva nejrychleji na světě. Je jím Steven Petrosino, kterému na to stačí pouhé 1,3 vteřiny.

V Guinnessově knize rekordů je ale prvenství v souvislosti s pivem zapsaných více. Například rekord z roku 2010, kdy John Evans unesl na hlavě 237 půllitrů piva najednou nebo Reinhard Wurtz z Austrálie, který dokázal odnést v rukou bez rozlití 40 metrů hned 20 půllitrů piva najednou.

5. Pivo pro fajnšmekry

Pivo se ale ne vždy pije jako voda. Belgické pivo La Vielle Bon Secours je podle všeho nejdražší vyráběné pivo na světě. Jedna láhev tohoto vzácného nápoje stojí 700 liber, což je v přepočtu více než 20 tisíc Kč.

Nejvyšší cena na světě, která doposud byla zaplacená za prodanou pivní láhev, je ale zřejmě ležák Lowebrau, který přežil požár německé vzducholodě Hindenburg. Láhev piva se v roce 1937 prodala za 16 tisíc dolarů a podle odhadů se dnes její hodnota pohybuje ještě mnohonásobně výš.

6. Léčivé účinky podobné konopí

Chmel, ze kterého se pivo vyrábí, patří do stejné čeledi rostlin jako marihuana. Není proto překvapující, že má chmel mnoho léčivých účinků. Mimo jiné například dokáže zmírnit nespavost.


SDÍLEJTE ČLÁNEK
9
Přidat k oblíbeným
0
Vstoupit do diskuze
Stáhnout PDF