Snad se neurologové neurazí, když jejich vysoce odbornou práci na chvíli přirovnáme k práci elektrikáře, který kontroluje rozvody v bytě. I když jsou nervy ve skutečnosti jen takové měkké nitky a provázky, klidně si je jako dráty elektrického vedení představit můžeme. Také vedou elektrické vzruchy a jejich funkčnost se dá také otestovat. Neurologický nález bude něco jako zašifrovaná revizní zpráva.
Neurologické minimum v pěti větách
- „Elektrickým rozvodům“ v těle říkáme periferní nervy.
- Nervové vzruchy se zpracovávají na bezpečném místě: uvnitř lebky (v mozku) a uvnitř páteřního kanálu (v míše).
- Mozku a míše dohromady říkáme centrální nervová soustava.
- Periferní nervy se větví a prorůstají do celého těla jako kořeny do květináče.
- Neurolog zná všechny nervy jménem a ví, kudy vedou a jakou plní funkci.
Proč někdy reaguje tělo automaticky, jakoby samo od sebe?
Když někdo při běhání v lese zakopne o pařez, padá, a ještě mu větev hrozí vypíchnout oko, není čas na dlouhé přemýšlení. Tělo „reflexně“ pád vyrovnává, oči se včas „samy“ přivřou.
Nepříjemný dávicí reflex se také spustí, ať chceme nebo ne. Když je obsah žaludku pro organizmus nepřijatelný, tělo se neptá na souhlas, ale zvrací.
Z příkladů je zřejmé, že reflexy nás chrání před bezprostředním nebezpečím. Proto probíhají rychle a mimovolně – nezávisle na naší vůli.
Reflexní oblouk – nejrychlejší řešení
Komplikovaná lidská mysl by vyhodnocení situace jen zdržovala. Vypíchnutí oka větví se určitě rádi vyhneme, ale nikdo se nechce ztrapnit zvracením na svatbě ani si při divokém balancování pádu natrhnout tepláky.
Proto se mozek z rozhodování vynechá, a celá záležitost bude vyřízena v méně komplikované části centrálního nervového systému, což je mícha.
Nejrychlejší možná cesta tam a zpátky vede cestou reflexního oblouku: Jeden nerv přenese podnět do míchy, ta ho zpracuje, a druhý nerv dopraví odpověď do příslušného tělesného orgánu.
To je celé. Žádná složitá psychologie, ale okamžitý reflex.
Proč neurolog vyšetřuje reflexy
Podmínkou pro vybavení jakéhokoli reflexu je neporušený reflexní oblouk.
Když je výbavnost reflexu snížená, zvýšená nebo dokonce chybí, jde příznak, který signalizuje nějakou poruchu nervové soustavy.
Jak probíhá kontrola rozvodů
Neurolog (mimo jiné!) nosí v hlavě poměrně dlouhý seznam reflexů, které v rámci vyšetření jeden po druhém zkontroluje. Musí přesně znát jak který z nich vyprovokovat, i jaká je normální odpověď.
Z jednoho patologického reflexu se nepozná, zdali je porucha přímo v periferním nervu, v odpovídajícím míšním segmentu, nebo to souvisí jinými okolnostmi. Diagnóza vyplyne teprve z dalšího kontextu.
Kompletní fyzikální vyšetření se většinou ještě doplní pomocnými metodami. To mohou být např. lumbální punkce, CT či magnetická rezonance. Při tzv. EMG se přístrojem s elektrodami změří rychlost vedení vzruchu nervem.
Jak vypadá neurologický nález
Pacient ani netuší, že je vyšetřován už od dveří ordinace. Od prvního pohledu neurolog sbírá údaje o držení těla, způsobu chůze, řeči, o psychomotorickém tempu atd.
Výsledek provedeného fyzikálního vyšetření se zaznamenává formou písemného nálezu. Neurolog se specializuje na vyšetření nervové soustavy, a jeho písemný nález obvykle začíná slovy: „Při vědomí, orientován, spolupracuje.“
Pak zápis nabírá na stručnosti: „Zornice izo, reagují, bulby ve stř. postavení,...“ a končí už naprosto nesrozumitelným shlukem písmen a číslic: „na DKK rr. L4-S1 sym. stř., sval. síla sym.“
Jak tomu rozumět?
Důvod používání tolika zkratek je prostý. Neurologické vyšetření je předem daný postup, provádí se v řadě navazujících kroků a vyžaduje zhodnocení tolika položek, že vypisování celými slovy by vydalo na tlustý svazek. O stavu nervové soustavy vypovídá prakticky všechno.
Např. reflexy, které byly vybaveny poklepem na dolních končetinách, odpovídají na otázku: Funguje vedení periferními větvemi nervů do míšních segmentů, které odpovídají úseku od 4. bederního obratle po 1. obratel křížový? Vyšetření dalo odpověď: Ano, fungují na obou dolních končetinách, a to symetricky.
Totéž, stručně zapsáno: „DKK rr. L4-S1 sym.“