Tetování a piercing patří k oblíbeným ozdobám kůže. Zatímco piercing může být dočasný, tetování představuje závazek na celý život. Co je třeba vědět, než se definitivně rozhodnete některým z těchto způsobů zkrášlit své tělo?
Zatímco v minulosti bylo tetování považováno za něco hanlivého, dnes je to způsob vlastního vyjádření. Díky tetování můžete dát najevo svoje postoje ke světu, názory a myšlenky. Piercing není tolik expresivní, přesto je ozdobou, která na vašem těle zanechá stopy.
V obou případech je třeba si dobře rozmyslet, zda chcete tento krok podniknout. Dobré je také znát své vlastní tělo, abyste nebyli překvapeni nežádoucími alergickými reakcemi.
Konečné rozhodnutí
V první řadě byste si měli uvědomit, zda tento krok skutečně chcete učinit. Tetování ozdobí vaši kůži, část jí překryje motivem a bude s vámi už napořád. Piercing je sice méně trvalou záležitostí, jisté stopy po sobě však zanechat může. V první řadě byste se proto měli rozhodnout, zda jste skutečně připraveni si tetování nebo piercing pořídit.
Důležité je také pořádně si rozmyslet, co na své kůži vlastně chcete. Tetování s vámi zůstane po celý život, proto je třeba pečlivě vybrat motiv. Nepodléhejte zbrkle dočasným trendům, ale zvolte něco, co pro vás má smysl a možná i hlubší význam. Nechcete přeci po letech vysvětlovat přátelům, že jste byli v mládí neuvážení a kůži vám teď zdobí nesmysl, který nesnášíte. Nejste-li si jistí, jak konkrétně by měl motiv vypadat, poraďte se se svým tatérem.
Nakonec vždy myslete na to, že tetování je nevratnou záležitostí. I když existují různé metody, které částečně odstraní inkoust z kůže, už nikdy to nebude takové, jako předtím. Piercing naopak můžete snadno vyndat, počítejte ale s tím, že vám po něm může zůstat menší jizva.
Vezměte v potaz reakci těla
Pokud trpíte alergiemi, výrazným akné nebo nějakým kožním onemocnění, poraďte se o tetování nejprve se svým dermatologem. Ten vám řekne, zda je pro vás tetování vůbec vhodné. Inkoust by v těle mohl vyvolat nežádoucí reakci a způsobit vám bolesti. Nehledě na to, že s tetováním by to nejspíš nedopadlo nejlíp.
Myslete vždy na to, že tetování na kůži není jako malování na papír. Jehla vpravuje inkoust pod pokožku a její povrch vlastně narušuje. Ve výsledku nejde jen o hezký obrázek, ale o otevřenou ránu.
O ránu je třeba řádně pečovat, aby se nezanítila a hojení proběhlo tak, jak má.
S piercingem je to jiné. Alergickou reakci může způsobit zvolený kov. Někdo je alergický na stříbro, jiný snese pouze zlato. Jako první obvykle dostanete šperk z chirurgické oceli, která nezpůsobuje alergické reakce. I přesto se stále jedná o ránu a zásah do těla. Místo může být zarudlé, nateklé nebo horké.
Zpočátku možná bude vaše tělo s piercingem bojovat, pokud ale půjde všechno dobře, měla by se rána zahojit, a nakonec vypadat jako dírka po náušnici. Jak vaše tělo ale bude reagovat vlastně nikdy nevíte.
„Nechala jsem si udělat piercing do pupíku. Moje tělo tu ozdobu ale nesnášelo, a to i přesto, že náušnic mám několik a nikdy jsem s nimi neměla problém. Nakonec jsem jej asi po dvou letech musela vyndat. Zůstala mi malá jizva, ale není skoro vidět,“ říká paní Veronika z Olomouce, která se s námi podělila o svou zkušenost.
Jak vybrat salón?
Výběr tetovacího salónu je jednou z nejdůležitějších věcí. Vybírejte pouze renomovaná studia, která mají dobré reference. Před návštěvou si také prohlédněte práci tatérů – ta se vám musí líbit. Každý tatér se specializuje na něco jiného a je tak třeba najít styl, který vám vyhovuje.
Kromě tvorby se zaměřte také na to, aby salon dodržoval hygienická pravidla. Na tetování se nesnažte ušetřit, mohli byste zbytečně riskovat zanícení rány a infekci. Jehly musí být vždy perfektně desinfikované a čisté. To platí i o piercingu.
Piercing si můžete nechat udělat v různých salonech, ty jednodušší (jako do ucha nebo pupíku) provádí také někteří lékaři, chirurgové nebo i zdravotní sestry.
Myslete však na to, že lékaři se na toto primárně nespecializují, proto se může stát, že bude piercing např. mírně nakřivo, to je ovšem velmi ojedinělé. Na druhou stranu máte vždy jistotu dezinfikovaného a čistého prostředí, stejně jako použitých nástrojů.
Kolik to celé vlastně stojí?
V případě piercingu záleží na tom, co si necháte propíchnout. Náušnice se pohybují v rozmezí 250–800 Kč. Při několika propíchnutí současně zaplatíte samozřejmě více. Obě uši tak mohou vyjít např. na 1 000 Kč.
Složitější piercingy do různých částí těla se pohybují do cca 2 000 Kč. Většinou cena zahrnuje i samotný šperk. Ten vám obvykle dají v salonu. Díky tomu máte jistotu, že dostanete vhodný piercing, který nezpůsobí alergickou reakci. Mnoho salonů nepovoluje vlastní šperky, můžete se totiž snadno splést a donést nějaký nekvalitní. Pokud se však se salonem domluvíte a donesete si vlastní, obvykle jej musíte dodat alespoň den předem, aby mohl projít důkladnou sterilizací.
Tetování obvykle začíná na ceně od 1 500 Kč. Dále se samozřejmě odvíjí od velikosti a složitosti motivu. Velká tetování se mohou vyšplhat až k desetitisícům. V takovém případě však nebývá tetování hotové po jednom sezení.
Složitější a rozsáhlejší motivy vyžadují opakované návštěvy salonu. Vyjít mohou i na několik tisíc korun.
Co ještě potřebujete vědět
Určitě vás napadá spousta otázek, na které byste rádi znali odpověď. Bolí aplikace piercingu? A co tetování? Jak dlouho tělu trvá, než se zahojí? Připravili jsme pro vás několik otázek a odpovědí, které vám mohou pomoci v rozhodování.
Bolí to?
Jako každý zásah do těla můžete i při tetování nebo aplikaci piercingu pociťovat bolest. Její míra se liší podle zvoleného místa. Propíchnutí ucha je obvykle nejméně bolestivé. Jehla v boltci píchne jako včela, do chrupavky to bude bolet o něco více. Propíchnutí je obecně rychlé, bolest je jednorázová a rychle přejde. O něco více může bolet vsunutí samotného piercingu.
U tetování je to podobné – záleží na části těla. Bolestivější jsou obecně dokončovací práce jako stínování, kdy se musí motiv dodělat v místech, kde už jehla několikrát projela. Více bolesti můžete pocítit okolo kloubů a tam, kde je kůže velmi tenká. Dále také v místech, kde vedou nervy, tedy na vnitřní straně loktu nebo pod koleny.
Jak dlouho se tetování nebo piercing hojí?
Základní hojení u tetování jsou asi dva týdny, ale může to trvat i déle. Nejprve se na povrchu vytvoří drobné stroupky, které se postupně samy sloupnou. Pod nimi zůstane zahojená pokožka. Pokud se necháte tetovat v zimě, v létě už si bez starostí můžete užívat zábavy u bazénu.
Piercing je vlastně rána v těle, která vyžaduje o něco delší hojení než tetování. Obvykle se jedná o 2–3 měsíce. Záleží však na typu piercingu. Rána v jazyku se může zahojit za cca 6 týdnů. Piercing ve rtu nebo uchu cca 2–3 měsíce. Piercing v nosu se úplně zahojí za cca půl roku. Místa jako bradavky se plně zahojí asi za 1 rok.
Může tetování vyblednout?
Může. Sluneční paprsky působí na celé tělo, tedy i na tetování. Blednutí inkoustu lze zmírnit použitím opalovacího krému s vysokých ochranným faktorem.
Kdy je nejlepší doba pro tetování nebo aplikaci piercingu?
Obvykle je to koncem léta nebo na podzim. Zkrátka v době, kdy nebudete svou kůži vystavovat venkovním vlivům, a především slunci nebo chlorované vodě. Myslete na to, že po tetování i piercingu je tělo oslabeno a pokožka narušena. Stejně jako jiná rána se musí nejprve v klidu zahojit.
Lze se tetování „zbavit“?
Tetování je trvalou záležitostí, proto si dobře rozmyslete, zda jej opravdu chcete. Pozdější odstranění bývá prováděno laserem. Nejedná se však o snadnou ani levnou záležitost. Tetování je odstraňováno po částech a zásahy laserem jsou poměrně bolestivé.
Vždy navíc existuje možnost, že tetování nebude kompletně odstraněno, vzniknout mohou také drobné jizvy. Nespokojenost se špatně vybraným nebo nepovedeným tetováním pomůže vyřešit cover, tzn. překrytí tetování jiným motivem.