Co všechno nám brání vydat se v otázce odpadu ekologickou cestou? A co by měl každý z nás vědět ještě před tím, než se do samotného třídění pustí?
Pro své děti si obvykle přejeme jen to nejlepší. Když pro ně vybíráme dárek, rádi sáhneme po kvalitním a dražším produktu. V situaci, kdy přemýšlíme, která škola pro ně bude tou nejlepší, jsme často ochotni pro jejich lepší budoucnost obětovat své pohodlí, čas i finanční prostředky. Často však zapomínáme na to, že to nejcennější, co můžeme svým dětem předat, je čistá a fungující planeta.
Každý z nás by se tak měl sám nad sebou zamyslet:
Skutečně jsem pro budoucnost svých dětí udělal vše, co je v mých silách, nebo mám v oblasti třídění odpadu ještě nějaké rezervy?
Jaké jsou nejčastější zábrany na cestě k ekologickému řešení odpadu?
Určité povědomí o tom, že naší planetě prospívá, když třídíme odpad, má prakticky každý z nás. Proč tedy stále mnozí svůj vnitřní hlas ignorují? Důvodů existuje celá řada. Mezi nejčastější příčinu patří tzv. zajeté koleje. Možná i vy patříte k lidem, kteří byli celé roky zvyklí vyhazovat všechny odpadky do jedné nádoby a na stará kolena se jim už nechce nic měnit.
S tím souvisí i druhý důvod, proč se mnozí z nás třídění vyhýbají – je jím nedostatečná informovanost. Mnozí neznají základní pravidla, jak odpad třídit. A naučit se to by pro ně znamenalo vyvinout nadměrné úsilí, na které nemají čas ani energii. Je to i váš případ? Pak vás možná překvapí, že začít třídit není tak složité, jak jste si mysleli.
Modrá, žlutá, zelená
V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že třídění odpadu začíná ve vaší hlavě. Jakmile se totiž rozhodnete, že se chcete vydat ekologickou cestou, budou pro vás začátky třídění mnohem jednodušší, než kdyby vás ke změně někdo nutil.
Důležitým krokem, který vede k úspěšnému třídění odpadu, je vyhradit si místo ve vaší domácnosti, kde vám vytříděný odpad nebude překážet. Ideální jsou barevně odlišené krabice nebo rovnou speciální odpadkové koše. Jakmile se vaše nádoba naplní, není nic jednoduššího než ji vyprázdnit u barevně odlišených kontejnerů, kterých je v dnešní době v každém městě i vesnici celá řada.
Standardně platí, že modrý kontejner je určen na papír, do žlutého kontejneru se umísťuje plast a zelená barva označuje sklo. V některých lokalitách můžete narazit i na oranžové popelnice určené pro nápojové kartony, hnědé kontejnery na bioodpad nebo na speciální nádoby určené na elektroodpad, výrobky z hliníku či textil.
Co do kontejneru nepatří
Barvy a popisy jednotlivých kontejnerů vás jednoduše navedou k tomu, jaký odpad kam patří. Svou pozornost byste ale měli věnovat i tomu, co do kontejneru nepatří. Pokud byste totiž něco z toho hodili mezi tříděný odpad, v konečném důsledku byste mohli znehodnotit obsah celého kontejneru.
Do nádoby na papír jednoznačně nepatří mastný, mokrý a jinak znečištěný odpad. Vyhnout byste se měli také vyhazování použitých hygienických potřeb a plenek. Stejně tak v případě kontejnerů na sklo se vyvarujte vyhazování keramických a porcelánových předmětů. Do popelnice na sklo nepatří ani zrcadla nebo například skla z auta. U plastových kontejnerů se vyhněte především obalům od nejrůznějších nebezpečných látek, jako jsou motorové oleje, barvy a další chemikálie.
Podrobně o tom co kam patří si můžete přečíst zde.
Aby vás třídění bavilo
Třídění odpadu pro vás nemusí být jen nepříjemnou povinností. Může vás dokonce začít bavit. Jak na to? Především si k němu vybudujte pozitivní postoj. Pokud se budou po vaší domácnosti neustále povalovat tašky, krabice a nejrůznější nádoby plné tříděného odpadu, dříve či později vás neustálý nepořádek doma naštve a od třídění vás to odradí. Raději si vytvořte systém. Kupte si nebo se pusťe do výroby nádob, do kterých budete odpad připravený pro odnesení do kontejneru třídit. Nádoby přitom nemusí váš domov hyzdit. Právě naopak, mohou se stát zajímavým designovým prvkem, který ozvláštní váš interiér a dodá mu potřebný šmrnc.
Máte kontejnery na tříděný odpad daleko od svého domova? Využijte to k pravidelným procházkám. Budete tak mít více pohybu a možná časem zjistíte, že už si život bez pravidelných cest k popelnicím ani neumíte představit.
Žijí s vámi v domácnosti malé děti? Pak můžete do třídění odpadu zapojit i je. Využijte tuto na první pohled nezáživnou aktivitu k času strávenému společně. Učte děti formou hry, jak na to, aby dokázaly správně třídit i ony. Dávejte jim odměnu za každý správně vytříděný kousek. Nebo si společně měřte čas, za jak dlouho dokážete správně roztřídit tašku plnou odpadků z různých materiálů. Zkrátka se nebojte začít se tříděním odpadu bavit.
Jak ještě můžete naší planetě pomoct?
Třídění a následná recyklace však není jediným způsobem, jak naší planetě můžete pomoct od záplavy odpadků. K záchraně přírody a všech přirozeně fungujících cyklů přispějete i tím, když se budete snažit snižovat svou spotřebu – ať už materiálů, nebo energií.
Minimalizování spotřeby je ve své podstatě tím nejlepším způsobem, jak naši planetu šetřit.
Pokud totiž nespotřebováváme, nemusíme se ani potýkat s nedostatkem a v konečném důsledku neřešíme ani problém s odpadem. Svou troškou do mlýna tak může v tomto ohledu přispět každý z nás.