Dnešní doba je plná paradoxů. S maximální pečlivostí často dbáme na to, abychom jedli zdravě. Zkoumáme původ každé potraviny, přepočítáváme kalorie a úzkostlivě přemýšlíme, zda jsme jídlo dostatečně rozkousali.
Obvykle už se ale vůbec nezamýšlíme nad tím, s kým a v jaké atmosféře čas vyhrazený na naši zdravou stravu trávíme. A to je veliká škoda. To, s kým během jídla mluvíme, má totiž nezanedbatelný vliv na naše vztahy. Co vám přinese společný čas u jídla strávený s rodinou?
1. Zlepší se váš vztah s partnerem
Čas strávený u jednoho stolu má obrovskou hodnotu. Donutí vás totiž komunikovat s těmi, se kterými sdílíte společný prostor. A tak se často rozvine hovor, který by za jiných okolností nevznikl. Díky tomu se dozvíte, co váš partner během dne prožil, co ho potěšilo, či co ho naopak trápí.
Společné jídlo je také časem, kdy získáváte jedinečnou možnost probrat záležitosti, ke kterým se jinak kvůli celodennímu shonu nemáte šanci dostat. Snadno si tak naplánujete činnosti, které vás čekají následující den nebo týden, a vymyslíte společnou strategii, jak ve svých plánech postupovat.
Díky tomu, že si při společném jídle „musíte“ povídat, se přirozeně zlepšují vaše komunikační dovednosti. Se svým partnerem se díky tomu nezačnete odcizovat, což by se mohlo v případě, že jste zvyklí jíst každý zvlášť, velmi snadno stát.
Životní starosti a každodenní shon nás totiž obvykle nutí odkládat komunikaci s partnerem na neurčito. A to vztahům rozhodně neprospívá.
2. Děti budou obklopeny láskou
Studie dlouhodobě ukazují, že děti, které tráví čas se svými rodiči u jednoho stolu alespoň jednou denně, mají mnohem menší sklony k depresím a dokonce i ke špatným studijním výsledkům.
A není divu. Cítí se totiž být milovány a mohou se podělit o své starosti.
Díky tomu, že se děti každý den setkají alespoň jednou se svými rodiči u společného stolu, dokážou také mnohem lépe přijímat hodnoty, které jsou v rodině nastaveny. Aniž byste na tom cíleně pracovali, zlepší se tak například jejich stravovací návyky.
Děti mají přirozenou možnost vás u jídla pozorovat a poslouchat. Naučí se tak věci, nad kterými vás ani nenapadlo přemýšlet. A to není ani zdaleka vše. Společně strávenými chvílemi získávají také jedinečnou příležitost s vámi začít mluvit o věcech, na které jindy není čas.
3. Zjistíte, co ostatní prožívají
Společné jídlo znamená společné rozhovory. A společné rozhovory přirozeně vedou k debatám na celou řadu témat, na které by jindy nedošlo. Možná se budete divit, co všechno se při společné večeři dozvíte. Zatímco při příchodu dětí domů vám na otázku „Jak bylo ve škole?“ odpoví jedním slovem, u večeře se možná rozpovídají, co zajímavého zažily, aniž by se jich na to někdo zeptal.
Pokud narazíte na to, co vaše děti či partnera trápí, máte v takové situaci okamžitou možnost toto téma spontánně rozvinout, zjistit, co druzí skutečně prožívají a dopátrat se příčiny celé řady problémů.
Stejně tak můžete ostatním sdělit své pocity i vy a získat možnost ostatním říct, co by se vám líbilo změnit nebo v čem je potřeba „vyjet ze zajetých kolejí“. Díky tomu nedojde na to, že by v sobě některý z členů rodiny dusil určité pocity, které by vyšly na povrch, až když už by bylo příliš pozdě začít je řešit.
4. Předejdete hádkám a problémům
Ať už se rozhodnete trávit společně čas při snídani, při obědě nebo při večeři, společné jídlo je ideální chvílí, kdy se dozvíte vše důležité. Pokud se naučíte druhým naslouchat, dokážete díky tomu odtušit problém, který by mohl nastat.
Svěří-li se vám například dítě s tím, že se mu ve škole někdo směje za to, že nemá nejnovější mobil, nebo jaké nosí tričko, můžete společně najít způsob, jak předejít šikaně. A ta se jistě mnohem snáz řeší ještě před tím, než nastane. Stejně tak se u společného jídla pravděpodobně dozvíte, co druhým vadí na tom, jak to u vás doma funguje. Společné východisko tak můžete najít mnohem dřív, než dojde ke zbytečné hádce.
5. Lepší stravovací návyky prospějí vašemu zdraví
Když se naučíte jíst se svou rodinou, pravděpodobně si všichni nastavíte určitý pravidelný denní rytmus. A to bude mít pozitivní vliv nejen na vaši psychiku, ale také na vaše fyzické zdraví.
Pokud totiž své tělo naučíte, že v určitou denní dobu na konkrétním místě konzumujete jídlo, vaše tělo začne tento vjem přijímat a jídlo lépe zpracuje. Stejně tak váš mozek podpoří pocit plnosti, a tak zabráníte chuti se přejídat a začít s nezdravými stravovacími návyky.
Jak začít? Nastavte si jasná pravidla
Toužíte po tom trávit čas u jídla společně se svou rodinou? Výborně! Jenže jak na to, když máte s partnerem a s dětmi každý jiný časový rozvrh? Důležité je dobře plánovat a nastavit si pravidla, která platí za všech okolností. Pokud si uvědomíte, že má pro vás čas strávený u společného jídla neocenitelnou hodnotu, pak už si nějaký ten způsob určitě najdete.
Domluvte se na společném jídle s ostatními členy rodiny a snažte se vyjít si navzájem vstříc.
Pokud budete toto pravidlo všichni poctivě dodržovat, postupně si na něj zvyknete a přestane pro vás být náročným úkolem. Právě naopak. Na společně strávené chvíle se dokonce začnete těšit.