V souvislosti s aktuální situací v naší zemi bylo mnoho lidí postaveno před neplánovanou výzvu, se kterou jsou nuceni se zdárně poprat – bez ohledu na to, zda chtějí, nebo ne. Jaké výhody a nevýhody má práce z domova? A jak k ní přistupovat, abyste si udrželi zdravou mysl po celou dobu trvání mimořádných opatření i poté, co tato opatření pominou?
V minulosti nedosažitelný sen mnoha pracujících. V současné době tvrdá realita značného procenta produktivní části národa. Práci z domova si v několika uplynulých týdnech mělo možnost vyzkoušet tolik lidí jako snad nikdy dříve. Mnozí z nás tak mají konečně příležitost na vlastní kůži pocítit to, co druhým možná roky jen záviděli.
Nádherný sen se stává skutečností
Zdá se to být jako skvělý nápad. Ráno nemusíte vstávat tak brzy a už vůbec nemusíte ztrácet tolik času při úpravě svého zevnějšku. Prostě si dáte svou ranní kávu a usednete ke klávesnici počítače. Nikoho v tu chvíli nezajímá, že jste ještě v pyžamu. Pracujete přece z domu. Nikdo vás nevidí, nikomu se nemusíte zpovídat, co a kdy děláte nebo proč si zrovna dáváte pauzu. Po obědě, ke kterému si v rámci odpočinku pustíte jeden (dva, tři) díl(y) svého oblíbeného seriálu, si vezmete notebook na zahradu nebo na balkón. Čerstvý vzduch je přece zdravý a vy už jste beztak měli toho sezení mezi čtyřmi stěnami plné zuby. Tak co byste si pro tentokrát nedopřáli trochu oddechu a nepochytali i nějaký ten bronz a vitamíny?
Jakmile si odkroutíte svých obvyklých 8 hodin, zaklapnete počítač a aniž byste ztráceli čas v dopravním prostředku nebo ve svém autě, můžete se prakticky okamžitě věnovat dětem, tomu, co vás baví, povinnostem v domácnosti nebo zkrátka čemukoliv, co vás napadne.
Realita všedních dní
A jak že to v mnoha domácnostech vypadá při oné práci z domova ve skutečnosti? V prvních dnech nejspíš právě tak, jak je popsáno výše. Ať se však bráníte sebevíc, některé věci se vám postupně začnou zajídat. Dny vám začnou splývat. To, z čeho jste na začátku měli radost, vám znenadání jakoby bere veškerou energii. Vstáváte den ode dne později a nedokážete se přinutit k jasnému řádu. Až do oběda pracujete v pyžamu a pak se ještě dlouho přemlouváte, že vlastně nemá smysl se dneska převlékat do něčeho jiného. Beztak už dneska nikdo nezazvoní.
Kromě toho se začínáte topit ve vlastních pocitech. Zjišťujete, že ubíhá den za dnem a vy vlastně už téměř nemáte důvod kamkoliv chodit. Najednou si ve svém vlastním bytě začnete připadat jako ve vězení.
A to není ani zdaleka vše. Náhle zjišťujete, že oním zaklapnutím notebooku vaše práce ne vždy končí. Zatímco při standardním pobytu v kanceláři svůj pracovní den ukončíte jednoduše zabouchnutím dveří a odjezdem domů, nyní vám každý volá, kdy se mu zachce. A vám se náhle z nějakého důvodu příčí říct onu běžnou větu: Promiň, ale dneska už nejsem v kanceláři. Protože to vlastně není pravda. Nyní jste v kanceláři přece pořád.
Každý telefonát, každý nově příchozí e-mail a nakonec i každá pracovní myšlenka vás zase vrátí do hry. Dneska už jste na práci nechtěli myslet. Jenže to přece máte hned tady na stole, tak co kdybyste se na to jen na chvilku mrkli? Začnete vnímat, že určit si jasné hranice mezi být doma a být v práci není tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Postupně vám začnou chybět věci, o kterých jste při práci v kanceláři ani nepřemýšleli – neformální hovor s kolegy, pocit, že někam patříte, sounáležitost s určitým prostředím, občasné rozptýlení.
Realita okořeněná vládními nařízeními
Pokud k této standardní realitě pracovního života z domova připočtete ještě současná vládní nařízení, která vstoupila zcela výjimečným způsobem do životů nás všech, dostanete se do patové situace. Kromě hledání sebekázně nad sebou samým totiž musíte do svého pracovního dne vměstnat ještě vypořádání se s neustálou touhou vašich dětí si s vámi hrát, povídat si a zjišťovat, co to teď právě děláte. K pracovním povinnostem vám přibydou ještě další povinnosti spojené se starostí o děti a k tomu byste ještě měli najít nějaký ten čas na to, aby se ke své práci dostal i váš manžel nebo manželka.
Podtrženo, sečteno
A pak vám to náhle začne docházet – to, co jste si dříve tak moc přáli prožít aspoň na jeden jediný týden, najednou nechcete. A udělali byste cokoliv pro to, aby se vše vrátilo do starých kolejí.
Ano. Práce z domu má mnoho nesporných výhod. Stejně jako všechno v životě jde ale o minci, která má dvě strany. A tak je každá výhoda vyvážená další nevýhodou. Home office není pro každého. Přesto to neznamená, že ho nemůžete (minimálně po omezenou dobu) zvládnout.
Nastavte si svá rána tak, jako byste šli do kanceláře. Udržíte si tak dostatečnou pracovní morálku a lépe oddělíte pracovní čas od odpočinku.
8 tipů, jak zvládnout home office
Vyhraďte si pracovní místo
Práce z domu se neobejde bez v mnoha směrech jasně vymezených mantinelů. K těm patří i doslovný prostor, ve kterém budete pracovat. Pokud to vaše bydlení dovolí, vyčleňte si místnost nebo pracovní kout, kde vás nebude nikdo rušit. Dejte všem v rodině najevo, že toto místo je posvátné. Jedině tak nebudete muset pokaždé, co se vaše děti vřítí do místnosti, muset vše schovávat a nebudete muset řešit problémy typu: Kdo do háje nakreslil na ten důležitý firemní dokument to autíčko?
Budete-li navíc svůj pracovní prostor využívat striktně k pracovním záležitostem, bude pak pro vás mnohem snazší oddělit i čas, který chcete trávit pracovními věcmi, od času, kdy si chcete od práce odpočinout.
Nehledejte dokonalé pracovní prostředí
Mnozí se v rámci honby za nadstandardní produktivitou práce snaží o vytvoření ideálních pracovních podmínek. Hledají proto různé vychytávky, díky kterým budou soustředěnější, schopnější a efektivnější. Ve skutečnosti je ale čas trávený hledáním nejrůznějších pomůcek a vychytávek právě nejvíce promrhaným časem. Mnohem efektivnější je odstranit ze svého okolí všechno, co by vás mohlo rozptylovat a začít pracovat na tom, co jste si naplánovali.
Čas od času se také můžete podrobit hlubšímu sebehodnocení. Pokud zjistíte, že vás v uplynulých dnech něco od práce příliš často vyrušovalo, snažte se tento rušivý element odstranit. V praxi to může být například pohled na nedokončené domácí práce, ale také sociální sítě, puštěná televize nebo cokoliv jiného. Ruší-li vás děti, vyzkoušejte sluchátka, do kterých si pustíte klidnou hudbu, která vám pomůže se lépe soustředit na práci.
Tvařte se sami před sebou, že jdete do práce
Na první pohled to vypadá, jako že jste padlí na hlavu. Ráno vstanete, umyjete se, nasnídáte se, hezky se obléknete, žena se nalíčí… A usednete ke stolu v obýváku. Při práci doma obvykle neopustíte prostor o několika desítkách metrů čtverečních. Chovat se ale tak, jako byste do práce jeli na druhou stranu města, má své opodstatnění. Lépe se tak totiž naladíte na pracovní proces. A po jeho skončení vám zase převléknutí se do domácího pomůže se naladit na úplně jiné činnosti.
Stanovte si pevný režim a držte se ho
V současné době jsou, zdá se, všechny dříve pevně dané věci vzhůru nohama. O to obtížnější je pak samotná práce z domova. Stanovte si proto jasná pravidla, kdy a jakým způsobem se chcete práci věnovat. Tato pravidla pak pokud možno za žádných okolností nepřekračujte.
Pokud je vás doma více a musíte se navíc starat společně o děti, je pevný režim o to důležitější. Stanovte si, kdy se budete práci věnovat vy a kdy váš partner či partnerka. Ze svých pravidel neustupujte a především nedopusťte, abyste pracovali všichni najednou a vlastně nikdo.
Pracuje vás doma víc? Udělejte dohodu, že se nebudete vzájemně zbytečně rušit. V případě, že například narazíte v rámci odpočinku v pracovní době na nějaký zajímavý článek, odolejte pokušení o něm ostatním říct. Nechejte si rozhovor na dané téma třeba až na polední pauzu. Platí to ale i naopak. Pokud vidíte, že se nikdo z vás nemůže dobře soustředit, nebojte se udělat si neplánovanou přestávku – podobně jako když si v kanceláři jdete na kafe. Pak se ale zase rozejděte každý ke své práci a naplno se jí věnujte.
Stanovte si plán, čemu se během dne chcete věnovat. A nedovolte, aby vám plán někdo zbytečně narušil.
Určete si konkrétní cíle
Pokud nechcete na konci pracovního dne přijít na to, že jste za celou dobu vlastně nic neudělali, musíte proti prokrastinaci aktivně bojovat. Vytvořte si jasný plán, co chcete v daný den stihnout. Hned ráno si sepište důležité úkoly a pak se jich striktně držte. S množstvím plánů to ale nepřehánějte. To by totiž mohlo být v konečném důsledku kontraproduktivní.
Na konci pracovního dne se pak k seznamu vraťte a udělejte si jakousi revizi. Zhodnoťte, co se vám podařilo a na čem musíte naopak další den ještě zapracovat.
Nepracovní věci dělejte výhradně mimo pracovní dobu
Pevný čas vyhrazený na práci striktně dodržujte se vším všudy. Možná v průběhu pracovního dne upoutá vaši pozornost neumyté nádobí, koš se špinavým prádlem nebo polička, kterou se chystáte už půl druhého roku přivrtat. A nejspíš si říkáte, že se nic nestane, když si v rámci pauzy, kterou stejně tak moc potřebujete, odskočíte onu práci udělat.
Odolejte tomu. Nenechte se ničím rozptýlit a nepracovním záležitostem se věnujte až po pracovní době. Stejně tak jako se těm pracovním po skončení pracovní doby až na výjimečné případy striktně vyhýbejte. Jedině tak si zachováte zdravý rozum a čas vám neproteče mezi prsty. Budete mít navíc dobrý pocit z práce, která za vámi zůstane. Onen skvělý pocit se vám totiž nerozpustí v nekonkrétní změti nepojmenovatelných činností, na kterých jste v průběhu celého dne pracovali.
Nezanedbávejte osobní kontakt
Práce z domu může být fajn. Udržet si ale v rámci izolace i dobré osobní vztahy se spolupracovníky i nadřízenými a neuzavírat se jen do vlastního světa, může být v tomto případě pořádným oříškem. Naplánujte si proto čas od času ozdravný telefonický hovor, nebo se vydejte (mimo období, kdy hrozí nákaza koronavirem) do firmy, přestože to třeba není nezbytně nutné. Na mezilidských vztazích a kontaktech s širším okolím zkrátka cíleně pracujte. Jedině tak budete schopni práci z domova zvládat třeba i po několik let.
Myslete na relaxaci a zdravý pohyb
Při práci z domova obvykle nastávají dva extrémy. Buď se nemůžete soustředit, neustále se necháváte něčím vyrušovat a téměř nic neuděláte, nebo se naopak zažerete do práce až příliš a pak nevíte kdy přestat. Zatímco v kanceláři je téměř jisté, že vás dříve či později od soustředěné činnosti někdo nebo něco vyruší, v rámci domácího prostředí se vám může podařit nastavit si pracovní podmínky natolik dokonale, že se zkrátka od práce nebudete umět odtrhnout.
Je to i váš případ? Pak si do svého plánu nezapomeňte připsat i nějakou tu přestávku. Vaše záda a oči vám za to budou vděčné. Pokud se totiž dlouhodobě díváte jen na monitor svého počítače, vašim očím to nadměrně škodí. Chcete-li proto udržovat svůj zrak dostatečně ostrý, pokuste se jednou za dvacet minut změnit alespoň na chvíli úhel a vzdálenost pohledu. Provést můžete i zrakové cvičení, pomocí kterého svým očím dopřejete potřebné uvolnění.
Neuškodí vám ale ani malé protažení celého těla nebo třeba krátká procházka na čerstvém vzduchu. Nejen že to bude mít pozitivní vliv na vaši fyzickou kondici. Prospěšné to bude i pro vaši psychiku. Při pohybu si navíc snáz utřídíte myšlenky a kdo ví, možná najdete i inspiraci, která vám možná při práci tolik chyběla.
Pravidla, která se vyplatí dodržovat
Věnovat se práci z pohodlí vlastního domova má své nepopiratelné výhody. Pokud máte být ale dlouhodobě produktivní a dostatečně reprezentativní, nesmíte sami sobě dovolit polevit z určitých standardů. Pokud si navíc udržíte dostatečně vysokou životní úroveň, na jakou jste byli zvyklí, když jste ještě pracovali z kanceláře, odrazí se to i na vašich pracovních výkonech. Věnovat pozornost tomu, jakým způsobem přistupujete k práci z domova, se tedy rozhodně vyplatí.